Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

C8 / Evasion / Synergie - Elektryczny problem

Rafalha22 - 13 Listopad 2021, 14:56
Temat postu: Elektryczny problem
Dzień dobry wszystkim.
Taki o to problemik, samochód stał z otwara klapa bagażnika, kilka godzin, po zamknieciu klapy nie można było jej otworzyć, to taki pierwszy objaw a dalej, nie działa: centralny zamek, oświetlenie wnetrza, światła zewnętrzne, radio, kierunkowskazy i awaryjne. Po przekręceniu kluczyka dalej to samo ale: działa pompa paliwa, kreci rozrusznik, dzialaja światła stop. I samoistnie zapalają się światła przednie po przekręceniu kluczyka nie ma możliwości wyłączenia ich, a i zapala oswietlenie schowka. Akumulator naładowany te same objawy, inny akumulator to samo. Co to może być jakieś sugestie?

sasun71 - 13 Listopad 2021, 16:25

Rafalha22, Za Pewne te rzeczy odpowiada moduł BSI ,są na nim też bezpieczniki -odpowiadam z doświadczeń z xsarą.W xsarze moduł jest za skrzynką bezpieczników ,tu może jest podobnie.. A tylna klapa to albo problem elektryczny lub zbieg okoliczności że złamał się kabel w przelotce i brak zasilania centralnego zamka .
Rafalha22 - 13 Listopad 2021, 17:32

sasun71, złamany kabel w przelotce bagaznika wyłączył by cały centralny zamek? Na BSI wszystkie bezpieczniki dobre, to samo na BSM i koło akumulatora. Jaki moduł miałeś na mysli? U mnie BSI wygląda tak patrz zdjecie
sasun71 - 13 Listopad 2021, 18:55

Rafalha22, Myślałem że tylko klapa nie załacza zamek,złamany kabel w klapie to masz zamknięte drzwi a przez bagażnik może wchodzić kto chce;) Foto to raczej Bsi..odpowiada za oświetlenie wnętrza również ,może odłączyć aku na dłużej dla resetu o ile to pomoże..a jak nie to do elektronika na diagnoze z Lexią-Może być awaria BSI bo swoje lata już ma..Moja awaria bsi w xsarze to efekt był taki że zaciągniecie ręcznego oświecało na liczniku lamkę oleju a reszta było ok ..Aktualnie drugie BSI już mnie nie oświeca wnętrza bo padły w nim chyba przekażniki-ominąłem ten problem nitką z bagażnika gdzie jeszcze działało oświetlenie..Bo naprawa jak wszystkie usterki zrobić to droższe jak auto.To co ma działać to działa i auto u mnie służy aż do zdjęcia tablic rejestracyjnych..Zapytam jeszcze-auto odpala? Próbowano drugim kluczykiem jak jest? Sprawdzić jeszcze plecionkę od masy czy nie urwana ze starości..
Rafalha22 - 13 Listopad 2021, 23:32

Sprawdzone diagboxem czyli lexia, test globalny , komunikacja z bsi jest, ale już nie ma z przełącznikami pod kierownicą, radiem, oświetleniem wnętrza, klimą, dmuchawą powietrza, z zegarami wyswietlaczem. Z silnikiem jest komunikacja, z wtryskami też, kalkulatorem domieszkiwania dodatku do paliwa też.
Więc chyba padł BSI? bo tym co nie działa to on steruje?
Może ktoś to potwierdzić , zanim wszystkie wiązki rozetnę?

sasun71 - 14 Listopad 2021, 11:34

Rafalha22, Z tego co mnie wiadomo to wtryski sterownik silnika odpowiada,a pozostałe to BSI w tym licznik, radio itd..spróbuj wypiąć wtyczki ,może jaki nalot na wtyczkach i wpiąc z powrotem.Co do klimy to zwarcie kiedyś na cewce kompresora bo wybuchła cewka ze starości;) też wywaliło mnie bezpiecznik na BSI.Trochę dziwna ta awaria że wszystko naraz padło .Ja bym ,,przekopał'' wszystkie bezpieczniki..może który jest felerny
Rafalha22 - 14 Listopad 2021, 14:23

Sasun71, Wtyczki od razu były wyciągnięte, posprawdzane czy nie ma nalotu i czy czasem się kable nie wysunęły. Co do bezpieczników to sprawdzane multimetrem, są sprawne. Ale kiedyś też sprawdzałem multimetrem, były dobre, a miejsca styku zaśniedziałe to może być dobry trop.

Czytałem na forum kolega z c5 miał też brak prądu, jakieś zworki pod stacyjka robił żeby mu działało i na koniec wymienił bsi i wszystko wróciło do normy, tym się sugeruję troszkę.

Jeszcze jedna rzecz radio nie działa ale wysuwanie płyty działa, jak włożę płytę to nie pociąga jej a jak nacisnę przycisk wysuń to wysuwa ją, o co chodzi ??

sasun71 - 14 Listopad 2021, 15:52

Rafalha22, Z Płytą to pewnie jakaś anomalia-radio steruje według mnie też bsi i Imo -wtedy silnik nie zapali chyba ,bo swoje też mnie elektronik kodował przy wymianie.Główne pod maską też sprawdzone bezpieczniki? Bo dmuchawa nawiewu w Punto bezpiecznik był pod maską;)Na foto Bsi jeszcze po lewej jakiś bezpiecznik 7.5a na kablu widze wiązki..
dejnekomirek - 14 Listopad 2021, 16:16

Z radiem jest tak, ze jesli nie jest zapisany w nim numer nadwozia dziala, tylko od czasu do czasu pojawiaja sie sygnaly dzwiekowe. Radio nie ma nic wspolnego z immo i nie ma wplywu na start silnika. Przejrzalbym raczej punkty masowe we wnetrzu pojazdu, brak masy moze powodowac anomalie w dzialaniu BSI. W C5 istotne byly punkty przy progach od strony wnetrza przy slupku A z obu stron pojazdu. Mozliwe, ze rowniez w C8 tam sie znajduja. Wyraznie nie dziala zasilanie po stacyjce we wnetrzu (radio, kierunkowskazy, oswietlenie wnetrza , centralny - BSI ) , a dziala zasilanie po BSM (swiatlo stop, zasilanie silnika , ...) . Ciekawy jestem , czy silnik startuje, piszesz, ze rozrusznik kreci? Calkiem mozliwe, ze spalil sie przekaznik w BSI sterujacy pradem po zaplonie, a mozliwe, ze tylko gdzies brak przejscia. Stacyjka wysyla sygnal do BSI, dziala BSM, a brak zasilania urzadzen sterowanych przez BSI we wnetrzu. Przydalby sie kumaty elektryk. Osobiscie zaryzykowalbym podmiane BSI . Potrzebujesz kod do immo albo dobrego elektronika, ktory potrafi kod odczytac z BSI. Powodzenia
Rafalha22 - 14 Listopad 2021, 17:48

Odpiąłem BSI wyciągnąłem i po przekręceniu kluczyka, słychać pompę paliwa rozrusznik kreci i światła przód zapalają się, po wypięciu bezpieczników z BSM dalej to samo czyli kreci rozrusznik światła zapalają się, tylko po wypięciu Wtyczki szarej z BSM nie zapalają się światła i nie kreci rozrusznik, po wypięciu czarnej Wtyczki od rozrusznika nie kręci ale dalej światła się zapalają.

Wniosek chyba sam się nasuwa ze wiązka szarej Wtyczki ma zwarcie, w sensie na kablach złączkach itd.
Ktoś ogarnia co tam konkretnie jest na tej wtyczce?

dejnekomirek - 14 Listopad 2021, 19:11

Mysle, ze jest to blad. Dlaczego sadzisz, ze szara wtyczka ma cos wspolnego ze zwarciem? Ona obsluguje tylko przednie swiatla. Tylne sa sterowane z BSI . Rozumiem, ze silnik nie zapala? Szukalbym bym w BSI problemu, albo w jego masie. To przekaznik zaplonu (klema 30 ) nie dziala w BSI. Byc moze sa dwa : jeden na wnetrze i jeden na BSM pod maska. Padniety jest ten pierwszy, albo jego sterowanie (masa), bo stacyjka dziala. W BSM jest sterownik sterowany sygnalem z BSI
Rafalha22 - 14 Listopad 2021, 19:43

dejnekomirek, dlatego że jak jest na swoim miejscu to po przekręceniu kluczyka światła przednie same się załączają. Szukam rozwiązania więc każde informacje są cenne, sprawdzę to
Rafalha22 - 16 Listopad 2021, 11:40

Odpiąłem przełączniki pod kierownicą (pająka), po przekręceniu kluczyka na zapłon światła mijania przednie znów się zapaliły.

Może to wszystko to jakiś zbieg okoliczności, to że klapa była tak długo otwarta i włączył się tryb oszczędności to nie ma nic wspólnego z awarią. Ten BSM daje prad na BSI ? To po wymianie BSM na inny powinno działać a nie działa.
Próbuję sam rozwiązać problem, dlatego że w mojej okolicy jak jest większy problem z elektryka to samochód stoi u fachowca i praktycznie wszyscy z okolicy elektromechanicy się znają i albo przyjeżdżają do tego jednego albo na lawecie wożą sobie od jednego do drugiego. Tak drugi rok ulysse od szwagra stoi u fachowców, problem z elektrycznymi drzwiami i z szybami, przekładka z anglika. Najpierw się pytał czy to warto i czy ogarną, prosta robota przywieź. Auto rozebrane kable tylko podłączyć. Syf w garażu bo pelno części a auta i tak nie ma.
A wracając to taki bsm mam na podmianę mój to BSM3 i nie działa a na tym BSM5 też nie działa.

dejnekomirek - 16 Listopad 2021, 16:50

Dalej nie piszesz czy silnik odpala? Mysle, ze nie, pomimo tego, ze rozrusznik kreci. Moim zdaniem masz problem z BSI (przekaznik upalony ) albo z masa do BSI. Stacyjka dziala, BSM tez. Brakuje zasilania po stacyjce w BSI i przez to brakuje paru funkcji. Pozostaje wyslanie BSI do naprawy, albo podmiana na takie samo. Do podmiany potrzebujesz kodu BSI i albo go masz (karta kodowa), albo musisz go zdobyc w ASO , albo poszukac kogos , kto to odczyta w starym BSI i zapisac w nowym.
Rafalha22 - 16 Listopad 2021, 19:11

dejnekomirek, kreci nie odpala, po przekręceniu stacyjka w pozycji zapłon zapalają się po chwili światła mijania prawe i lewe, jest prad w gnieździe zapalniczki i można zapalić lampki do czytania.
Rafalha22 - 16 Listopad 2021, 23:52

dejnekomirek, prądu we wnętrzu nie ma przed stacyjka i po stacyjce. Bo nie działa centralny zamek z pilota i z kluczyka, nie zapala się oswietlenie wnetrza po otwarciu drzwi i nie wybudza się licznik od kilometrów ten nad kierownicą. Po przekręceniu kluczyka na zapłon dalej nic nie wyświetla licznik nad kierownica i wskaźnik paliwa.
dejnekomirek - 17 Listopad 2021, 08:21

Kochany kolego, piszesz do mnie w taki sposob, jakbym byl winny, ze ciagle jeszcze nie masz postepu! Po pierwsze : na odleglosc to mozna tylko marzyc, a po drugie do takich awarii potrzebni sa elektronicy, a ci wola naprawiac komputery niz meczyc sie z samochodami , do tego w chlodzie i wilgoci. Serwis wymienia wszystko po kolei , klient placi a co! Probuje podpowiedziec , a Ty myslisz, ze znam Twoje auto lepiej niz wlasciciel. To wszystko o czym piszesz zwiazane jest z BSI. Jesli myslisz, ze dasz rade znalesc blad w BSI to naprawde szacun, bo niejeden elektronik polegl na tym polu. W tym momencie powinienes wymienic BSI, nowe, albo uzywane- tez mozna ryzykowac. Mozesz dalej narzekac, ale jesli chcesz jeszcze jezdzic tym samochodem, koniecznie trzeba zainwestowac i nie wazne, ze boli. C8 jest moze juz stara, ale stopien zaawansowania przekracza kompetencje wielu mechanikow i wielu wlascicieli amatorow. Ja sam czesto korzystam z pomocy innych specjalistow, chociaz mam pojecie o wielu sprawach i lubie zdobywac wiedze. Zycze powodzenia i wiary, ze uda sie cytrynce przywrocic zycie.
Rafalha22 - 17 Listopad 2021, 08:56

dejnekomirek, nie mam do Ciebie żadnej pretensji ani tym bardziej nie jesteś winny temu że moje auto jest dalej unieruchomione. Ale dzięki Tobie jest postęp bo wykluczone są kolejne nie wiadome. Tak że spokojnie, bez emocji, już jest tyle sprawdzone że faktycznie zostaję elektromechanik/elektronik i będzie dobrze. A na twoim doświadczeniu można polegać. A to co opisuje zostaje dla potomnych
Rafalha22 - 18 Listopad 2021, 10:30

Zrobiłem telekodowanie BSI i okazało się że BSI jest uszkodzone, ma zwarcie, nie ma możliwości zakodować innych funkcji jak radio
i klimatyzacja, szyby, wycieraczka tylna przy włączaniu wstecznego biegu. Silnik kreci nie odpala. BSI wchodzi w ECONOMY MODE . Zostaje krecenie przy bsi lub zakup używanego z kluczykiem.

Rafalha22 - 18 Listopad 2021, 10:32

dejnekomirek, takich forumowiczów trzeba jak najwięcej leci punkcik za mobilizację mojej osoby dzięki wielkie
Rafalha22 - 26 Listopad 2021, 20:34

Skończyło się na tym że BSI, po wpisaniu kodu immo odżyło. Kod immobilizera w ASO kosztowało mnie 80 zł. Telekodowanie ręczne i autko śmiga aż miło. Economy mode zmieniłem na kilka godzin żeby już takich akcji nie było.
Pozdrawiam wszystkich

sasun71 - 26 Listopad 2021, 20:38

Rafalha22, ZUCH :mrgreen:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group