Użytkownicy
Grupy
Statystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Na jakim paliwie jeżdzić?!
Autor Wiadomość
lkoziolek

Mój samochód: Citroen XM
Poj. silnika (cm3): 2500
Paliwo: Diesel
Wersja:: II
Rok prod.:: 1994
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Lut 2009
Posty: 170
Skąd: Kraków
Wysłany: 20 Październik 2009, 07:41   Na jakim paliwie jeżdzić?!

Przyznam się, że kiedyś raz zalałem tę Vervę na orlenie i efekt był taki, że na baku zrobiłem ok 50-80 km mniej niż na "zwykłej" ropie więc już nigdy nawet nie próbowałem tankować tego wynalazku. Trzeba po prostu mieć swoją zaufaną i pewną stację i tam się tankować. Vervę i tego typu wynalazki polecałbym z kolei do najnowszych dieseli, w których jak wiadomo czystość ropy ma kluczowy wpływ na trwałość elementów układu paliwowego. Jednak i w tym przypadku Verva nie jest polecana przez większość użytkowników bo ponoć dużo lepsza jest ultimatum BP... choć to też zależy od konkretnych stacji, bo na jednej będzie dobre paliwo a na drugiej kiepskie...

 
 
robson


Mój samochód: citroen XM 2,5TD /Xsara 1,4HDI/C4GP 2,0HDI
Poj. silnika (cm3): 2446/1398/1997
Paliwo: olej napędowy
Wersja:: exclusive/std/exclusive
Rok prod.:: 27
SKYPE - login: citroen.org.pl
Pomógł: 102 razy
Dołączył: 07 Lis 2008
Posty: 5042
Skąd: Środa Śląska
Wysłany: 20 Październik 2009, 17:38   

Ja zawsze staram się tankować Vervę bo w Pieszycach zawsze w weekendy jest promocja i cena jej jest taka sama jak standardowej ropy, czyli tej chrzczonej :lol: No a nawiasem mówiąc to na pełnym baku błąd tych kilkudziesięciu kilometrów nic nie znaczy bo to jest 5 do 8% przebiegu przy pełnym baku a to już na pewno zależy od "wagi" nogi :-P No chyba, że zatankowałeś 10l paliwka... ;-)

_________________
XManiak
Proszę nie pisać do mnie na PW w sprawach technicznych. Od tego jest forum! Chętnie pomogę (jeżeli jestem w stanie), a przy okazji inni z tego będą mogli skorzystać.
 
 
lkoziolek

Mój samochód: Citroen XM
Poj. silnika (cm3): 2500
Paliwo: Diesel
Wersja:: II
Rok prod.:: 1994
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Lut 2009
Posty: 170
Skąd: Kraków
Wysłany: 21 Październik 2009, 10:04   

robson napisał/a:
No a nawiasem mówiąc to na pełnym baku błąd tych kilkudziesięciu kilometrów nic nie znaczy bo to jest 5 do 8% przebiegu przy pełnym baku a to już na pewno zależy od "wagi" nogi :-P No chyba, że zatankowałeś 10l paliwka...


Wiesz Robson w tamtych czasach mieszkałem we Wrocławiu i często jeździłem albo do domu (Polkowice) albo na wieś koło Milicza. Dodatkowo studiowałem, więc z racji tego starałem sie jeździć w miarę oszczędnie, żeby wszystkich pieniędzy nie wydawać na paliwo. Zawsze starałem się tankować pełny bak i jeździłem dotąd aż go nie wysuszyłem. Nawiasem mówiac doszedłem już później do takiej wprawy, że po wskaźniku poziomu paliwa potrafiłem oszacować z dokładnością do 10-15km na ile jeszcze mi starczy paliwa :) . Pełny bak starczał mi przeważnie na ok 1100-1300km w zależności jak jeździłem (zazwyczaj było to coś koło 1200 km i raczej unikałem poruszania się po Wrocławiu samochodem). Po zatankowaniu Vervy postanowiłem jeździć jak emeryt (czyli praktycznie tak jak przepisy każą, ale bez zbytecznej przesady) i spróbować pobić mój rekord 1350km ale niestety nie udało się bo zrobiłem niecałe 1240km. Po tym zatankowałem zwykłą ropę na zaufanej stacji niedaleko Polkowic i przy tej samej technice jazdy udało mi sie przejechać ok 1300km więc już nigdy więcej nie zalewałem Vervy i tankowałem się tylko i wyłącznie na tej samej stacji, bo nawet jakbym przejechał podobną ilość km +-20km to i tak to sie nie opłacało, a silnik wcale lepiej nie chodził (przynajmniej ja nic nie zauważyłem)...

 
 
robson


Mój samochód: citroen XM 2,5TD /Xsara 1,4HDI/C4GP 2,0HDI
Poj. silnika (cm3): 2446/1398/1997
Paliwo: olej napędowy
Wersja:: exclusive/std/exclusive
Rok prod.:: 27
SKYPE - login: citroen.org.pl
Pomógł: 102 razy
Dołączył: 07 Lis 2008
Posty: 5042
Skąd: Środa Śląska
Wysłany: 21 Październik 2009, 12:30   

No ale to wszystko dowodzi temu, że albo paliwo zatankowane jednorazowo było oszukana lub warunki jazdy były zgoła inne. Teoretycznie tankując to droższe paliwo, jak i to tańsze to koszt przejechanego kilometra jest podobny. Nawet tankując czysty ester na stacji Bliska, który jest duużoo tańszy. Choć rozmawiałem z kierowcami tirów, którzy naprawdę dużo kilometrów pokonują, że nie opłaca się tankować w ogóle tego ON EKO bo nawet cena o 50 groszy niższa nie rekompensuje nadmiernego spalania tego paliwa. A jest to logiczne bo:
1. Wartość opałowa oleju rzepakowego jest o prawie 10% mniejsza od ON
2. Lepkość OR jest aż kilkanaście razy większa! Powoduje to gorsze rozpylanie przez co pogarsza się proces tworzenia mieszaniny paliwowo - powietrznej a co za tym idzie - pogarsza się spalanie no i znów zwiększone zużycie paliwa.

Kiedyś było głośno o tym, że koncerny samochodowe nie będą udzielać gwarancji na samochody, które będą stosowały paliwa z dodatkiem OR. Coś w tym musi być ;-)

_________________
XManiak
Proszę nie pisać do mnie na PW w sprawach technicznych. Od tego jest forum! Chętnie pomogę (jeżeli jestem w stanie), a przy okazji inni z tego będą mogli skorzystać.
 
 
ANETA.
ANETA


Mój samochód: Citroen XM
Poj. silnika (cm3): 2100
Paliwo: ON
Wersja:: automat
Rok prod.:: 1997
Dołączył: 11 Lis 2008
Posty: 156
Skąd: SZ. G.
Wysłany: 24 Październik 2009, 01:32   

Ja już nie tankuję na BLISKIEJ przerzuciłam się na BP i jestem zadowolona.

_________________
Pozdrawiam Aneta.S :P
 
 
robert
Aktywny



Mój samochód: Toyota Camry
Poj. silnika (cm3): 2994
Paliwo: LPG
Wersja:: EXCLUSIVE,
Rok prod.:: 1995
Pomógł: 40 razy
Dołączył: 13 Lis 2008
Posty: 1898
Skąd: Jedlina Zdrój
Wysłany: 24 Październik 2009, 02:11   

Ja tankuje głównie na Shell, LukOil, sporadycznie na Statoil lub BP.

_________________
Staraj się pisać posty po polsku, jak najlepiej potrafisz. Nie interesuje mnie czy masz "dys-coś tam".
Forum nie jest agencją towarzyską, nie dogodzi każdemu.
... Dopóki cyka, wiem, że żyje ...

Łada Niva - jak się nie zawiesi to zawsze przejedzie.
 
 
robson


Mój samochód: citroen XM 2,5TD /Xsara 1,4HDI/C4GP 2,0HDI
Poj. silnika (cm3): 2446/1398/1997
Paliwo: olej napędowy
Wersja:: exclusive/std/exclusive
Rok prod.:: 27
SKYPE - login: citroen.org.pl
Pomógł: 102 razy
Dołączył: 07 Lis 2008
Posty: 5042
Skąd: Środa Śląska
Wysłany: 24 Październik 2009, 10:17   

TUTAJ Można pobrać najświeższą listę kontrolowanych stacji paliw. Opublikowano ją 19 października i dotyczy kontrolowanych stacji od początku tego roku do 30 września.

TU można zobaczyć jeden przykład, co się dzieje w przypadku kombinacji z paliwami. Nawet firma LOTOS kombinuje i dolewa benzyny do ON. Niestety nie ma w większości przypadków żadnych kar! Co najwyżej każą zwrócić koszty badania próbek paliwa... :-/

_________________
XManiak
Proszę nie pisać do mnie na PW w sprawach technicznych. Od tego jest forum! Chętnie pomogę (jeżeli jestem w stanie), a przy okazji inni z tego będą mogli skorzystać.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FMC created by ROBSON from FORUM MIŁOŚNIKÓW CITROENA