Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

Pomocne dane techniczne i opisy - Przyrząd do sprawdzania ciśnienia w kulach

robson - 2 Styczeń 2011, 23:34
Temat postu: Przyrząd do sprawdzania ciśnienia w kulach
Aby wykonać własny sprzęt do sprawdzania ciśnienia w kulach, wystarczy konżektor, zbiornik z BXa i pompa hamulcowa. Do tego jakiś zegar do ciśnienia i trochę przewodów. Jak widać na fotce, wygląda to nawet estetycznie, gdy odpowiednio się pomaluje.

tomektb - 3 Styczeń 2011, 06:51

ten jest dużo prostszy do wykonania
przyrząd

henryxm - 3 Styczeń 2011, 09:56
Temat postu: Re: Przyrząd do sprawdzania ciśnienia w kulach
robson napisał/a:
Do tego jakiś zegar do ciśnienia i trochę przewodów.

Jakiś to chyba nie ? na pewno lepszy będzie wypełniony gliceryną ( trwalszy ) :)
Przedstawiony przez Tomka jest faktycznie prostszy do wykonania ,ale jak wiadomo każdy zrobi to co ma pod ręką :)

been1 - 13 Styczeń 2011, 08:17

A ja wpadłem na inny pomysł. Używam przyrządu do sprawdzania wtrysków. Wykonałem redukcję którą wkręcam w kule, a z drugiej strony nakręcam końcówkę od przyrządu. Spisuje się doskonale.
wuwik82 - 12 Luty 2011, 15:25

A ja mam pytanie co do zasady działania, skąd wiadomo kiedy przestać pompować żeby odczytać wartość ciśnienia w kuli?
robson - 12 Luty 2011, 17:05

wuwik82, Zasada jest taka, że pompujesz do ugięcia się membrany. Czyli równoważysz ciśnienie w kuli - ciśnieniem wywołanym z zewnątrz. Podczas pompowania, ciśnienie gwałtownie rośnie, ponieważ olej nie jest ściśliwy. Pompując dalej, dochodzimy do momentu wyrównania ciśnień i podniesienia się membrany. Ciśnienie przestaje gwałtownie rosnąć. Wtedy odczytujemy wskazanie manometru. Oczywiście dalej pompując, ciśnienie będzie rosło ale w nieporównywalnie mniejszym stopniu, ponieważ olej zaczyna wypełniać kulę.
lkoziolek - 2 Marzec 2011, 08:33

been1 napisał/a:
A ja wpadłem na inny pomysł. Używam przyrządu do sprawdzania wtrysków. Wykonałem redukcję którą wkręcam w kule, a z drugiej strony nakręcam końcówkę od przyrządu. Spisuje się doskonale.


Ponieważ też posiadam taki przyrząd podchwyciłem pomysł i również dorobiłem redukcję. Jednego tylko nie przewidziałem, że ten przyrząd nie ma możliwości spuszczenia ciśnienia z układu, bo w sumie do sprawdzania wtrysków takowy nie jest potrzebny, wiec w najbliższym czasie trzeba będzie pomyśleć nad jakimś, bo inaczej strasznie "sika" przy odkręcaniu kuli :) .
W zeszły tydzień uszczelniałem konżektor i przy okazji mogłem przetestować urządzenie na kuli konżektorowej - wynik to ok 40 bar więc jeszcze nie najgorzej... Także przyrząd spisuje się rewelacyjnie, choć przy uruchamianiu jego nie obyło się bez niespodzianek, bo trzeba było "wskrzesić" pompkę (kilka lat leżakowania zrobiło swoje)...

Za miesiąc, może dwa zabieram się za swoje zawieszenie wiec muszę jeszcze do tego czasu wymyślić jakąś przejściówkę do nabijania sfer i wtedy będę już miał kompletne narzędzie...

robson - 7 Marzec 2011, 20:47

Prosty patent ;)




henryxm - 7 Marzec 2011, 21:33

A gdzie szajbka do kręcioła ?
robson - 7 Marzec 2011, 21:50

henryxm, Bierzesz nasadkę i kręcisz korbelką ;)
lkoziolek - 8 Marzec 2011, 08:48

Zbiornik na LHM pierwsza klasa :D
tomik83 - 15 Wrzesień 2013, 09:46

Słuchajcie: a co to za część, ta która łączy podnośnik i sferę? Ta w poście tomektb.
grigori333 - 15 Wrzesień 2013, 14:20

tomik83, W opisie nie ma ?
robert - 15 Wrzesień 2013, 19:31

to tulejka, z jednej strony ma gwint na kulę z drugiej na lewarek.Pewnie dorabiane przez znajomego tokarza.
niamniam29 - 19 Wrzesień 2013, 20:28

można zamiast pompy wykorzystać coś innego?
robert - 20 Wrzesień 2013, 02:35

niamniam29 napisał/a:
można zamiast pompy wykorzystać coś innego?

Można, odpowiedź w drugim poście od góry.

niamniam29 - 20 Wrzesień 2013, 17:15

ok, dzięki bardzo:)
robert - 21 Wrzesień 2013, 00:36

Proszę. Służe pomocą - zawsze.
white_duck - 23 Luty 2014, 14:58

Mój tester jest zrobiony z jednosekcyjnej pompy z XMa i konżektora z BXa. Do tego oczywiście zbiornik i zegar. Najbliżej mu do tego, którego pokazał Robson, tylko mój ma nieco bardziej stabilną budowę :)
Ciekawi mnie jedna rzecz- otóż w zasadzie działa to tak jak napisał Robson w 6 poście, tyle tylko, że nie zawsze. Czasami nie ma tego wyraźnego momentu zatrzymania się wskazówki na zegarze i ciśnienie jest nabijane na konżektorze. Wtedy, żeby sprawdzić jakie jest ciśnienie w sferze, trzeba lekko odkręcić śrubę upustową na konżektorze, co spowoduje, że wskazówka zacznie powoli opadać aż do momentu, w którym opadnie natychmiast - i ten moment pokaże na zegarze ciśnienie azotu w sferze. Sposób jest jak najbardziej skuteczny, bo sprawdzam tak zarówno przed jak i po napełnieniu sfery azotem, a wtedy wiem ile BAR nabiłem z odczytu zegara w urządzeniu do napełniania.
Interesuje mnie, z czego to wynika, że czasami tester nie zatrzymuje się na wskazaniu ciśnienia w sferze, tylko szybko przeskakuje i nabija w konżektor? Nie przeszkadza mi to, bo jak pisałem, i tak wartość jest prawidłowa, tylko chciałbym wiedzieć z czystej ciekawości :)

PanTenorek - 8 Styczeń 2015, 13:52

Witam. A ktoś mi powie jak wykonane jest urządzonko (czy jak to nazwać ) do nabijania sfer azotem? Wiem że trzeba butlę z azotem ale do czego wkręcać kulę jak nabijać i skąd wiedzieć czy już wystarczająco jest nabita? ktoś pomoże?
robson - 9 Styczeń 2015, 07:31

PanTenorek, To test przyrząd do sprawdzania a nie do nabijania sfer.
XxxCinuxxX - 31 Marzec 2015, 12:04

Hejka sorki za odkop ale nie chcialem zakladac nowego tematu. Otoz zamierzam wybrac sie na szrot i zrobic taki przyrzad tylko nie wiem co dokladnie oprocz konzektora z BX i czujnika zegarowego bede potrzebowal. Czy pompa musi byc konkretnie z XM'a? Bo jak nie to wezmę i dam hamulcowa tylko ta hamulcowa z pierwszego postu to z jakiego auta? Bo hamulcowe z reguly maja 4 wyjscia. Zbiornik musi byc z BX'a czy z Xantii tez bedzie ok? Prosze o pomoc w tym temacie nawet najmniejsze uwagi i sugestie i foto sie przydadza ;-)
avalon1 - 29 Marzec 2016, 10:43

A może ktoś by machnął takie urządzenie w celach lekko zarobkowych?
Chętnie bym coś takiego posiadał, ale za bardzo samemu tego nie skonstruuję ;-)
Mogę dać na wymianę regulator.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group