Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

BX - Nierówny prąd, miganie

MarlonB - 6 Lipiec 2016, 11:24
Temat postu: Nierówny prąd, miganie
Hej mam ostatnio coś takiego, że co jakiś czas, na jakiś czas, na zapalonym silniku migają mi wszystkie światła w samochodzie (np. podświetlenie deski rozdzielczej) tak jakby dostawały nierówny prąd, miga mi też dioda na kontrolce od przełącznika LPG naprzemiennie na zielono żółto czerwono.

Tylko na włączonym silniku (nie zależnie czy gaz czy benzyna) Jak to zdiagnozować?
alternator ma jakiś regulator który może tak nierówno siać?

Jacoll - 6 Lipiec 2016, 16:15

MarlonB, na pewno alternator do przeglądu.
Co do regulatora napięcia... jest zamontowany w alternatorze. Możesz sprawdzić miernikiem poprawność jego pracy. Odpal motor, załącz wszystkie odbiorniki i zmierz prąd ładowania. Powinno być w granicach 14,4 V.

Rafal_93 - 7 Lipiec 2016, 10:39

Jacoll, chyba byłeś zmęczony po pracy :) Bez obciążenia ma być w granicach 14,4V a pod pełnym obciążeniem ma spaść maksymalnie w okolice 13.5V ale nie niżej. Dla porównania po wymianie komutatora i szczotek w mojej ex Xantii ładowanie pod pełnym obciążeniem spadało do 14,1V więc te alternatory mają sporą wydajność prądową.
Jacoll - 7 Lipiec 2016, 15:23

Rafal_93, jesteś tego pewny?

Chyba mam jakieś skopane altki i regulatory, bo prawie w każdym miałem i mam w granicach 14,4 :-D
Na pewno nigdy mi nie spadło poniżej 14 V. ;-)

Tak czy inaczej prąd ładowania ma być stabilny i nie może mieć raptownych skoków.

Rafal_93 - 8 Lipiec 2016, 11:04

Jacoll, skoro masz 14.4 V pod pełnym obciążeniem to ile masz bez obciążenia? Zmierz multimetrem bo może się okazać że przeładowywuje Ci akumulator :D Ja miałem zawsze tak jak piszę. A jak skopany altek to do 13 V słabo dobić pod obciążeniem :) Chyba że to ja mam skopane alternatory w swoich wozidłach.
Jacoll - 9 Lipiec 2016, 01:57

Rafal_93, normalnie pomierze to po niedzieli. ;-)
Jacoll - 12 Lipiec 2016, 09:24

Rafal_93, wracam honor :oops: faktycznie pod pełnym mam w granicach 14.1 do 14.2 V
Bez obciążenia nie sprawdzę, bo non top się światełka błyszczą. :-D

MarlonB - 28 Sierpień 2017, 12:28

Wymieniłem akumulator bo był już tragiczny i problem z migoczącą deską znikł. Prąd ładowania OK.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group