Użytkownicy
Grupy
Statystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Automatyczna skrzynia biegów AL4
Autor Wiadomość
Kotek_Mamrotek

Mój samochód: citroen C5
Poj. silnika (cm3): 2997
Paliwo: Benzyna
Wersja:: I
Rok prod.:: 2002
Dołączył: 28 Kwi 2020
Posty: 12
Skąd: Elbląg
Wysłany: 20 Czerwiec 2023, 11:08   Automatyczna skrzynia biegów AL4

Cześć

Mam C5 V6 2002. Szarpie mi skrzynia przy redukcji ale i też przy zmianie biegów w górę. Naczytałem się, ze najprawdopodobniej winny jest sterownik a w zasadzie elektrozawory. Sam tego nie zrobię mimo, że podobno ich wymiana jest prosta. Chcę to zlecić jakiemuś mechanikowi.

Czy możecie mi polecić jakiegoś mechanika w okolicach Elbląga, który zna się na rzeczy?

 
 
Maksymilian

Mój samochód: Citroen c5
Poj. silnika (cm3): 1997
Paliwo: diesel
Wersja:: hatchback
Rok prod.:: 2006
Dołączył: 24 Paź 2023
Posty: 19
Skąd: Szczecin
Wysłany: 17 Grudzień 2023, 23:02   

Do takiego silnika skrzynia automat AL 4 to chyba jakieś nieporozumienie.

 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg

Wysłany: 17 Grudzień 2023, 23:17   

Maksymilian napisał/a:
Do takiego silnika skrzynia automat AL 4 to chyba jakieś nieporozumienie.


A to niby dlaczego? Uzasadnij to !

 
 
Maksymilian

Mój samochód: Citroen c5
Poj. silnika (cm3): 1997
Paliwo: diesel
Wersja:: hatchback
Rok prod.:: 2006
Dołączył: 24 Paź 2023
Posty: 19
Skąd: Szczecin
Wysłany: 18 Grudzień 2023, 13:06   

Silnik V 6 ma moc ponad 200 KM i max moment obrotowy 285 Nm. A skrzynia AL 4 jest przewidziana maksymalnie do momentu 250Nm. Jak wynikało z późniejszej eksploatacji ta wartość i tak była zbyt optymistyczna i w cięższych autach np C 5 została zastąpiona skrzynią AM6 która dopuszcza znacznie wyższy moment obrotowy. W mojej C5 2,0 HDI 136 KM jest skrzynia AM6. Nie wydaje mi się aby do silnika 3,0 V 6 w C 5 była stosowana skrzynia AL 4 bo długo by nie pożyła.

 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg

Wysłany: 18 Grudzień 2023, 17:53   

Ta skrzynia jest bardzo dobra. Chyba nawet mniej awaryjna od AM6, a na pewno ma trwalszy sterownik hydrauliczny. Byla tez stosowana nawet do C5 x7 i jakos nikt nie narzekal. Sam mialem ja w 2.2 HDI z przebiegiem 350 tys. , gdzie moment obrotowy byl duzo wiekszy od 3.0 v6. Mialem ja tez w 3.0 v6 i zero problemow. Natomiast prawie kazda AM6 miala problem ze zmiana biegow. Jedno, co mozna powiedziec to to, ze AM6 jest nowoczesniejsza.

 
 
Maksymilian

Mój samochód: Citroen c5
Poj. silnika (cm3): 1997
Paliwo: diesel
Wersja:: hatchback
Rok prod.:: 2006
Dołączył: 24 Paź 2023
Posty: 19
Skąd: Szczecin
Wysłany: 18 Grudzień 2023, 20:20   

Poprzednio miałem C5 2,0 benzyna ze skrzynią AL 4. Obecnie mam 2,0 HDI ze skrzynią AM 6. Kultura pracy tej drugiej jest nieporównywalnie wyższa. Przerzuca biegi w górę i w dół tak, że prawie się tego nie czuje. Jakby wiedziała dokładnie czego chcę. Ta AL 4 co prawda niby działała poprawnie ale AM 6 to zupełnie inna jakość. Sprawdzałem w wykazie skrzyń stosowanych w C 5 z silnikiem V 6 i była tam tylko skrzynia AM 6.Piszesz, że silnik 2,2 HDI ma wyższy moment niż V 6 to nie rozumiem jakim cudem producent miałby dawać do niego skrzynię o znacznie niższym momencie dopuszczalnym niż silnik z którym współpracuje.

 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg

Wysłany: 18 Grudzień 2023, 21:31   

Widocznie Twoje zrodla nie sa wiarygodne. Druga sprawa to AL4 to stara konstrukcja , niemal pancerna. Ona byla niemalze seryjna skrzynia do wielu samochodow wielu marek. Ciesz sie , ze masz taka idealna AM6, bo pewnie niedlugo przestaniesz sie cieszyc. One szybko sprowadzaja na ziemie. Problemem jest sterownik , szybko wycieraja sie zawory w bloku. Potrzebuja idealnej czystosci i ciagle swiezego oleju. O jakim wykazie v6 mowisz? Aktualnie sprzedawanych? Mialem trzy v6 i dwie skrzynie AL4, a jednej AM6 i problemy z AM6. Mam dobra rade: jesli chcesz opiniowac Citroeny, zapoznaj sie z calym spektrum wiedzy na ten temat, ale przestan pisac bzdury, bo to nijak sie ma do rzeczywistosci. Wprowadzasz tylko zamieszanie w historie tej marki.

 
 
Maksymilian

Mój samochód: Citroen c5
Poj. silnika (cm3): 1997
Paliwo: diesel
Wersja:: hatchback
Rok prod.:: 2006
Dołączył: 24 Paź 2023
Posty: 19
Skąd: Szczecin
Wysłany: 18 Grudzień 2023, 22:38   

dejnekomirek - ale z Ciebie przyjemniaczek. Mam prośbę, jeśli chcesz do mnie coś powiedzieć to albo rób to kulturalnie albo w ogóle nie wchodź w temat.

 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg

Wysłany: 18 Grudzień 2023, 22:57   

Daj sobie spokoj! Jeszcze niedawno uwazales sie za laika, a teraz strugasz eksperta? Nie lubie person, ktorym wydaje sie, ze jak liznal troche przez celofan wiedzy, to nagle staje sie wszystkowiedzacym? Troche pokory i przestan lac wode, przynajmniej na tym forum! Czy chcesz , abym odezwal sie niekulturalnie? Chyba nie? Zmyslasz w zywe oczy i liczysz, ze ludzie beda Cie szanowac? Ja, jak czegos nie wiem, to nie zabieram glosu, a jak cos popelnie z rozpedu, to przepraszam, a nie brne dalej. To nie ja zaczalem gwiazdorzenie! Przemysl sobie to czlowieku!

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FMC created by ROBSON from FORUM MIŁOŚNIKÓW CITROENA