Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

Xsara / Xsara Picasso - Co jeszcze może się tłuc ??

slawkow - 20 Luty 2015, 19:19
Temat postu: Co jeszcze może się tłuc ??
Witam, od blisko pół roku borykam się z problemami związanymi z zawieszeniem xsary picasso. Zacznę od początku ...

Pewnego razu przy wyjeżdżaniu z parkingu strzeliła sprężyna (przebieg ponad 300 tys. kilometrów, więc chyba miała prawo). Wymieniłem więc obie sprężyny i oba amortyzatory (KYB, więc raczej nie najtańszy syf).

Przed wymianą dało się usłyszeć przy wysokich progach zwalniających lub głębszej dziurze delikatny zgrzyt/dobicie, ale po wymianie amorków zaczęło się to nasilać jeszcze bardziej. W końcu zdecydowałem się na wymianę poduszek, odbojów a także łożysk przy amortyzatorze (łożyska dlatego, ponieważ przy skręcaniu sobie coś lubiło poskrzypieć. Przy okazji znajomy mechanior, który mi to robił posprawdzał resztę zawieszenia i stwierdził, że żadnych luzów nie ma, gumy są w porządku i powinno być ok ...

Jednak przed wymianą tych 3 rzeczy, auto na małych dziurach, kanałach itd. zachowywało się raczej w porządku - było względnie cicho. Po wymianie natomiast zaczęło się coś dosyć głośno tłuc - jest to taki głuchy stuk i słychać go na każdej najmniejszej dziurze i jest to cholernie upierdliwe i dość głośne.

Mechanik stwierdził, że mogą to być tulejki wahacza, bo już widział, że nie są idealne. Wymienił i poprawy żadnej.

Pierwsze co mi przyszło do głowy to łączniki stabilizatora - obecnie założone TRW, ale że już jakiś czas na nich jeżdżę, to mimo zapewnień mechanika, że są ok, postanowiłem zmienić - kupiłem nowe, bo i tak prędzej czy później przyjdzie na nie czas. Nic nie pomogło.
Kolejna rzecz, którą podejrzewałem to gumy stabilizatora - kupiłem, wymieniłem, jak stukało tak dalej stuka.


I co ja mam z tym fantem zrobić ? Wpakowane już dobrych parę stówek, a auto dalej się tłucze. Mechanik podejrzewa przekładnię, a Wy drodzy forumowicze co powiecie na ten temat ?

Rafal_93 - 20 Luty 2015, 19:41

slawkow, mówimy o przodzie czy tyle samochodu? Może zaczyna postukiwać krzyżak kierownicy? Wiem że to może wydać się głupie ale u mnie w Xantii właśnie tak stukało. Wymieniałem komplet gum na wahaczach, bez poprawy. Potem były sworznie zwrotnicy z obu stron, dalej stuka. Łączniki stabilizatora jako kolejne - brak poprawy. Na koniec końcówki drążków kierowniczych i nadal nic. Co więcej na przeglądzie diagnosta stwierdził obie końcowi do wymiany a po zmianie krzyżaka cisza i spokój.
Reks74 - 20 Luty 2015, 21:17
Temat postu: Co może stukać?
Witam
W moim samochodzie stuka obudowa filtra powietrza i prawdopodobnie obudowa komputera albo rura powietrza od strony nadkola. Na razie zamocowałem na sztywno filtr powietrza, jest trochę lepiej ale to jeszcze nie to.

Pozdrawiam

sasun71 - 21 Luty 2015, 10:11

mnie kiedyś niemiłośiernie tłuk jak zawieszenie na dziurach poluzowany element zderzaka(sam zderzak wizualnie był na swoim miejscu).Na asfalcie cisza...a kostka brukowa to jak by wszystkie sworznie miały luz taki efekt był...oj długo szukałem sprawcy
banan - 21 Luty 2015, 11:48

no to ja jeszcze dodam luzny zacisk hamulcowy.
slawkow - 7 Kwiecień 2015, 11:32

Trochę odkopie temat, bo udało się zwyciężyć w temacie stukania ;)

Zleciłem diagnozę w innym serwisie, który stwierdził, że w zawieszeniu luzów nie ma i podejrzenie rzucili na trefne amortyzatory. Kupiłem więc 2 używane, żeby w razie oddania na gwarancje nie być uziemionym na miesiąc bez samochodu. Zmienili i tłukło się dalej, więc przyjrzeli się bliżej poduszkom amortyzatora - założyli poduszki z tych używanych, które kupiłem. I w końcu jest cicho - sukces !

Mechanik twierdzi, że nowe poduszki, które kupiłem są zbyt grube i dlatego się gdzieś to tłukło - trochę dziwne, bo zdaje się, że te poduchy są na stałe zamontowane do nadwozia, a tylko łożysko pracuje (ale może nie mam racji). Tak czy siak zareklamować też nie ma jak, bo łożyska wsadzone są nowe, ale w używaną poduszkę, a kupione zostało jako komplet.

Także ten ... nie potrzebuje ktoś używanych amorów :P ?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group