Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

BX - demontaż poduszek przednich siłowników-citroen bx

MANFRED11111 - 27 Wrzesień 2015, 15:11
Temat postu: demontaż poduszek przednich siłowników-citroen bx
Witam,
Panowie jestem szczesliwy posiadaczem od trzech-czterech tygodni CITROEN BX model 1991 1600cm3 Pb+LPG. I mam taki temat do ogarniecia że mianowicie autko jak sam rocznik wskazuje jest leciwe :-) i przed zimnymi mrozami i głębokimi śniegami chcę go troszkę wzmocnić,a resztę co się da zostawić na wiosenkę długo oczekiwaną ;-)
Podgniły w nim fartuchy przednich nadkol i korozja podeszła do kielichów przednich siłowników.
A teraz najważniejsze;co do demontażu wiem jak to idzie mniejwiecej,ale czy przy montażu zalecane sa jakies wyminany uszczelek-co by nie ciekło?Wiem że po rozmontowaniu siłowników takim autem już nigdzie nie pojedziemy,więć muszę to zrobić u blacharza-rozebrać-wyspawać/wymienić kielichy-złożyć i wrócić do domu.Doczytałem równeż że po ingerencji w układ trzeba uzupełnić płyn i zrobić kilka pompek autem,czyli po podnosic i po opuszczać go i ukłd wraca do normy-czy tak?
Proszę o podpowiedzi-z góry dziękuje
Pozdrawiam

rewers - 27 Wrzesień 2015, 22:30

MANFRED11111 napisał/a:
czy przy montażu zalecane sa jakies wyminany uszczelek-co by nie ciekło?

Jak nie ciekło to będzie OK

MANFRED11111 napisał/a:
co do demontażu wiem jak to idzie mniejwiecej

To napisze ci szybko jak to zrobić:
1. auto na kobyłki
2. magiczna 12 na konżektorze i odkręcasz koła
3. odkręć siłownik od zwrotnicy i zbij zwrotnicę na dół
4. odkręć sferę(kulę ) i przewód hydrauliczny od głowiczki
5. zostało odkręcić poduszkę na 3 śrubach

Można jeszcze inaczej:

1. odkręcasz nakrętkę siłownika na samej górze
2. auto na kobyłki
3. magiczna 12 na konżektorze i odkręcasz koła
4. zbijasz goleń siłownika w dół
5. głowiczka ze sferą zostaje na górze siłownik na dole, odkręcić poduszkę.

MANFRED11111 napisał/a:
po ingerencji w układ trzeba uzupełnić płyn i zrobić kilka pompek autem


Uzupełnisz sobie już w domu nie powinno uciec więcej jak szklanka.
Pompek chyba nie ma sensu robić auto jeszcze ze 2-3 dni będzie w tzw"hydro-szoku"

MANFRED11111 - 27 Wrzesień 2015, 22:47
Temat postu: demontaż poduszek przednich siłowników-citroen bx
rewers dziękuje Ci bardzo,
Podpowiedź szybka i konkretna.
W minioną sobote rozmontowałem cały przód;zderzak,błotniki,fartuchy,leflektory,podstawe filtra.Nurtuje mnie jeszcze tylko jedno te trzy śruby przy poduszkach L/P są w korozji i czy.....
ruszą nakrętki czy szpilki w połowie.Namoczyłem wszystkie w wódzi i po chwili wyoliwiłem-czekam na poniedziałek i delikatną prace przy nich ;-)
Pozdrawiam

MANFRED11111 - 28 Wrzesień 2015, 13:48
Temat postu: demontaż poduszek przednich siłowników-citroen bx
Witam,poduszki odkręcone :-) ,poszło gładko,natomiast będzie potrzebna wymiana lewej,gdyż nie podoba mi się podstawa-zkorodowana.
Prosze o info czy w każdym bx model 86-94 są takie same poduszki przednich amorków czy są różne wersje-modele?
I proszę o info gdzie najlepiej kupić używkę lub nową.
Pozdrawiam

rewers - 28 Wrzesień 2015, 18:34

Z tego co wiem siłowniki były inne w 1.4 od całej reszty. poduszki nie wiem.
Prawa i lewa są takie same. O nowych poduchach zapomnij odezwij się na PW to i podpowiem gdzie używki dostać.

MANFRED11111 - 28 Wrzesień 2015, 23:15
Temat postu: demontaż poduszek przednich siłowników-citroen bx
Witaj tak już mnie oświecili z nowymi poduszkami pozostaje przytulić używki :-(
A może gdzięś regenerują to coś?.
Tak naprawde to jest jeszcze ok ta lewa poduszka ale z reguły wole dmuchać na zimne. :oops:
Wiem że w xm-ie to potrafi przyłożyć w podszybie.
Pozdrawiam

wojtis1990 - 29 Wrzesień 2015, 08:17

MANFRED11111 napisał/a:
A może gdzięś regenerują to coś?.

Do XMa i Xantii regenerują więc może i do BXa zrobią.
Ja regenerowałem TU.

MANFRED11111 - 29 Wrzesień 2015, 14:46
Temat postu: demontaż poduszek przednich siłowników-citroen bx
Witaj,
i jak efekty?wrazenia?Zadowolony jesteś?
Pozdrawiam

wojtis1990 - 29 Wrzesień 2015, 19:20

MANFRED11111, niestety jeszcze nie miałem okazji, będę testował w sobotę oraz za dwa tygodnie na spotkaniu na Jurze. Na tę chwilę same pozytywy, dobra cena, wszystko bardzo ładnie wygląda i pasuje. Regenerowałem na razie jedną poduszkę i następną też zrobię w przyszłości.
MANFRED11111 - 29 Wrzesień 2015, 23:12
Temat postu: demontaż poduszek przednich siłowników-citroen bx
Ok wojtis1990,dzieki za info ;-)
Dzisiaj ruszyłem wtyczki/kontakty ze wszystkimi którzy z moich znajomych w Radomiu mieli :-) bx-a i po nie długich poszukiwaniach dotarłem do "chyba" jedynego ze złomowanego na placu miedzy puszkami po konserwach :-D .
Serdeczny kolega Donald ponad miesiąc temu wywiuzł go na złom ,twierdził że poduszki w raz siłownikami-komplet w super stanie w nim były.Panowie nie wierzyłem jeszcze tam tkwił i faktycznie poduszki w super stane w nim są-takie gały zrobiłem jat to zobaczyłem :shock: ---
była akcja odkupuje całego ze złomu i mam :-D :-D :-) .......sprasowanego bx-a :mrgreen:
Pozdrawiam
Ps.udanego wypadu do Jury ;-)

MANFRED11111 - 2 Październik 2015, 21:49
Temat postu: demontaż poduszek przednich siłowników-citroen bx
Witam,
koty za płoty z demontarzem i montarzem hydrauliki :-)
W miniony czwartek demontaż przednich siłowników z bx-a u blacharza.Lewa tak jak przypuszczałem ukręciła się w trakcie rozkręcania ale spokojna głowa jest druga w barbdzo dobrym stanie.Auto wyspawane profesjonalnie i dziś pod 48godzinach prac blacharskich montaż siłowników.Efekt zadowalający wszystko poszło bardzo gładko,autko dzwigneło się szybciutko jest suchutko jest git.
Dziękuje i Pozdrawiam

MANFRED11111 - 25 Październik 2015, 16:57
Temat postu: demontaż poduszek przednich siłowników-citroen bx
Witam,ciąg dalszy wskrzeszania BX-a.Od pierwszych dni nabycia citroena :-) niedziała tylna wycieraczka,więc do roboty.
Podpięta na skróty biega po szybie więc chyba będzie żyć.Po przejżeniu układu elektrycznego coś gdzieś ginie z prądu ,aby oszczedzić rozbierania dywanów,przeszedłem do deski-konkretnie do włącznika i bingoooo :-) .Okazało się że jest po części uszkodzony włącznik-fachowo chyba zimne luty a może wytarte styki-nie wiem elektrykiem nie jestem.
Więc poszedł w ruch szprajj kontakt i wazelina techniczna-----efekt zadowalający na dziesięć włączeń -dziewięć razy działa więc jest git :-D
Po troszku będe opisywał co i jak robię w mojej zabawce bo chyba tak można to nazwać
Pozdrawiam

MANFRED11111 - 18 Marzec 2016, 11:26
Temat postu: demontaż poduszek przednich siłowników-citroen bx
Witam wszystkich zainteresowanych ;-) .Temat ratowania BX-a ciąg dalszy.
Autko stoi na kobyłach,całe wnętrze rozebrane,tył rozmontowany i muszę przyznać że jak na dwudziestopięcio letnie auto nie jast źle.Do wspawania są dwie,trzy łatki w podłodze,w luku bagażowym może cztery i git :-) .
Chciałbym wymienić silnebach-y/szlaubachy jak zwał tak zwał myślę że wiemy oco chodzi..... w tylnym zawieszeniu i sprawa przedstawia się że przednie dostanę natomiast z tylnymi/płaskimi jest problem-nie ma :-/
Pytanie za 100 punktów...czy ktoś przerabiał adaptację poduszek płaskich tylnej belki zzz citroena C15 doo citroena BX?.Zastosowanie tych poduszek jest w obu pojazdach i wyglądają na te same.
Pozdrawiam

Kemsey - 18 Marzec 2016, 21:44

Według Citroen service te poduszki w obu pojazdach są takie same. Numery części się pokrywają.
MANFRED11111 - 19 Marzec 2016, 14:21
Temat postu: demontaż poduszek przednich siłowników-citroen bx
Witam,wielkie dzięki Kemsey,w takim razie na cel biorę priorytetowy zakup tych poduszek.Troch pojezdziłem po Radomiu z zapytaniami odnośnie tych w/w mocowań i nikt nie umiał mi nic konkretnego powiedzieć.Po niedzieli podjadę do serwisu citro,ciekawe co powiedzą tam Mocarze :-)
Pozdrawiam

MANFRED11111 - 5 Lipiec 2016, 23:31
Temat postu: demontaż poduszek przednich siłowników-citroen bx
Witam Wszystkich zainteresowanych ;-) .temat ratowania BX-a ciąg dalszy.
Dawno mnie tu nie było a to przez to że byłem i jestem urobiony...praca,dom,rodzina iiiii passja/motoryzacja :-) ;-) .Jak już wspomniałem BX stał na kobyłkach a Ja robiłem do nie go podchody i...
Podłoga została załatana,progi wymienione na nowiutkie lewy i prawy.Nie mogłem dostać reperaturki wlewu Pb więc został wymodelowany na nowo ;-) ,rdza została z wyeliminowana praktycznie do maksymalnego minimum.Podwozie zostało wymyte,wymalowane podkładem i wymalowane środkiem do konserwacji podwozia.Cała długość od a do z podłużnic została zakonserwowana środkiem do profili zamkniętych kilka razy-co otwór poszedł sprysk na maksa wewnątrz.W progi wpuściłem pod ciśnieniem roztopiony smar wymieszany z olejem :-D ,myślę że po takim zabiegu reszta obleci za kilka/kilkanaście lat a progi będą zdrowe jak dzwonnn.
Mocowania w podłodze tylnego wahacza zostały wzmocnione poprzez wspawanie nowej grubszej blachy i został na nowo przykręcony-nie ukrywam zadowolenia z tego zabiegu,czuję się bezpieczniej gdy śmigam nim po śpiochach policjantach :-)
Temat elektryki w moim BX,
prowadnica el.szyby w prawych przednich drzwiach stała,została wyczyszczona i przesmarowana na maksa..śmiga aż miło.Uruchomiłem el.lusterko prawe...śmiga we wszystkie strony :-) .Wstawiłem dobre głośniki w półkę bagażnika,bo były dziury.Nastąpiło zainstalowanie nowego/używanego radia JVC jakiś tam model-nie znam się(tak na marginesie).Obecnie bardzo ładnie gra-dźwięki są słyszalne
W desce rozdzielczej zostały wymienione kieszonki uszkodzone po modyfikacjach poprzednich właścicieli na całe/eleganckie w ori. Wszystkie "lewe" włączniki zostały przeniesione w dyskretne miejsce,nawet ukryłem centralkę do LPG.Teraz o wiele ładniej to wygląda.
W czasie gdy autko było rozebrane poczyściłem praktycznie wszystkie masy na karoserii i jest ok.
Tłumiki zostały wymienione na nowe łącznie z cybantami i tymi innymi gadami.W ostatni tłumik wstawiłem ładną końcówkę z racji tego że autko ma delikatny sportowy wygląd.
Silnik...?Dobrze pracuje jest zrywny i praktycznie jest suchy i nie kapie z nie go od czasu. kiedy doszedłem ładu z odmą przekombinowaną w minionym czasie.
Tapicerka jest w eleganckim stanie,została wyprana.Citroen dostał nowy elegancki czarny dywan w raz z wygłuszeniem całość w ori. Po przedniego persa wyj....łem.Po zdemontowaniu foteli zdziwiłem się kiedy to coś zobaczyłem ...no ale cóż.
Na obecną chwile cieszę się z codziennej jazdy tym autem i cieszę się że to dzięki Wam Miłośnikom Citroena kupiłem to auto z ciekawości i naprawdę jestem bardzo miło zaskoczony
Karoseria:
Przeprowadziłem osobiście polerkę(ręczną).Wiadomo,jęsli nie pracuję w tym fachu to na raz nie będe kupował maszyny.Myślałem że mi ręka odpadnie-ale mam już to za sobą.Na początek papier 2500+woda,następnie 3000(chyba :-/ przepraszam ale już nie pamiętam)+woda i ostatecznie 5000+woda.
Mazidło polerskie, czyli pasta, kupiłem na gramy/kilogramy pastę polerską fachową i pastę polerską finisch,poleconą przez kolegę w sklepie...efekt jest
W planach na przyszłość;
Już przymierzałem felgi z citroena xsara picasso z oponami 195/55 R15 i dobrze się kręcą kułka. Autko duuuużo ładniej się prezentuje niż na dotychczasowych 14cali 175/65.Więc nastopi wymiana.
Wymiana pasków i pompy LHM bo ta w citro co jest teraz to hurgocze-pompa.Jest szczelna auto się ładnie/szybko podnosi więc nie ruszam na razie.
Przegląd gruch/sfer i nabicie ich ewentualnie wymiana.
Autko dostało nowy akumulatory-moc jest z nami ;-)
Na obecną chwile od miesiąca jeżdżę sobie co dzień CITROEN BX 16 TZi TECNIC
Widzę po umieszczanych postach że są przeglądane/czytane więc CDN z dalszych prac
Pozdrawiam Wszystkich

Rafal_93 - 6 Lipiec 2016, 11:03

Miło się czyta takie relacje, brakuje mi tutaj tylko zdjęć tegoż cukiereczka. Dopełniłyby smaku :)
rewers - 7 Lipiec 2016, 09:58

Gratuluję cierpliwości i wytrwałości, w piątek jadę i ja po bx i bede go reanimował. Pozdrawiam
Rafal_93 - 7 Lipiec 2016, 10:29

rewers, pochwal się po zakupie co zagościło na twoim podwórku :)
MANFRED11111 - 7 Lipiec 2016, 12:49
Temat postu: demontaż poduszek przednich siłowników -citroen bx
Witam,rewers życzę udanego zakupu i pociechy z użytkowania ;-) .
Fotki z moich przeprowadzonych napraw postaram się zrobić jakiś album,Kiedy? ... chwila czasu wolnego i ogarnę choć zbytnio wiela fotek nie ma ale coś jest :-)
Pozdrawiam

Kaczor - 28 Lipiec 2016, 21:48

Panowie ale fotki poprosimy fotki. Wyobraźnię mamy, ale oko też domaga się pieszczot :lol:
Manfred - gratulacje :-) za włożoną pracę a dla Rewersa gratulacje za decyzję :-)

rewers - 28 Lipiec 2016, 23:01

Mój stoi teraz u mechanika, kilka razy miałem okazję zrobić zdjęcia jak stał na lawecie, ale czas goni i się zapomina. Niedługo zakładam swój temat i będę się chwalił
MANFRED11111 - 23 Sierpień 2016, 15:06
Temat postu: demontaż poduszek przednich siłowników-citroen bx
Witam ponownie...
ach miło się eksploatuje BX-a,ale też zdarzają się niespodzianki.Przez ostatnie dwa tygodnie...może nie całe stał,a dla czego ?momentami brakowało mu prądu i w czasie jazdy gasł z nie znanych przyczyn.Wiadomo było tylko tyle że gubił gdzieś prąd.W efekcie przy przekręcaniu kluczyka do uruchomienia auta delikatnie jarzyła kontrolka od wtrysku na desce rozdzielczej,a powinna ładnie/wyraźnie się palić co za tym szło w dalszych defektach to to że pompa paliwa cały czas pracowała i zalewała wtrysk.
Po głębszym przepatrzeniu wiązek w okół silnika,wszystkich kostek,kabli,kabelków na tknąłem się na pękniętą obudowę z dużym uszczerbkiem w plastiku przekaźnika pompy paliwa.
Obstawiłem że to on powodował brak przejścia prądu w obwodzie.Zawilgotniał czy co tym bardziej że autko jest myte i stoi pod chmurką ;-) .
Wczoraj przyszedł przekaźnik do nas(do mnie i BX-a) ;-) ,dziś podmieniłem iiiii.......
rezultat oczekiwany nastąpił.Kontrolka na desce ładnie daje o życiu znać a i w efekcie BX odpalił od strzała.
Pozdrawiam

rewers - 23 Sierpień 2016, 20:43

MANFRED11111 napisał/a:
to to że pompa paliwa cały czas pracowała i zalewała wtrysk.

ma chodzić cały czas i nie powinna zalewać wtrysku.

MANFRED11111 - 23 Sierpień 2016, 22:20
Temat postu: demontaż poduszek przednich siłowników-citroen bx
Zgadza się,powinna i musi pracować cały czas ale w momencie pracy silnika.Tak też teraz jest.
W tej przypadłości co opisałem,chodzi o przekręcenie kluczyka w stacyjce na zapłon (poz.2),pojawiają się wszystkie niezbędne kontrolki na desce rozdzielczej/w liczniku A pompę powinienem słyszeć tylko przez chwilę jak wyrównuje ciśnienie w układzie paliwowym...tkz buczenie i cisza....A ona pracowała cały czas .No może wyolbrzymiłem z tym zalewaniem wtrysku... ale....w trakcie tekiej przypadłości był wilgotny na łączeniu z dolotem powietrza i było czuć ewidentnie benzynkę
Przekręcanie kluczyka w poz.3 powoduje uruchomienie silnika jak i pracę pompy paliwowej.
Teraz jest OK,silnik pracuje,pompa paliwa chyba też ;-) i jest sucho tu i tam :-)
Przepraszam za tak prostolinijny opis/opisy ale mechanikiem nie jestem a nie znam zwrotów/nazw fachowych mechanikowych ;-)
Pozdrawiam

MANFRED11111 - 11 Wrzesień 2016, 15:18
Temat postu: demontaż poduszek przednich siłowników-citroen bx
Witam,
Panowie..... w czasie jazdy moim oldtaimerem od kilku dni słyszalne są trzaski dochodzące z tylnej części pojazdu.najbardziej trzeszczy na muldach i nierównościach w trakcie gibającej się budy na lewo i prawo.Leżałem pod moją łajbą i nic nie widzę żeby się rwało.
Czyżby kończyła się tylna belka/wahacz?czy ktoś to przerabiał?naprawiał?
Pozdrawiam

rewers - 11 Wrzesień 2016, 18:31

Ja swoim jeździłem do końca dopiero przy demontażu belki okazało się że wszystkie gumy do wymiany. Koła stały już /-\ i nie było słychać żadnych trzasków.
Słyszałeś o wpadających belkach do bagażnika? BX-a też to dotyczy, ja bym zaczął od mocowania belki i stanu blachy w bliskim sąsiedztwie.

Pozdrawiam.

MANFRED11111 - 12 Wrzesień 2016, 13:55
Temat postu: demontaż poduszek przednich siłowników-citroen bx
Witaj,tak słyszałem o tych przypadłościach/wadach, a nawet wspomnę więcej że doświadczyłem tego w saxo.
Trochę dziwne te trzaski,byłem u mechanika i stwierdził jednak belkę/wahacz z prawej strony czop wahacza daje o sobie znać-bynajmniej na oko i słuch ;-)
Nie dawno co robiłem blacharę w nim i mocowania tylnego wahacza były/są wzmocnione.
Nic takiego nie widać aby coś pękało odłaziło w podłodze.

MANFRED11111 - 24 Wrzesień 2016, 15:22
Temat postu: demontaż poduszek przednich siłowników-citroen bx
Witam,
Prawdopodobnie będę musiał się rozstać z moim oczkiem w głowie.
Bx na sprzedaż zachęcam wszystkich zainteresowanych.Fotki mogę podesłać na e-mail
Pozdrawiam


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group