Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

Berlingo / C15 - Berlingo 1.9D 2006 - test wentylatora Lexia ?

dayus - 18 Czerwiec 2022, 21:02
Temat postu: Berlingo 1.9D 2006 - test wentylatora Lexia ?
Berlingo II - 2006 r - 1.9D na Lucasie.
Kontrola pracy wentylatora chłodnicy.
Czy kontrola przekaźnika wentylatora poprzez Lexie równa się z kontrola pracy wentylatora? Czy powinien się tez uruchamiać wentylator podczas tego testu? Przekaźnik słyszę, ze cyka. Ale nie wiem co z wentylatorem. Po dłuższej jeździe zaczyna się grzać. Węże i chłodnica gorąca, także termostat pracuje.

dejnekomirek - 18 Czerwiec 2022, 22:03

Witam. Wentylator powinien pracowac w tescie. Jesli nie pracuje powodem moze byc zly kontakt na przekazniku (przekaznikach), albo uszkodzenie samego wentylatora. Radze sprawdzic wszystko po kolei, bo brak sprawnego wentylatora grozi zniszczeniem silnika. Znam przypadki zatarcia silnika z powodu zbyt wysokiej temp. , a wskaznik temp. byl przysloniety paczka papierosow , ktora wsadzil wlasciciel z braku miejsca.
dayus - 19 Czerwiec 2022, 07:24

Dzięki.
Ten przekaźnik w którym miejscu jest?
Dojście do wentylatora po ściągnięciu zderzaka?
Wentylator jest najprostszy 1 biegowy? Czy jakaś inna konstrukcja?

dejnekomirek - 19 Czerwiec 2022, 10:42

Niestety nie jestem w stanie na to pytanie odpowiedziec. Wejdz na CATcar.info , wstaw Vin i bedziesz wiedzial. W tych modelach bylo duzo roznych rozwiazan.
sasun71 - 19 Czerwiec 2022, 14:17

dayus, Po roczniku pewnie będą ze dwa biegi bo xsara starsza je ma..zdjecie wtyczki czujnika temperatury powinno odpalić wentylator awaryjnie ponieważ komp ma brak danych i reaguje zapobiegawczo,w xsarze padł wentylator z powodu rozpadu szczotkotrzymaczy rdzą,nie chodził a prąd docierał 12v a przekażniki chyba były w przedniej obudowie,tu może być podobnie.
dayus - 19 Czerwiec 2022, 15:19

dejnekomirek napisał/a:
Niestety nie jestem w stanie na to pytanie odpowiedziec. Wejdz na CATcar.info , wstaw Vin i bedziesz wiedzial. W tych modelach bylo duzo roznych rozwiazan.

Catcar do mojego Vin podpowiada 3 różne opcje. a fizycznie są tam dwa wentylatory zabudowane? Bo nawet nie rzuciło mi się to w oczy,a po rysunkach na catcar wydaje się,ze jakby dwa były. Przy kupnie polecacie jakaś dobra firmę, czy brać jak leci?

dejnekomirek - 19 Czerwiec 2022, 17:56

Nie rozumiem, dlaczego zaczynasz od konca?! Moze najpierw zdiagnozuj usterke, znajdz przyczyne i dopiero potem zadzialaj naprawczo. Przy okazji porownaj z podpowiedzia na Catcar i bedziesz wszystko wiedzial. W Berlingo wszystko jest mozliwe, od najprostszych wentylatorow po wentylatory sterowane elektronicznie, od przekaznikow po sterowniki. A jesli masz problem z rozwiazaniem tego problemu , lepiej udaj sie do elektryka. Bedzie szybko, skutecznie i w miare tanio. Jazda bez sprawnego ukladu chlodzenia moze byc bardzo kosztowna.
dayus - 19 Czerwiec 2022, 18:14

U mnie to wyglada tak, że zbieram najwiecej informacji w dni wolne, a pracuje na tygodniu:) Na tygodniu nie ma czasu na pisanie, stad ta moja aktywność:) To jest drugie auto, także bez problemu. Jutro zdiagnozuje, ze wentylstor jest uszkodzony i jakbyście coś podpowiedzieli nt firmy to bez zwłoki czasowej zamawiam i mam wentylstor we wtorek:) A tak jutro napisze, ze uszkodzony, zanim ktoś przeczyta, coś podpowie, będzie wieczór i za przeproszeniem o jeden dzień jestem dupie:( Dlatego chce wiedzieć jak najwiecej waznych informacji.
dayus - 20 Czerwiec 2022, 11:15

o tu powinno być? zaznaczone na zdjeciu na czerwono.
Wentylstor na krótko działa, gdzie jest przekaźnik od niego?

Edit: to jest rezystor wentylatora. Ma za zadanie zmniejszyć obroty?

dayus - 20 Czerwiec 2022, 14:33

Ok, instalacja sprawdzona, przekaźniki bez korozji na stykach, styki niewypalone.
12V dochodzi do wentylatora, wentylator nie startuje. Choć na krótko z prostownika rusza.
Po wymuszeniu zadziałania wentylatora na aucie - wentylstor nie rusza. Dopiero ręczne zakręcenie nim pozwala go uruchomić. Pewnie szczotki w środku już w słabym stanie.
Ci polecacie zakupić? Jaka marka wentylatora?

sasun71 - 20 Czerwiec 2022, 17:24

dayus, Po swoich doświadczeniach każdy nowy(w swoim czasie dostałem nowy w połowie cen innych marek-ceny citroena wysokie a ten sam dla peugota dużo tańszy :mrgreen: ),jedna używka zajechane łożyska a druga trzesło budą z powodu braku wyważenia i może coś jeszcze..Fakt taki że nie awrto było sobie odsyłać kiedy koszt wysyłki był prawie jak wentylator następny a ponoć były dobre-tak dobre jak u mnie,działały raz kiedyś a na szrocie nikt ich nie sprawdzał w pracy.Zwróć uwagę na średnice-aukcja nowego bo są też po 240 i więcejaukcja
dayus - 20 Czerwiec 2022, 19:49

Wentylator zakupiony, prawie najtańszy, polskiej produkcji - Labro.
Teraz pytanie o przywrócenie drugiego biegu.
Reystor zakupie nowy(sprawny), ale brakuje mi wtyczki. Ktoś podpowie jak szukać? Zdjecia w załączniku.

dayus - 20 Czerwiec 2022, 19:50

zdjęcie gniazda w rezystorze
sasun71 - 21 Czerwiec 2022, 17:00

dayus, Bywało na alegro że czasem używka czegokolwiek jest z wtyczką uciętą..Czasem gość szrotu ma jeszcze wszystko na aucie jak prowadzi dużo.Wystarczy telefon i chęci tego drugiego..od picasso widze używane z wtyczką ale nie wiem czy będzie pasować .Kwestia też szukania ,może pojawić się do berlingo z wtyczką lub pytać tego co wystawia sam rezystor,Sam kiedyś tak kupiłem tylko dla wtyczki ;)
dayus - 21 Czerwiec 2022, 19:01

Na czesci Berlingo/Partner/Xsara nie było nic w okolicy.
Ale miałem szczęście dzisiaj, bo pierwszy złomowiec miał C5 2001 na placu skasowaną i akurat z niego wykręciłem:)

dayus - 22 Czerwiec 2022, 19:35

Panowie jeszcze szybkie pytanie techniczne odnośnie termostatu.
Przy okazji wymieniłem płyn, jak wymieniałem płyn to wziąłem termostat do sprawdzenia…. po zalaniu wrząca wodą, zero ruchu. Także termostat chyba tez umarł. Choć przewody na rozgrzanym silniku były gorące, które idą do chłodnicy…

Zakupiłem nowy, niby dobrany pod auto.
Ale ma nieznaczną różnice w budowie. Pasuje, ale ma:
- uszczelkę o przekroju okrągłym
- szerszej średnicy grzybek blokujący przepływ.

Można montować, czy jest ryzyko, ze na zimnym silniku będzie przepuszczał, a nie blokował w 100%?


sasun71 - 22 Czerwiec 2022, 20:14

Stary może jeszcze oryginał a potem zmiana dlatego pasuje..jak dolega to raczej nie będzie otwarty jak stary ,dlatego węże ciepłe były tylko wolno się nagrzewał..A zobacz czy pasuje ten ,bo w poście berlingo II a tam obudowy plastykowe..co trochę mnie nie pasuje termostat
dayus - 22 Czerwiec 2022, 21:14

Rury ciepłe miałem na starym (na tym z prostokątna uszczelką)
Ale po próbie we wrzątku nic.

Berlingo II - zmylił mnie opis w Lexii odnośnie tego Berlingo.
Mam Berlingo tak jakby 1FL:)

sasun71 - 22 Czerwiec 2022, 21:30

dayus, Dostep więc raczej masz łatwy do termostatu..najwyżej zmienisz ponownie ;)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group