Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

C5 - Czujnik biegu wstecznego

BeerBefore - 12 Grudzień 2015, 23:44
Temat postu: Czujnik biegu wstecznego
Witam

Nie mam świateł wstecznych ani parktronica na tył, więc zakładam śmierć czujnika w skrzyni. Czy bez kanału, na rampach pod kołami przednimi dostanę się do niego?
pozdr

Jacoll - 13 Grudzień 2015, 09:48

BeerBefore, w manualu czujnik jest na górze skrzyni... więc dojdziesz bez problemu po ściągnięciu filtra powietrza (przynajmniej tak jest w moim bolidzie ;-) )
Co do automatu nie podpowiem. :cry:

BeerBefore - 13 Grudzień 2015, 10:48

Dzięki Jacoll, ale czy to znaczy, że mam grzebać pod maską, a nie pod autem? :) manualna skrzynka
Jacoll - 13 Grudzień 2015, 12:12

BeerBefore, na to wychodzi... :-D
Choć ręki nie dam uciac, że u Ciebie jest tak samo ;-)
Po prostu zdejmij filtr powietrza i się okaże.

kunik91 - 13 Grudzień 2015, 12:26

Czujnik skrzyni jest od góry, ściągasz obudowe filtra powietrza i masz go jak na dłoni:)
parktronic jest zasilany ze światła biegu wstecznego wiec sprawdz czujnik w skrzyni:)

pedro - 13 Grudzień 2015, 13:07

czujnik będzie pewnie dobry... najczęściej wyrabia się jego główka lub robi się rowek na elemencie skrzyni który go wciska... u mnie tak było... podpiłowałem lekko rant nad gwintem żeby weszło 1-2mm głębiej i problem się skończył
BeerBefore - 13 Grudzień 2015, 15:41

Dzięki Panowie za wskazówki

Więc jest tak: filtra powietrze nie ma co ruszać. Ja wyjąłem obie rury dolotowe + cały filtr, oczywiście uszkadzając jeden zaczep, o którego istnieniu pojęcia nie miałem :P

Poniżej foty, jak dostać się do czujnika najprostszą drogą. Robiąc fotę stałem przy lewym kole):
- odkręć jedną śrubę (żółty marker)
- rurę (czerwony marker) wysuń po lewej stronie (nie ma zaczepu) i po prawym końcu (jest zaczep wyczuwalny palcem, do odchylenia)
- czujnik jest widoczny we fioletowym markerze.

U mnie okazało się, że wtyczka czujnika była wypięta i schowana gdzieś w okolicy aku. Uwielbiam poczucie humoru mechaników... ;)

pedro - 13 Grudzień 2015, 21:19

no bardzo łatwa naprawa :D
Jacoll - 14 Grudzień 2015, 03:26

BeerBefore, :one: pogratulować mechaników. :-D
BeerBefore - 15 Grudzień 2015, 08:29

Dzięki - już nie mogę doczekać się kolejnych niespodzianek tych dowcipnisiów :P

A mógłby któryś z Was cyknąć fotkę śruby ramienia tylnej wycieraczki (break)? Bo w moim wątku o tym-nie wiele się dzieje :(
Tam na nakrętce jest jakaś osłonka, bo nie pamiętam już?

pozdr

goolu - 16 Grudzień 2015, 13:25

Tak pod nakretka jest ramie wycieraczki pod nim oslonka plastikowa na wcisk podwaz malym srubokretem i wyjdziee.pod oslonka jestjeszcze jedna nakretka chybna klucz 20 odkrecasz iwyjmujesz mikrostyk i tyle od zewnatrz.
BeerBefore - 17 Grudzień 2015, 11:08

Dzięki goolu, ale ja jestem właśnie po wymianie ramienia, a że z pół roku temu zdjąłem stare, to nie pamiętam, jak dokręcić to ramię. Jaka jest nakrętka NA nim, i czy coś jeszcze?
goolu - 18 Grudzień 2015, 08:34

Nakrętka 12stka.Tylko ustaw sobie bolec z drugiej strony odpowiednio.Pozdro
Ten wieloklin na który nakładasz jest zazwyczaj w nienajlepszy stanie wiec ustaw sobie w odpowiednim położeniu wycieraczke i dokręcaj powoli nakrętke.ramie samo wpadnie na swoje miejsce chyba ża niema już ząbków to musisz ustawić i "fest "ale z głową dokręcić.

BeerBefore - 20 Grudzień 2015, 23:52

Dzięki :)
Co masz na myśli mówiąc o odpowiednim ustawieniu bolca z drugiej strony?

goolu - 21 Grudzień 2015, 22:38

Daj go w skrajne położenie żeby Ci wycieraczka nie stawała w połowie.
BeerBefore - 24 Grudzień 2015, 14:51

spoko - dzięki ;)
starwind - 25 Grudzień 2015, 11:08

czy 2.0 HDi ten czujnik jest w tym samym miejscu?
Jacoll - 25 Grudzień 2015, 11:18

starwind napisał/a:
czy 2.0 HDi ten czujnik jest w tym samym miejscu?

Powinien tam być. ;-)

Zdemontuj filtr powietrza i będziesz wiedział na 100%. :-D

jaman - 24 Czerwiec 2021, 22:47

BeerBefore napisał/a:
Dzięki Panowie za wskazówki

Więc jest tak: filtra powietrze nie ma co ruszać. Ja wyjąłem obie rury dolotowe + cały filtr, oczywiście uszkadzając jeden zaczep, o którego istnieniu pojęcia nie miałem :P

Poniżej foty, jak dostać się do czujnika najprostszą drogą. Robiąc fotę stałem przy lewym kole):
- odkręć jedną śrubę (żółty marker)
- rurę (czerwony marker) wysuń po lewej stronie (nie ma zaczepu) i po prawym końcu (jest zaczep wyczuwalny palcem, do odchylenia)
- czujnik jest widoczny we fioletowym markerze.

U mnie okazało się, że wtyczka czujnika była wypięta i schowana gdzieś w okolicy aku. Uwielbiam poczucie humoru mechaników... ;)

jaman - 24 Czerwiec 2021, 22:48

Odgrzeje kotleta. To z pewnoscia nie wina mechanika. Ktory odpial wtyczke. U mnie ta wtyczka tez nagle z dnia na dzien sie odpiela. Sanochod u nikogo nie był. Zamowilem wlacznik i okazalo sie ze wtyczka odpieta. W c5x7 2010 2.0hdi 140hp wtyczka jest pod obudowa filtra powietrza.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group