Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

Forum techniczne - Biały Nasad na korku od płynu chłodniczego

damian167 - 31 Sierpień 2021, 20:40
Temat postu: Biały Nasad na korku od płynu chłodniczego
Dzień dobry wszystkim. Moja kobieta kupiła samochód citroen C3 1.4 hdi 2007 rok , ucieka jej płyn chłodniczy bo widać na kostce , i ubyło ze zbiorniczka więc dolalem swój bo miałem dynagel czerwony , a tam był wlany jakiś zielony , i po przejechaniu powiedzmy sto km zrobił się taki biały osad na korku ,?to raczej na pewno nie olej bo osad byłby brązowy , czy jest możliwe że to przez zmieszanie płynów lub wyciek ? Zdjęcie w zalaczniku
dejnekomirek - 31 Sierpień 2021, 22:26

Calkiem mozliwe, ze tak sie stalo. Istnieja co prawda plyny uniwersalne, ktore mozna ze soba mieszac, ale normalnie czerwonego nie wolno mieszac z zielonym. Zawsze w warsztacie , gdzie pracuje mowiono o tym. Aktualnie mamy czerwony, ktory mozna mieszac z kazdym innym.
Ta dziwna reakcja spowodowana jest roznymi skladnikami bazowymi . Radze caly uklad przeplukac czysta woda i napelnic nowym plynem. Pozostawienie taj mieszanki moze byc niebezpieczne. Z jednej strony grozi zapchanie ukladu osadem, a z drugiej strony wzmozona korozja silnika od wewnatrz i niszczenie wezy gumowych od srodka ( wybierz sobie odpowiednie ). W kazdej sytuacji nie sa to porzadane zjawiska. Nastepnym razem zastanow sie najpierw , co robisz. Lepszym wyjsciem, bardziej bezpiecznym byloby uzupelnienie ubytku zwykla woda, a najlepiej destylowana. A jeszcze najlepiej wymiana plynu na nowy, bo przeciez i tak co dwa, trzy lata nalezy plyn wymieniac.

damian167 - 1 Wrzesień 2021, 06:14

Nie jestem mechanikiem , na tym płynie było napisane mieszalny w 100 procentach z innymi więc wlałem , ale dobra człowiek uczy się na błędach , dzięki za odpowiedź
waldek40 - 1 Wrzesień 2021, 16:08

niby są mieszalne ze sobą ale dodam taki przykład, kupiłem kiedyś auto w Niemczech był zalany jakimś czerwonym płynem, kupiłem czerwone borygo aby uzupełnić stan i po dolaniu zrobiła się w zbiorniczku kasza manna, także lepiej od razu po zakupie auta wymienić wszystkie płyny oraz rozrząd wtedy wiemy co mamy
sasun71 - 1 Wrzesień 2021, 17:27

damian167, A co do ubytku jak nie jest zlokalizowany czy kapie z pompy wody lub gdzie indziej, to miałem zdarzenie że w Peugocie 207 jednego dnia pękła opaska węża i też kapało pod ciśnieniem przy pracy silnika.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group