Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

Ogólnie - Automat wymiana oleju

goro19 - 10 Kwiecień 2022, 11:09
Temat postu: Automat wymiana oleju
Witam, wszystkich jestem na forum nowy, a i od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem C5 2.0 HDI 136KM.

Moje pytanie jest... Chciałem wymienić olej w skrzyni biegów (automat) jest to skrzynia BVA AM6C1. I tutaj moje pytanie czy jest potrzebna wymiana dynamiczna czy statyczna i jaki olej oraz jaka ilość jest potrzebna, dodam że nie wiem jaki olej był lany wcześniej.

Jeżeli podobny temat był to z góry przepraszam, ale szukając nie natrafiłem.

dejnekomirek - 10 Kwiecień 2022, 16:20

Witam. Te skrzynie biegow pracuja bardzo dobrze, ale maja bardzo slaby sterownik hydrauliczny, wymagajacy bardzo czystego oleju. Nie wiem ile ma przejechanych km w Twoim samochodzie i kiedy byla ostatnia wymiana. Oczywiscie wymiana dynamiczna z plukaniem jest dobra metoda, pozwalajaca uzyskac maksimum efektu, ale... Jezeli olej nie byl przez dlugi okres zmieniany, jest bardzo brudny, a w skrzyni wytworzyly sie osady, taka wymiana moze byc niebezpieczna dla skrzyni z powodu wymywanych osadow. Twierdza tak znawcy , chociaz ja sie z tym nie zgadzam. Zgadzam sie z tym, ze nastapic moze przytkanie filtra oleju i w efekcie oslabienie przeplywu oleju w skrzyni, co wplywa na cisnienie robocze, a filtr nie wymienia sie przy wymianie. Dostep do niego jest po dosc duzym demontazu skrzyni. Mozesz smialo zrobic dwu, czy nawet trzykrotna wymiane statyczna przy ktorej potrzeba okolo 3.5 litra oleju ( po zmianie oleju przejezdzamy okolo 1000 km i znowu wymieniamy ) . Wazna rowniez jest odpowiednia specyfikacja oleju JWS 3309 http://klubcytrynki.pl/forum/index.php?topic=91962
goro19 - 10 Kwiecień 2022, 17:22

Czyli lepiej kilka razy statycznie wymienić tak ?
Auto ma 177 tyś przejechane, niestety nie wiem kiedy była ostatnia wymiana oleju.

A jaki dokładnie polecacie olej (firma itp) dodam że to mój pierwszy automat.

audikom - 10 Kwiecień 2022, 19:35

W moim aucie,po zakupie od razu wymieniłem olej i rozrząd
Przebieg miał ok. 230 tys
Olej nie był wcześniej wymieniany,bo spuszczony był okropnym syfem
Wymieniłem statycznie
Mój mechanik ma zaufanie do Motula i taki zastosował
Różnie ludziska gadają o wymianach,więc miałem pewne obawy
Jednak półtora roku bez problemu
Spytałem kiedy kolejna wymiana, czy za miesiąc ,dwa
Odpowiedź ,nie musisz z 10 tys przejeździć
Coś w tym jest skoro 230 bez wymiany ,to 10 aby w skrzyni syf rozmiękł,chyba logiczne


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group