Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

Dział hydrowozów - Światła dalekosieżne

krissi - 24 Listopad 2019, 10:00
Temat postu: Światła dalekosieżne
Witam. Czy ktoś z was montował w swojej cytrynce światła dalekosiężne?
Jeśli tak to jakie wybraliscie i jak podłaczyliście

dejnekomirek - 24 Listopad 2019, 11:33

Jak bylem w Norwegii mialem XM 2.5td ze swiatlami dalekosieznymi. Tam sa dozwolone. Z tego co wiem w Europie tylko w niewielu krajach sa dozwolone. W Polsce nie. Nie pamietam marki, wydaje mi sie, ze byly Hella,o srednicy okolo 30 cm, na zarowki H1. Podlaczone byly pod drogowe z przekaznikiem i oczywiscie dodatkowym wylacznikiem. Po pojawieniu sie w sprzedazy zestawow ksenonowych , wstawilem zarniki ksenonowe w miejsce H1. Przetwornice umiescilem za atrapa, do reflektorow szedl tylko kabel wysokiego napiecia i masa. Efekt byl porazajacy, widocznosc na pare km. Niestety do uzytku tylko w Norwegii, bo przy duzym ruchu nie ma szans na uzycie. Jazda w nocy w bialym puchu, przy oblodzonej jezdni to duze wyzwanie, szczegolnie, ze czesto wychodza na drogi losie i jelenie.
Mysle, ze taki projekt w Polsce nie ma sensu. Po prostu nie ma gdzie tego uzyc, pomijajac dopuszczenie do ruchu, gdyz ciagle z przeciwka ktos nadjezdza, a sam wiesz, jak czujesz sie, gdy ktos nadjezdzajacy ma silne swiatlo. W Polsce wolno uzywac tylko swiatla przeciwmglowe, a i tak tylko w scisle okreslonych warunkach. Dalekosiezne sa zabronione.

krissi - 24 Listopad 2019, 11:51

Fajnie ale 30 cm średnicy to trochę za dużo myślałem o troszeczkę mniejszych Bardziej interesuje mnie sprawa techniczna jak to podłączyć i pod Co podpiąć
sasun71 - 24 Listopad 2019, 12:24

krissi, Jak ,,walę'' pustą drogą ,czy prze lasy to są długie i dodatkowo przeciwmgielne bo doświetlają pobocza i nawet w lesie co się dzieje większa widoczność..oczywiście wyłączam jak pojawi się auto z przeciwka lub pieszy by nie oślepiać,jeśli masz żarówki to polecam wstawić Philipsa 30%,dobre światło i długa żywotność .Więcej procent to krótka żywotność żarówek halogenowych,czasem jest w opisach ile taka żarówka w godzinach wytrzymuje,Na wspomnianych jeździłem kilka lat :-)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group