Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

Forum techniczne - Opary benzyny.

LukaszDzioba - 24 Kwiecień 2022, 11:14
Temat postu: Opary benzyny.
Mam problem ze swoim citroenem c4 coupe w benzynie, silnik 1.6.,2005r. Najgorzej jest w ciepłe dni i po jeździe. Chodzi o opary paliwa, wyrzuca mi je przez korek wlewu paliwa. Najgorzej jest w sloneczne dni i zaraz po jeździe. A juz po jeździe w cieple dni jest dramat, chmura kolo auta. Ewidentnie źródło jest przy korku. Nie wiem juz co zrobić, jak temat ugryźć. Wymienilem filtr par paliwa, nic to nie dało. Odnosze wrazenie jakby tam nic nie szlo, tylko wyrzuca przez korek. Dmuchalem w wężyk, to wydaje sie drożny, było slychac ze z tylu w okolicy wlewu syczy. Pytanie gdzie owy wężyk jest montowany z tylu, bezposrednio do baku, czy gdzies w nadkolu do wlewu? Co do filtra par paliwa tez dziwna sprawa, ten zdemontowany z auta byl bezwonny, zupelnie nic z niego nie było czuc oparów, raczej spodziewałem odwrotnej sytuacji. Jakies pomysły? Nie znalazlem nigdzie konkretnej pomocy, co mógłbym zrobić, w warsztacie robią ze mnie głupa. Korek zmienialem, poprawy nie zauważyłem. Czy w nadkolu sa jakies wężyk/wężyki odpowietrzajace, które mogłyby sie zsunąć/sparcieć itp.? Auto nie szarpie, tankować mozna normalnie. Prócz tego ze czuć ostro przy wlewie benzyne, żadnych niepojących objawów, przy pompie paliwa tez sucho, elektrozawor tez raczej odpada (jest razem z filtrem) i raczej wywalilo by błąd, jak coś nie tak z nim bylo. A przynajmniej tak sie dowiedzialem u lokalnych magików.
sasun71 - 24 Kwiecień 2022, 13:04

Nigdy nie rozbierałem w benzynie, ale zdejmij nadkole po stronie baku i zobacz jak tam wygląda o ile jest jakieś urządzenie sterujące oparami itd..bo wygląda to na jakiś problem z ciśnieniem w zbiorniku paliwa i jego odpowietrzeniem..filtr węglowy jest dożywotni o ile nie jest uszkodzony mechanicznie przez uraz czyli bliskie spotkanie z ziemia;)
LukaszDzioba - 24 Kwiecień 2022, 13:38

Właśnie o to chodzi czy cokolwiek tam znajde, prócz wlewu. Filtr z elektrozaworem jest nad przednim kolem tam nie czuc nic, chyba ze zaleci z tylu. Tyłu nie rozbieralem a cuchnie wlasnie tam, okolice koła im wyzej tym gorzej. Tez mi sie wydaje ze cos z odpowietrzaniem, tym bardziej ze wkladalem nos w przewod ktory idzie od baku do filtra i nic, zero zapachu. Ale znowu dmuchajac w niego gdzies syczało z tylu i smierdzialo mocniej. Chyli raczej zapchany nie jest. Nie wiem czy to sie obejdzie bez zrzucenia calego baku.
sasun71 - 24 Kwiecień 2022, 16:19

LukaszDzioba, Stara xsara w dieslu przy wlewie mam nawet przycisk który odpowietrza zbiornik i wtedy można zmieścić paliwo pod korek,druga sprawa coś tam ma, bo przy kołysaniu coś puka niczym kulka w zbiorniczku;).Może obędzie się bez zrzucania zbiornika..Najpierw zobacz jak to wygląda..czy tylko rura do baku.
LukaszDzioba - 24 Kwiecień 2022, 16:57

sasun71, ok ściągnę nadkole i zobacze. W sumie liczylem ze moze ktos sie do tego dobierał i podpowie co tam zastane. Czy jest sens sie tam w ogóle włamywać. Tym bardziej ze nadkole nie na spinki tylko na śruby, wszystko w piachu zardzewiałe, nie wiadomo czy sie wiecej szkod nie narobi niz to warte. Bo jak tam jest tylko rura od wlewu, to nie wiele tam zdzialam :-/
sasun71 - 24 Kwiecień 2022, 17:10

Może szukaj w necie do swego modelu,się dowiesz np: z Alledrogo że coś takiego jest na aukcji z rozbiórki.Do takiego np: C4 picasso są dwie rury -główna rura i odpowietrzająca z klapą zamykającą
LukaszDzioba - 24 Kwiecień 2022, 17:24

sasun71, szukałem juz gdzie mogłem, wygląda ze jestem fenomenem. Nikt takich problemow nie ma. Na allegro znalazlem sam wlew i nic prócz rury wlewowej tam na zdjeciach nie wynalazlem. Walcze z tym od września, rece opadaja, fakt robili ze mnie glupa na warsztacie, w nerwach zatankowalem do pelna, na drugi dzień kałuża pod autem. Mowie temat wyjaśniony, okazalo sie ze lalo sie przy pompie, uszczelka wymieniona teraz tam sucho jak na Saharze. A czuc dalej, ewidentnie wyrzuca opary przez korek gdzie najmniej szczelne podejrzewam. Zajrze pod nadkole, ale fajerwerkow sie nie spodziewam. Trza będzie oddac na warsztat niech ściągną zbiornik i obejrzą co i jak. Albo cos jest zatkane, albo nieszczelne. Sam juz nie wiem, bo przyjdzie 30stopni i kolo auta jak na stacji benzynowej :oops:
sasun71 - 24 Kwiecień 2022, 17:42

No nieszczelność za nadkolem też była by mokrym objawem benzyny cieknącym po nadkolu lub karoserii raczej..Też patrzę w wolnej chwili znaleźć jak to wygląda i znajduje od nowszych aut ale na każdym odpowietrzającym jest zgrubienie które mam pewnie coś w rodzaju filtra lub dławicy oparów-tak bym to nazwał-jeśli ta cześć nie działa być może korek przejął funkcje..Edycja:) znalazłem taki cały zbiornik -sprawdź czy to taki jak do Twego auta
LukaszDzioba - 24 Kwiecień 2022, 17:56

sasun71, niby ta, ale to by trzeba było wlac dosłownie pod sam korek, żeby w rurze stało paliwo. Od samego nalewania nie wiem czy cosby tam pocieklo. Przynajmniej nie zaobserowalem nic takiego przy tankowaniu, a tez patrzylem z nadzieją ze cos gdzies zacieknie🤷
sasun71 - 24 Kwiecień 2022, 17:58

LukaszDzioba, ten link do zbiornika paliwa ma ciekawy niebieski korek-przewód wychodzi i wchodzi w bak.. :shock: Ale jakimś cudem według mnie powstaje ciśnienie które wyrzuca przez korek..odkręcenie powinien być syk spory powietrza ..na tej aukcji widać też zgrubienie na wlewie a niebieski korek to powrót paliwa ewidentnie..na tamtym linku ktoś sobie zrobił celowo ;)
LukaszDzioba - 24 Kwiecień 2022, 23:03

sasun71, zgrubienie na wlewie to jest odpowietrzenie baku, do tankowania, tak zeby pistolet nie wybijal. I chyba nic tam wiecej nie ma. Moim zdaniem problem jest gdzies pomiedzy bakiem a filtrem weglowym. Bo na chlopski rozum, jak filtr ma pochłaniać opary, skoro wsadzalem nos w ten wężyk ktory idzie od filtra do baku, a tam nic nie capilo. Przeciez generalnie tamtedy opary powinny isc do filtra, a po odpieciu wężyka od filtra powinno wywalac je tamtedy na zewnatrz. Niczego takiego nie stwierdzilem. Ze mnie zaden mechanik, tak tylko na logike myślę, moge sie mylić. Skoro nie ida przez ten wężyk we filtr, to wywala przez korek, bo ktoredys musi to wyjść. Ale tak jak mówię, to tylko moje spekulacje moze to normalne, ale mi sie to jakoś nie kalkuluje. Bezwonny filtr, zero oparow po rozpieciu wężyków, dla mnie dziwna sprawa, jesli chodzi o rzecz ktora generalnie ma te opary wciągać a tam ich nie czuc. Korek schodzi normalnie, żadnych psyków syków nie ma
sasun71 - 25 Kwiecień 2022, 16:41

Filtry kombinowałeś i też bez rezultatu...a przecież ich nikt nie podmienił,pozostaje patrzeć w nadkole..i patrzeć po przewodach od filtra czy gdzieś nie jest zaciśnięty pomiędzy nadwoziem.
LukaszDzioba - 25 Kwiecień 2022, 17:10

sasun71, no tak, ale jakby odłączyć wezyk który idzie z baku do filtra powinno walic z przodu przy filtrze, a tego nie ma. Spróbuję moze tak zrobic na dzień i zobacze czy bedzie czuc z przodu z tego wężyka. Jesli nie, to wyjdzie chyba na to ze odpowietrzanie nie dziala tak jak trzeba. Innego pomyslu nie mam, i nie daje mi spokoju dlaczego po rozpięciu wężyków przy filtrze tam nic nie capilo.
sasun71 - 25 Kwiecień 2022, 18:11

A może to szwankuje?zawór . Jeśli jest wadliwe wyczytałem nie działa filtr węglowy oparów a dostaje sygnał ze sterownika kiedy ma się otwierać lub zamykać..Kwestia go znaleźć bo w spisie linku c4 występuje.Chodż piszesz że elektrozawór zlokalizowałeś przy wspomnianym filtrze to kwestia czy on dostaje sygnał ze sterownika,bo może dostaje ale po drodze przerwany kabel..
LukaszDzioba - 25 Kwiecień 2022, 19:13

sasun71, zawor słychać ze cyka. Chwile pocyka i przestaje.
LukaszDzioba - 25 Kwiecień 2022, 19:48

sasun71, tak czysto hipotetycznie myśląc, bo to tylko moje domysły. Jakby zawor nie działał to wszystko kumulowało by sie w filtrze, az by w końcu gdzies wyrzuciło. Wyrzucac wyrzuca, przez korek z tym ze filter wyssany do cna🤷
sasun71 - 25 Kwiecień 2022, 20:31

LukaszDzioba, Cyka ale czy puszcza skoro brak zapachu benzyny w filtrze...chodź mnie jak zmywarka do naczyń przestała cykać na zaworze to woda przestała lecieć i wyświetliła ,,zmywanie ręczne'' :mrgreen:
dejnekomirek - 25 Kwiecień 2022, 20:39

Powinienes miec przy wlewie zawor kierunkowy, pozwalajacy uzupelnic powietrzem z zewnatrz ubytek paliwa w zbiorniku, aby nie powstawalo podcisnienie. Jesli zawor jest uszkodzony, albo nieszczelny korek , to masz jak masz. Zbiornik samodzielnie oddycha na zewnatrz przez okolice wlewu. Zawor moze byc uszkodzony, albo zablokowany blotem w pozycji otwartej. W zbiorniku sprawnym powinno panowac minimalne podcisnienie, aby opary nie wydostawaly sie na zewnatrz. One powinny byc wysysane przez podcisnienie silnika , otwarcie nastepuje z otwarciem elektrozaworu. Czesto tez zapach benzyny pojawia sie przy pompie paliwa, gdy nie jest dokrecona nakretka pompy. Radze zdemontowac nadkole i dobrze obejrzec wlew. Na schematach wlew zbiornika ma dodatkowa rure rownolegla do wlewu glownego i tam jest system odpowietrzajacy. Mozesz miec tez uszkodzony korek wlewu paliwa i po prostu powietrze , jak i opary przechodza przez niego bez oporu. W takiej sytuacji system odpowietrzania nie bedzie dzialal, jak i rowniez system filtra oparow.
LukaszDzioba - 25 Kwiecień 2022, 20:54

dejnekomirek, uszczelka pod nakretka pompy wymieniona, bo tam sie lało. Myslalem ze to przyczyna niestety nie. Czyli oprocz elektrozaworu za filtrem powinien byc jeszcze jeden przy wlewie?z zewnatrz nic nie widac, po sciagnieciu korka jest tylko dziura do lania paliwa pod dziura i nad sa dwie dziurki pewnie służące do odpowietrzania zbiorniaka🤷 zeby pistolet nie wybijal. Ale pewnosci nie mam. Korek zmienialem nic to nie pomogło.
dejnekomirek - 25 Kwiecień 2022, 23:24

Nie pozostaje nic innego, jak napompowac zbiornik powietrzem i mozna to zrobic z wykorzystaniem przewodu powrotnego paliwa, o ile jest, albo przewodu paliwowego (powietrze powinno przez pompe przejsc pod wlos. Zacznij od 1Bar, mozna stopniowo zwiekszac cisnienie i patrzec co dzieje sie ze zbiornikiem. Powinno byc slychac wydobywanie sie powietrza na zewnatrz. Osobiscie obstawiam zaworek odpowietrznika zbiornika. Musisz zdjac nadkole i zobaczysz, ze rownolegle do rury zbiornika jest umieszczona jakby druga rura i to w niej powinien byc zawor jednokierunkowy pozwalajacy wpuszczac powietrze dozbiornika w miare ubywania paliwa. Jesli jest popsuty, to powietrze i opary moga wydostawac sie na zewnatrz. Nie dmuchaj w przewod filtra oparow, bo on tez ma zaworek jednokierunkowy- mozesz go uszkodzic. Pod nadkolem kryje sie Twoj problem.
LukaszDzioba - 26 Kwiecień 2022, 08:01

dejnekomirek, w przewod od filtra dmuchałem z pluca, powietrze wylatywało wydaje mi sie ze właśnie tu gdzie mi najbardziej wali, czyli przy korku. Skoro w nim jest ten zaworek to nie powinienem chyba dac rady w niego dmuchnąć 🤔?
O tych zaworkach to piszesz bo wiesz ze tam sa, czy to tylko domysły ze moga, ale nie musza tam byc? Bo domyślam sie ze jesli po napompowaniu zbiornika powietrze wyjdzie przez wlew, to owy zaworek jest uszkodzony i do wymiany caly wlew, bo watpie ze ten zaworek sam sie wymieni.
Wiem ze jest druga rura rownolegle do wlewu, myslalem ze to odpowietrznik zeby pistolet nie wybijal przy tankowaniu.
Czyli po napompowaniu zbiornika powietrze powinno iść gdzie? Do filtra, zakladajac ze wszystko sprawne, nie wyrzuci go na korek nawet gdy sie go sciagnie?

LukaszDzioba - 26 Kwiecień 2022, 08:41

dejnekomirek, dodam jeszcze ze jak zmieniłem korek to nie dość ze na zewnątrz nic nie zmieniło, to przy jakims mocniejszym hamowaniu śmierdziało w środku 🤷.
A teraz to nie wiem, moze to juz moje złudzenie, (bo generalnie to mam taka schize ze ta benzyne juz wszedzie czuje) ale generalnie odnosze wrazenie ze po tankowaniu smierdzi mniej. Im dłużej nie tankuje, tym bardziej capi🤔🤷😡

sasun71 - 3 Sierpień 2022, 19:51

Cytat znaleziony w necie ,,Nadmierna ilość paliwa w baku może być przyczyną awarii elementów odpowiedzialnych za odpowietrzanie baku. Zatankowany po brzegi zbiornik paliwa może uszkodzić filtr węglowy, który jest odpowiedzialny za pochłanianie oparów emitowanych przez paliwo. Bardzo szybko odczują to pasażerowie znajdujący się w samochodzie. Odór paliwa będzie nie do zniesiesienia''
LukaszDzioba - 3 Sierpień 2022, 20:12

sasun71, u mnie to gehenna z tym jest. Generalnie napewno baku nie przelałem. W baku robi sie podcisnienie, takie az bak puchnie, z korka syczy. Po rozłączeniu przewodów przy filtrze nic tamtędy nie wychodzi. Wszystko dusi sie w baku. Przewody sa drożne ale w jedna strone od filtra do baku. W drugą ( w prawidłową) nic nie idzie. Wychodzi na to ze albo jest jakis zawor jednokierunkowy który uległ uszkodzeniu, albo problem jest w samym zbiorkniku🤷
sasun71 - 4 Sierpień 2022, 18:04

LukaszDzioba, Zbiornik nie ma sie w czym popsuć poza jego przedziurawieniem mechanicznym-prędzej zawór który cyka ale iglica urwana lub inny mechanizm jego który stoi w miejscu.
LukaszDzioba - 4 Sierpień 2022, 18:28

sasun71, elektrozawor działa, on jest przy filtrze. Nic do tego filtra nie trafia, po rozłączeniu przewodu odpowietrzajacego od filtra nic tamtedy nie uchodzi. Przewód rozłączony, ściągam korek i bucha z wlewu, bak strzela🤷
LukaszDzioba - 4 Sierpień 2022, 18:34

Za zbiornikiem jest złączka na przewodzie odpowietrzajacym, pozniej juz idzie do filtra. Nie moge tej złączki rozpiąć z gleby zeby zobaczyć czy wtedy ujdzie cisnienie z baku. A niestety majstrow mamy jakich mamy, oni problemu nie widzą. Za duzo grzebania, wiec robia ze mnie głupa. Do nich to najlepiej z tarczami przyjechać, pol godziny roboty 200 wezmą i zadowoleni. Szybki zarobek.
sasun71 - 4 Sierpień 2022, 21:01

Czy to jest takizawór ? tańszy. Bo ja bym przy takim problemie go po prostu zaryzykował i wymienił...
LukaszDzioba - 4 Sierpień 2022, 21:19

sasun71, on jest razem z filtrem oparów.



Wymieniałem trzy filtry, nic to nie daje. Tam poprostu zadne opary z baku nie trafiają. Tak jak tlumaczylem filtr zostal odłączony, auto stalo i jeździło bez filtra. Zbiornik dalej puchł i po odkreceniu korka bucha strasznie z wlewu. Co mi da wymiana zaworu, skoro wszystko kotłuje sie w baku. Nawet przy zdemontowanym filtrze. Gdzie teoretycznie wszystko powinno wywalic w przednie nadkole gdzie odpiety wąż.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group