Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

Dział sprężynowców - Xsara II / Dziwny dzwięk w czasie jazdy.

mutra - 29 Styczeń 2018, 20:08
Temat postu: Xsara II / Dziwny dzwięk w czasie jazdy.
witam,
Mam problem ze swoją Xsarą II (2002. 2.0 HDI 109koni). Ostatnio pojawił się dosyć głośny hałas, cos jakby huczenie łożyska (tyle tylko że dużo głośniejsze niż to co słyszałem w poprzednich autach)
Dzwięk najabrdziej przypomina odgłos pracujących mostów w starej ciężarówce ;)
Intensywność dzwięku zmienia się razem z prędkością auta, ale nie zmienia sie przy hamowaniu/przyspieszaniu i włączaniu sprzęgła/wrzuceniu na luz. Dzwięk nie wystepuje na postoju.
W czasie jazdy ciężko określić z której strony dzwięk dochodzi (bardziej z przodu), po otwarciu szyb nie da się jednoznacznie stwierdzic że pochodzi od kół.
Koła się nie grzeją (sprawdzane pirometrem). Nie jestem też w stanie wyczuć luzu na kołach z przodu.

Czy coś poza łożyskiem koła może dawać takie objawy?

MarcinLbn - 31 Styczeń 2018, 19:51

Może półoś dokonuje żywota?
Nic nie telepie w czasie jazdy tylko sam dźwięk?

mutra - 2 Luty 2018, 13:55

MarcinLbn napisał/a:
Może półoś dokonuje żywota?
Nic nie telepie w czasie jazdy tylko sam dźwięk?


nie, żadnych dodatkowych objawów nie zauważyłem. Jest delikatne drganie na kierownicy w zakresie 110-120km/h ale naprawde delikatne ( niezauważalne dla kogoś kto nie jeździ tym autem na codzień). Ponadto ono występuje odkąd przełożyłem opony z tyłu na przód ( dużo wcześniej niż wspomniany dźwięk.

sasun71 - 2 Luty 2018, 14:54

mutra, Zobacz stan mocowania wahaczy,mnie oberwane gumy robiły jak zużyty przegub hałas w czasie przyśpieszania (wahacz bębnił w podłogę rytmicznie). A na lewarku nic nie szkodzi w ciszy kompletnej zakręcić kołem mimo że wał też się kręci jak chodzi o łożyska..;)
dejnekomirek - 2 Luty 2018, 21:29

Witam.
Lozysko podporowe polosi, albo lozyska przekladni glownej w skrzyni.

wojtis1990 - 3 Luty 2018, 08:35

Podnieś najpierw jedną stronę auta z przodu, odpal silnik, wzuć bieg i rozpędzaj jedno koło, potem drugie i zobacz która to strona.
mutra - 5 Luty 2018, 09:33

Dziękuje wszystkim za sugestie.
Stan zawieszenia sprawdziłem (w miarę mozliwości) jak tylko dzwiek się pojawił - poza lekkim luzem łącznika stabilizatora nic nie zauważyłem.

Zrobię test z podniesionym przodem auta i dam znać co wynikło (chwilowo auto stoi w innym mieście więc nie wcześniej niż za dwa tygodnie)

mutra - 1 Marzec 2018, 01:56

Niestety nie bede w stanie zdać relacji z wyników dalszego dochodzenia. Zdecydowałem się sprzedać/zezłomować auto więc w moim przypadku zagadka pozostanie nierozwiązana.
Dziękuje wszystkim jeszcze raz za sugestie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group