Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

Xsara / Xsara Picasso - Xsara Picasso - Światła same się załączają

kuba848484 - 23 Czerwiec 2021, 11:27
Temat postu: Xsara Picasso - Światła same się załączają
Cześć
Mam problem ze swoja cytryna xsara picasso 1.6b 8v, 95km. Sytuacja wygląda następująco :

Kończę jazdę , gaszę silnik, wyciągam kluczyk ze stacyjki, ale siedzę w aucie ( nie otwieram żadnych drzwi). Po około 1-3 minut deska rozdzielcza i światła do jazdy dziennej zaczyna się świecić jak na zdjęciu. Gdy otworze drzwi inne niż kierowcy ta sytuacja nie występuje.
Gdy ten problem występuje i uruchomię silnik jest błąd poduszek powietrznych.
Gdy zgaszę i uruchomię silnik raz jeszcze to błąd poduszek znika.

Żeby sytuacja nie występowała musze : wyłączyć silnik, wysiąść z auta zamknąć drzwi kierowcy i otworzyć a następnie zamknąć jakieś inne drzwi i dopiero zamknąć auto na kluczyk inaczej po 1-3 minutach dzieje się to co opisałem powyżej ( zaświecają się światła i deska)


inne problemy które występują i może być to powiązane:
- Czujnik zamknięcia drzwi kierowcy
- nie działa klimatyzacja manualna mimo ze czynnik jest

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem ?

sasun71 - 23 Czerwiec 2021, 13:08

kuba848484, Co do klimy w zwykłej xsarze,nie Picasso spaliło mnie bezpiecznik na BSI ,nie skrzynki bezpieczników.Przyczyna to zwarcie cewki kompresora wtedy u mnie było w aucie.Po wymianie cewki i bezpiecznika klima manualna wróciła. Może warto zobaczyć stan klem akumulatora i masy na takie efekty z licznikem
wojtis1990 - 23 Czerwiec 2021, 17:45

Nie spotkałem się nigdy z takim dziwnym przypadkiem. Obstawiam BSI.
kuba848484 - 24 Czerwiec 2021, 10:49

Dzięki za zainteresowanie.
Pytałem w warsztacie specjalizującym się w autach francuskich i tez byli zaskoczeni :P .
Zastanawiam się czy uszkodzony czujnik otwarcia drzwi ( lub przetarta wiązka/uszkodzona wtyczka) kierowcy może mieć z tym cos wspólnego - generować jakieś zakłócenia dla BSI

Dodatkowo jest problem z przełącznikiem zespolonym od kierunkowskazów - czasem trzeba go dociśnąć by kierunki działały.

Dziwny problem.. z masa myślę ze problemy nie ma - akumulator był odłączony na 30 min bo myślałem ze to pomoże ( styki czyste, złącznik ciasno wchodzą na akku, brak śniedzi).

Czy podłączenia auta pod komputer i zrobienie testu globalnego wykryje uszkodzenie BSI jeżeli faktycznie jest uszkodzone ?
Może ktoś ma taki interface to Citroena w okolicy to byśmy sie dogadali :)

wojtis1990 - 24 Czerwiec 2021, 18:17

Lexie zawsze warto podpiąć. Sam czujnik otwarcia drzwi nie robiłby takich głupot. Te szalone zegary podchodzą pod BSI. Spróbuj co lexia wypluje.
kuba848484 - 24 Czerwiec 2021, 20:53

Dziękuje, tak zrobię. Niestety za 2 tygodnie mam termin.

Tak przyszło mi do głowy czy nie działająca klimatyzacja może mieć cos z kostką stacyjki ?

wojtis1990 - 25 Czerwiec 2021, 15:57

Sama dmuchawa tak, klimatyzacja raczej nie.
kuba848484 - 27 Czerwiec 2021, 12:55

Witam ponownie :)
Udało mi się podłączyć samemu auto do komputera i odczytałem takie błędy i odpowiednich miejscach:

Wszystko odczytałem w "Test globalny"

1. zestaw wskaźników -> Defekt odległy, Defekt stały. Brak komunikacji w przewodzie DATA
2. BSI ->
- Defekt stały. Brak komunikacji z kalkulatorem alarmu
- Defekt stały. Usterka komunikacji pomiędzy inteligentnym modułem sterującym (BSI) i kalkulatorami sieci VAN Confort
3.Poduszka powierrzna ->
-Usterka przemijająca. napięcie zasilania nieokreślone
-Usterka przemijająca. Wewnętrzna usterka kalkulatora (interfejs VAN) nieokreślone
-Usterka przemijająca. neutralizacja poduszki pasażęra nieokreślone
4.Wyświetlacz wielofunkcyjny -> Defekt odległy. Brak komunikacji z BSI
5. Wtrysk-> Usterka nieokreślona w serwisie posprzedażnym (p0532)


Nie wiem z jakiego okresu są do błedy bo auto chyba z 10 lat nie było podpinane pod kompa. Wiec może część błędów jest starych.
Auto ma LPG. Był jakis alarm dokładany od nowości ktory teraz nie działa. Czy ktos ma może pomysł od czego zacząc :) ?

robson - 27 Czerwiec 2021, 13:26

Kostki wszystkie porozpinaj. Potraktuj kontaktem. Zobacz czy gdzieś masa nie skorodowała. Sprawdź poodkręcaj. Na koniec Zdemontuj i obejrzyj BSI. Może jakieś ścieżki upaliło? U mnie w C4 najpierw był brak łączności ze skrzynią co fatalne w objawach było w trakcie jazdy. Światła też zapalały się jak u Ciebie ;) Wysiadasz, zamykasz auto a tu po kilku sekundach zapalają się... Czyszczenie wszystkich złączy jak na razie pomogło.
kuba848484 - 27 Czerwiec 2021, 18:01

Dzięki robson, chyba pomogło. Prawdopodobnie nie było styku na jednej z kostek. Na razie wszystko jest ok, będę obserwować

Błąd p0532 - błąd presostatu - okazało się ze wtyczka nie kontaktowała. Po jej rozłączeniu i wciśnięciu raz jeszcze Klima działa :)

Mam jeszcze 3 pytania do bardziej doświadczonych kolegów a nie chciał bym zakładać kolejnego tematu.
1. Gdzie wykasować korekty wtrysków ? Auta ma LPG i przez to korekty się rozjechały ( sa na -25%). Chciał bym je wykasować. Pojeździć na PB aż zrobią się nowe i ustawić LPG. Nie widziałem w Lexia takiej opcji.

2. Czy mój silnik 1.6B 8V 95km (70kw) ma EGR ?

3. W lexia wykasowałem wiekszość bledów, ale nie które nie dają sie wykasować, np:
1. zestaw wskaźników -> Defekt odległy, Defekt stały. Brak komunikacji w przewodzie DATA
2. BSI ->
- Defekt stały. Brak komunikacji z kalkulatorem alarmu
- Defekt stały. Usterka komunikacji pomiędzy inteligentnym modułem sterującym (BSI) i kalkulatorami sieci VAN Confort


Czy cos robie nie tak? Może potrzebne jest inne narzędzie do tego ?

wojtis1990 - 27 Czerwiec 2021, 20:00

Błędy stałe to faktyczne usterki które trzeba naprawić żeby móc skasować błędy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group