Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

Xsara / Xsara Picasso - Jakie opony na lato do Xsary?

MarcinLbn - 26 Styczeń 2016, 19:53
Temat postu: Jakie opony na lato do Xsary?
Hej,
Co prawda jeszcze jest śnieg ale za dwa, trzy miesiące stanę przed wyborem opon na lato z racji, że poprzednie Klebery poszły do śmietnika.
Co szanowni by polecili? W oko rzuciły mi się takie propozycje jak:
-Hankook Kinergy eco K425
- Dębica Presto
- Dayton D320 Evo
- Sava Intensa HP
- Vredestein Sportrac 5
- Fulda Ecocontrol HP
Ostatnie letnie na jakich jeździłem to Kleber Dynaxer HP2 i były takie... zwyczajne, niczym nie wyróżniające się. Obecnie widzę Dynaxery HP3 ale za cenę blisko 300 zł za sztukę czyli odrobinę za dużo jak na mój budżet. W Xantii miałem Dębice Presto i w zasadzie jak za takie niewielkie pieniążki to byłem z nich zadowolony. Jednak na mokrym w czasie mocniejszego hamowania czasami kopał ABS. Nie wiem czy wynikało to ze słabszego trzymania na wodzie czy po prostu ciężkie auto z dociążonym przodem (bo klekot) i starszą generacją ABSu tak się zachowywało.

Oponki zapodane przeze mnie to taka typowa klasa budżet. Max do 1000 zł. za komplet. I powiedzcie mi czy warto kupować po kosztach Daytony za 170 zł za sztukę czy lepiej przekroczyć lekko budżet i nabyć Hankoooka za 260 zł / szt.?
Profil jazdy to pół na pół miasto/trasa. Jak to w lecie będą długie wypady autostradami i krótsze trasy po tzw. okolicy. Bez szaleństw ale też bez tryb "kapelusz". Ot, typowa jazda...

wojtis1990 - 26 Styczeń 2016, 20:30

Ja tam kupowałem nowe Dębice do osobówek i byłem zadowolony, za około 600 zł można mieć komplet + montaż i wyważenie, takie też kupię na lato do XMa, w ciężarówce Savy też mi się dobrze spisują.
MarcinLbn - 26 Styczeń 2016, 21:55

No wiem, że Dębice są fajne. Miałem w Xantii Presto, w Seicento Frigo i noszę się z zamiarem kupna na lato po raz kolejny Presto do Xsary. Tylko nie wiem czy nie lepiej dorzucić do tych Hankooków? Ludzie chwalą... A Dayton to jakieś badziewie? Widziałem, że pewien pan z ul. Odległej miał w swojej C5 Dajtony właśnie.
Anyway stanie chyba na Dębicach. Może w Sabacie będą mieli jak dawniej, taniej niż w Internecie.

sasun71 - 27 Styczeń 2016, 00:18

Ja na lato mam klebery i sobie chwalę :-)
Rafal_93 - 27 Styczeń 2016, 07:29

MarcinLbn, ja w X mialem na lato jakieś chyba słowackie albo czeskie gumy. Zapłaciłem 400 za komplet, oponki z 2014 roku, podobno latały pół roku na aucie. Powiem szczerze że nigdy wcześniej nie miałem tak fajnych opon. Bardzo dobre trzymanie na mokrym i suchym a do tego ciche. Powyżej 130 było już je dość mocno słychać ale za ta kase nie można mieć wszystkiego :-) Tylko cholera nie pamietam jak sie nazywały ...
MAMUTH - 27 Styczeń 2016, 09:23

Ja mam te Hankook i jest spoko. Póki co mam je jeden sezon i ciężko stwierdzić jak z ich żywotnością bo podobno wytrzymują maks 3 sezony. Podoba mi się, że różnica między suchym a mokrym jest nie wyczuwalna przy prowadzeniu a w dodatku jest mega cicha.

Tylko zdziwił mnie 260 zł bo ja płaciłem 170 :) a teraz na popularnych serwisach widać ją po około 180 zł

MarcinLbn - 27 Styczeń 2016, 09:47

sasun71 napisał/a:
Ja na lato mam klebery i sobie chwalę

Kleberki złe nie są tylko ta cena... Gdyby kosztowały 50 zł mniej na sztuce to bym się także nad nimi poważnie zastanawiał.

Rafal_93 napisał/a:
ja w X mialem na lato jakieś chyba słowackie albo czeskie gumy. Zapłaciłem 400 za komplet, oponki z 2014 roku, podobno latały pół roku na aucie. Powiem szczerze że nigdy wcześniej nie miałem tak fajnych opon. Bardzo dobre trzymanie na mokrym i suchym a do tego ciche. Powyżej 130 było już je dość mocno słychać ale za ta kase nie można mieć wszystkiego Tylko cholera nie pamietam jak sie nazywały ...

A to nie były jakieś Barumy? Opinie co do nich są podzielone. Jedni chwalą, inni mówią, że to niebezpieczne badziewie i już sam nie wiem. Komuś bardzo szybko wylazła z nich osnowa i był lekki klops.


MAMUTH napisał/a:
Ja mam te Hankook i jest spoko. Póki co mam je jeden sezon i ciężko stwierdzić jak z ich żywotnością bo podobno wytrzymują maks 3 sezony. Podoba mi się, że różnica między suchym a mokrym jest nie wyczuwalna przy prowadzeniu a w dodatku jest mega cicha.

Tylko zdziwił mnie 260 zł bo ja płaciłem 170 a teraz na popularnych serwisach widać ją po około 180 zł

Tak, szybkie zużycie pojawia się wszędzie w opiniach i jakoś trochę mnie to martwi. Nie chcę co dwa, trzy lata wywalać kasy na nowe opony. Ale cztery sezony to już by było nieźle. Wiem, że zależy to od ilości nawiniętych kilometrów ale mimo wszystko.
Ceny opon w rozmiarze xsarowym, czyli 195/55/15 patrzyłem na opony.pl, opony.com i podobnych, które wyskoczą googlarce po wpisaniu "opony" ;-)

Za to do Xantii kupiłem Dębice Presto w Lublinie w sklepie Sabat (na Budowlanej) i kosztowały tam 160 zł za sztukę. A co ciekawe, w Internecie były po ~200 - 205 zł, a w Kraśniku po 230 zł. Cena bez montażu. W tym samym Sabacie szukaliśmy zimowych opon do Clio IV i cena Continentali TS 850 (jak pamiętam) była jakaś duża. Okazało się, że najtaniej mają w sklepie Renault i tam nabyliśmy zimki (padło na Nokiany WR D3). Także teraz zastanawiam się gdzie ewentualnie kupić...

sasun71 - 27 Styczeń 2016, 10:27

MarcinLbn, Twój rozmiar widzę że klebera komplet trzeba 1000zł dać a nokiany 100zł drożej,ja mam taniej bo na 14''moja Xsara,zaskoczony jestem też ciszą zimówek Paxaro grupy Continental nawet przy dużej prędkości jak już ktoś wspomniał wyżej o ciszy;) Zaś połowa nieznanych marek tanich to wyroby Chińskie jak Goodridge...niby lepsze parametry od naszych Polskich ale bałbym się to założyć...
MarcinLbn - 27 Styczeń 2016, 17:37

Chińskie odpadają na starcie. Nie biorę ich nawet pod uwagę.
Najekonomiczniejsze z tego zestawu to Daytony ale sam już nie wiem... A może nic nie kombinować i nabyć Presto? Hankooki za to mają niskie opory toczenia (C, B i 69db) więc w teorii zużycie paliwa powinno być niższe niż na Dębicach (F, C, 68db). Czy olać te sygnaturki energetyczne?

sasun71 - 28 Styczeń 2016, 00:04

MarcinLbn, dlatego Dębica i Kormoran u mnie odpadły jako zimowe-kiepskie opory toczenia i głośne-a niby promuj Polskie by się chciało...
MarcinLbn - 28 Styczeń 2016, 08:10

Kormoran nie, nie i jeszcze raz nie :) A zimowe Dębice czemu takie złe? Mieliśmy w Seicento (Frigo Direct? Takie z jajeczkami w bieżniku) i wyciągały autko z każdej zaspy. Na drodze też ładnie trzymały. Czy to efekt tego, że mały rozmiar kółka i lekkie auto?
Gdyby mi ktoś sprzedał Hankooki za pół ceny to bym wziął. A tak pewnie stanie na Dębicach na lato. Jeszcze tłukę się z myślami co nabyć żeby było dobre i bezpieczne.

Cytrynka91 - 1 Luty 2016, 21:11

Ja do Xsary kupiłem 195/60R15 Dębica Presto. Zobaczymy jak się będą sprawować. Wulkanizator mi mówił, że jak Dębica na lato to tylko Presto jest OK.
MarcinLbn - 14 Marzec 2016, 20:42

Wiem, wiem... Grozi mi statuetka Złotej Łopaty ale mam pytanie ;)
O Dębicy Presto HP ktoś coś wie? Bo może takie bym nabył... ? To wizualnie to samo co Sava Intensa.

Nicpoń - 14 Marzec 2016, 22:07

A ja na zimę zakupiłem Dębicę Frigo i jak dla mnie bomba (oczywiście nówki). Na lato w zeszłym sezonie kupiłem nówki GoodYear Eagle NCT 5 i nie żałuję. Trochę kasy poszło (prawie 1200), ale opony rewelacyjne - ciche, podobnie się zachowują na suchym i na mokrym. Warto było - mogę polecić, ale z tego co widziałem, nadal trzymają cenę - ok. 280 za sztukę.

A co do Presto - raczej dobre opinie, z letnich Dębic miałem Passio--->porażka. Trochę deszczu i hamowanie jak 40-tonowym składem :-P

Cytrynka91 - 15 Marzec 2016, 07:38

Tyle, że Dębica Presto V1 i Dębica Presto HP to dwie różne opony (albo HP jest nowszą wersją).
gibaj - 15 Marzec 2016, 20:24

najlepsze najtańsze :-D
sasun71 - 15 Marzec 2016, 20:38

gibaj napisał/a:
najlepsze najtańsze
a potem szumią ,buczą i dostają wzdym i nie da się czasem wyważyć...
gibaj - 18 Marzec 2016, 10:57

eee tam
jeśli nowe to powinny być ok ;-)

MarcinLbn - 18 Marzec 2016, 17:21

gibaj napisał/a:
eee tam
jeśli nowe to powinny być ok

Sęk w tym, że nie powinny ;) A tanie jedynie co są to okrągłe i czarne ;)

Poszukiwań opon ciąg dalszy...

gibaj - 19 Marzec 2016, 17:59

ja kupiłem firmy torqe
nowe po 110zł tylko że z 2014roku nie zakładane nawet
nalewki sa w takiej cenie :-D

MichalVTS - 22 Marzec 2016, 14:32

Co prawda obecnie mam całkiem dobre używki letnie (chyba Bridgestone i Pirelli), ale w poprzednim aucie miałem nowe Dębice Passio 2 i muszę przyznać że byłem z nich wyjątkowo zadowolony, może nie były szalenie ciche, ale trzymały się drogi wzorowo, nawet na mokrej nawierzchni no i cena była nie do pobicia (220zł/szt. w pewnym znanym sklepie internetowym), minusem było jedynie szybkie ścieranie bieżnika, chociaż nie wiem czy którakolwiek opona była lepsza w tej kwestii przy moim stylu jazdy :D
MarcinLbn - 22 Marzec 2016, 19:35

Michał, na pewno to były Passio? Ludzie narzekają i porównują je do opon dla samobójców ;)
A ja patrzę na internetowych stronach z oponami i widzę, że im bliżej sezonu tym niższe ceny. Dębice zeszły już o 15 zł na sztuce. Czyli 60 zł na komplecie. Nie jest źle ;)
A na Barumach ktoś z was latał? Rozmyślam jeszcze o Fuldach Ecocontrol HP.
Bo te zimowe Klebery na mokrym noszą na boki tak, że strach jeździć. Spod świateł zawsze miele kółkami w miejscu, a przy hamowaniu ABS kopie.

wojtis1990 - 22 Marzec 2016, 19:59

MarcinLbn, spuszczasz się nad oponami jakbyś się na dakar albo tor F1 szykował, przy zwykłym użytkowaniu co byś nie kupił będzie dobre. Ani nie upalasz kapci, ani bokami nie latasz, ani od świateł nie ciśniesz do pełnej pi*dy. Kup se w Biedronce na promocji i ci starczą. A to że deszcz, a to że piasek, a to że ABS cie kopnie to wszystko zależy od stylu jazdy, a nie opon.
MichalVTS - 22 Marzec 2016, 20:02

Passio faktycznie słyszałem że są co najmniej kiepskie, za to Passio 2 to już zupełnie inna opona. Kumpel miał Barum Bravuris 2 na Renault Megane Coupe 1.6 i był bardzo zadowolony, szczególnie chwalił, że na mokrym dobrze się trzymała.
MarcinLbn - 23 Marzec 2016, 20:33

wojtis1990 napisał/a:
MarcinLbn, spuszczasz się nad oponami jakbyś się na dakar albo tor F1 szykował, przy zwykłym użytkowaniu co byś nie kupił będzie dobre. Ani nie upalasz kapci, ani bokami nie latasz, ani od świateł nie ciśniesz do pełnej pi*dy. Kup se w Biedronce na promocji i ci starczą. A to że deszcz, a to że piasek, a to że ABS cie kopnie to wszystko zależy od stylu jazdy, a nie opon.

Tak, spuszczam się nad oponami bo raz utopiłem kupując super renomowane opony zimowe marki Michelin (Alpin A4 do Xantii), które były wybitnie fatalne. A przynajmniej nie takie, jakich się spodziewałem.
Owszem, nie latam bokami, nie piłuję do czerwonego pola, nie palę gumy bo wydaje mi się, że wyrosłem w tego typu zabaw, trochę szkoda mi samochodu i mam teraz inne priorytety. A zwą się one bezpieczeństwo. Dlatego też szukam opony, która będzie właśnie bezpieczna. Nie chcę popadać w paranoję kupując jak najdroższą (bo nie oznacza to opony jak najlepszej) tylko taką, która uratuje mi de w sytuacji podbramkowej.
Stąd też moje pytania do użytkowników co polecają z tego, co wymieniłem. Raz umoczyłem sporo kasy w Micheliny i teraz dmucham na zimne zasięgając języka tu i ówdzie.
Nie wybieram się także ani na Dakar, ani na tory F1 ani na żadne inne WEC. Planuję jedynie trochę polatać w lecie po autostradach w PL i za granicą. Stąd też najtańsze opony odpadają...

MichalVTS - 23 Marzec 2016, 21:25

wojtis1990, Jak ktoś podchodzi w ten sposób do tematu opon jak Ty, automatycznie widzę w sytuacji jak na zdjęciu...

Pamiętaj że opony to bezpieczeństwo, jak nie dbasz o swoje, to pamiętaj, że narażasz na nie innych użytkowników dróg...

wojtis1990 - 23 Marzec 2016, 23:08

MichalVTS napisał/a:
Pamiętaj że opony to bezpieczeństwo

Guzik prawda.
Bezpieczeństwo to przede wszystkim rozsądek, odpowiednia prędkość, wyczucie samochodu, zachowany bezpieczny odstęp.
Jak złapiesz gume przy 100km/h to nie ważne czy masz opone za 50 zł czy za 500 zł i tak cie wyniesie.
MichalVTS, na powyższym obrazku, zresztą cały artykuł się na forum ukazał ewidentnie przyczyną wypadku była prędkość - brak rozsądku, a nie rodzaj/klasa opon.
MarcinLbn napisał/a:
szkoda mi samochodu i mam teraz inne priorytety. A zwą się one bezpieczeństwo.

Zacznij od hamulców, potem se kup opony.

Ja osobiście uważam że opony są na ostatnim miejscu jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, wiele innych ważniejszych czynników odpowiada za to czy nasza podróż skończy się na drzewie, rowie, czy u celu.

Heh, prezydent też miał nowe super, hiper, extra turbo opony bezpieczne i guzik pomogły :P
Ja swoje wiem i mnie nie przekonacie, za dużo na drogach widzę i w różnych warunkach różnymi autami jeżdżę.

MichalVTS - 24 Marzec 2016, 10:03

wojtis1990,
Cytat:
Bezpieczeństwo to przede wszystkim rozsądek, odpowiednia prędkość, wyczucie samochodu, zachowany bezpieczny odstęp.

Popieram w 100% te zdanie, jednak jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to nie można rozróżniać, co jest ważniejsze, a co mniej. Jak będziesz miał hamulce żylety, a dupiate opony, to zwyczajnie będą Ci się blokowały koła, i nawet ABS nie pomoże. Zauważ, że opona jest jedynym punktem styku auta z asfaltem.
Zdjęcie zupełnie przykładowe rozwalonego auta, nie miałem na celu wiązania przyczyn tego wypadku z niewłaściwym ogumieniem.
Co do prezydenta, to właśnie stan ogumienia miał wpływ na to zdarzenie, opona była 6-cio letnia i nie powinna być zamontowana.

Jeżeli swoje wiesz, to jak dla mnie możesz jeździć nawet na felgach, byle z dala ode mnie... i powtarzam, możesz nie dbać o siebie, ale pamiętaj, że na drodze nie jesteś sam...

MarcinLbn - 24 Marzec 2016, 14:08

Są rzeczy, o których pisać nie musimy. Oczywistym jest, że nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i myślenia za kierownicą. Co do tego nie ma wątpliwości. A jeżeli to coś, co łączy kierownicę z pedałami nie myśli to nawet najlepsze opony, milion czujników i wspomagaczy nie pomoże i finał będzie taki, jak na zdjęciu od Michała.
Anyway nie to jest tematem wątku tylko jakie opony :P Znalazłem Unirojale Rejnsporty w fajnej cenie i może te? Albo Fuldy Eco coś tam. Napalonym był na Dębice ale wiele osób odradza mi Presto HP.

Wojtek, po świętach jakoś bym u Ciebie zawitał... :roll:

wojtis1990 - 24 Marzec 2016, 19:09

MichalVTS, nie będę się z tobą kłócił bo mi sie nie chce.

MarcinLbn napisał/a:
Wojtek, po świętach jakoś bym u Ciebie zawitał... :roll:

Śmiało u mnie chata i garaż zawsze otwarte, jak nie rozbiorę puga to miejsce w garażu sie znajdzie. No i będzie okazja przetestować mój nowy nabytek.
Ja bym brał Dębice lub Sawę i pewnie któreś wybiorę sobie do XMa bo w tym momencie każda opona jest z innej parafii.

MarcinLbn - 24 Marzec 2016, 19:53

Jak wszystko kupię co trzeba to zadzwonię i zjadę z tym majdanem do Ciebie :P . W hamulcach to jeszcze oprócz klocków kupić? Płyn hamulcowy na wymianę także nabyć?

W środę koleżanka z roboty ma mi powiedzieć po ile są oponki u jej znajomego. Niby ma jakieś rabaty czy coś...

enforces - 27 Marzec 2016, 22:35

sasun71 napisał/a:
gibaj napisał/a:
najlepsze najtańsze
a potem szumią ,buczą i dostają wzdym i nie da się czasem wyważyć...


Yokohama AE 01 - świetne oponki w niskiej cenie. I dodatkowo można oszczędzać paliwo. Są w rozmiarach o 13 do 16".

http://www.yokohama-onlin...oduktu/items/51

MarcinLbn - 29 Marzec 2016, 10:51

enforces napisał/a:
Yokohama AE 01 - świetne oponki w niskiej cenie. I dodatkowo można oszczędzać paliwo. Są w rozmiarach o 13 do 16".


No fajne ale poza mój budżet to sporo wykraczają. 315 ziko za oponę to mnie nie stać.

Nicpoń - 29 Marzec 2016, 23:52

Moim zdaniem warto się zainteresować. Na Xantii miałem Rainsporty - dobra rzecz

http://www.opony.pl/nazwa...-91-h#107115645

P.S.
Podaj wymiar opony

matolek26 - 31 Marzec 2016, 21:55

Ja do XP zapodałem uniroyal rainexpert 3 boki wydają się miękkie ale nie odczuwam jakiegoś pływania na boki.
enforces - 31 Marzec 2016, 23:02

MarcinLbn napisał/a:
enforces napisał/a:
Yokohama AE 01 - świetne oponki w niskiej cenie. I dodatkowo można oszczędzać paliwo. Są w rozmiarach o 13 do 16".


No fajne ale poza mój budżet to sporo wykraczają. 315 ziko za oponę to mnie nie stać.


no właśnie jaki wymiar opon? Te yokohamy chodzą na necie o 200 ziko. Więc wszystko zależy od wielkości twojego laczka.

MarcinLbn - 1 Kwiecień 2016, 08:41

Fabryczny do Xsary. 195/55/15. Chyba zdecyduję się na Fuldy. W rozsądnej cenie znalazłem... Taniej niż w necie.
enforces - 12 Kwiecień 2016, 07:58

MarcinLbn napisał/a:
Fabryczny do Xsary. 195/55/15. Chyba zdecyduję się na Fuldy. W rozsądnej cenie znalazłem... Taniej niż w necie.


A patrzyłeś na te Yokohama? http://www.ceneo.pl/22864210
Etykieta B i C. :)

MarcinLbn - 12 Kwiecień 2016, 21:14

Patrzyłem. W tej cenie były Uniroyale ale właśnie cena wysoko ponad limit budżetowy.
Nabyłem Dębice Presto HP gdyż cena była niższa niż w Internecie. Na D. Presto (ale bez HP) latałem w Xantii i były całkiem fajne i do rzeczy. Zaś te oponki (HP) o ile na suchym bardzo dobre to na mokrym dość takie sobie...


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group