Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

Forum techniczne - C3 1.4 HDi kręci nie odpala bezpiecznik się przepala

HPBaxxter - 12 Luty 2024, 11:07
Temat postu: C3 1.4 HDi kręci nie odpala bezpiecznik się przepala
Witam,
mam problem z moją C3 1.4HDi. Auto przestało odpalać. Kręci, natomiast bez skutku. Zwróciłem uwagę, że w puszce BSM przepala się bezpiecznik 30A opisany numerem 15. Czytałem też że jest to częsty problem z BSM i niekoniecznie trzeba dalej problemu szukać poza puszką. Niestety do mojego BSM-B3 nie znalazłem pomocy. Mogę prosić o pomoc które elementy (pewnie przekaźnik) należy sprawdzić oraz ewentualnie jak ożywić ten model BSM ? Chyba że moje oskarżenie wobec BSM jest niesłuszne :)
Załączam zdjęcia BSM.
https://www.zippyshare.day/I35k9P5ojGzdIv4/preview
https://www.zippyshare.day/K79lvZPXxrebvN7/preview
Z góry dzięki.

dejnekomirek - 12 Luty 2024, 13:31

Witam . Odlacz kabel od pompy paliwa w baku , wloz nowy bezpiecznik i sprawdz, czy przepala sie? Jesli nie, to pompa do wymiany. Pobiera zbyt duzy prad, albo ma zwarcie.
Na tym bezpieczniku jest pare obwodow sterowania silnikiem , ale rowniez i pompa paliwa. Obstawiam, ze tu jest problem. Spalony bezpiecznik blokuje start silnika, a rowniez pompa zasilajaca nie wytwarza nadcisnienia w dolocie paliwa i masz problem. BSM zostaw w spokoju, bo on pracuje poprawnie. Powodzenia.

HPBaxxter - 12 Luty 2024, 18:51

Dziś wykluczyłem podgrzewacz paliwa we filtrze. Po jego odłączeniu bezpiecznik nadal się przepala już przy przekręceniu klucza na zapłon. Jak zlokalizować wtyczkę od pompy? Czy w obwodzie bezpiecznika jest coś jeszcze co może powodować problem ?
dejnekomirek - 12 Luty 2024, 20:07

Musisz sie dostac do zbiornika paliwa. Pewnie pod siedzeniem tylnym jest luk i tam jest dostep do pompy. Wystarczy odlaczyc wtyczke i sprawdzic zachowanie bezpiecznika.
Z tego obwodu moze byc zasilany sterownik silnika, a zapewne zasilanie czujnikow, czy tez zawor EGR. Odlacz pompe to bedziemy wiedziec , co dalej.

HPBaxxter - 13 Luty 2024, 17:26

Do domniemanej pompy pod siedzeniami dochodzą 2 przewody co oznacza że pompy tam nie ma, a dwa przewody są od pływaka. Niestety odłączenie nie na wpływu na sytuację.
sasun71 - 13 Luty 2024, 18:11

https://autobezpieczniki.pl/citroen-c3-mk1-2002-2009-skrzynka-bezpiecznikow/#google_vignette -według tego przepala coś od centralnego..
dejnekomirek - 13 Luty 2024, 18:23

sasun71 napisał/a:
według tego przepala coś od centralnego..


Niestety nie. Mowimy o BSM , pod maska. Jest pare opisow tego bezpiecznika, ale sa bardzo niedokladne i z bledami. Mamy problem, bo okazuje sie , ze w tym silniku jest system Delphi i niestety pompy w zbiorniku brak. Bezpiecznik 15 zabezpiecza zasilanie silnika i jego sterownika. Niestety nigdzie nie mozna znalesc dokladnego opisu. Ewidentnie przepalenie tego bezpiecznika blokuje prace silnika. Pozostaje ustalic , co powoduje zwarcie, ale nie jest to proste, jak widac. Podgrzewacz paliwa juz wyeliminowany. Liczylem na pompe, ale jej brak w tym modelu.
Trzeba dokladnie przejzec instalacje, moze odlaczyc sterownik silnika i sprawdzic, czy dalej przepala ten bezpiecznik? Cos ewidentnie robi zwarcie.

sasun71 - 13 Luty 2024, 18:25

dejnekomirek, Nie doczytałem że pod maską więc bujamy się dalej.. inna sprawa świece żarowe i zwarcie możliwe?Co ciekawe Ja trafiam na opisy aby komory silnika i pasażera,komora silnika 15 to światła 10a,a 14-ma 30a podgrzewacz oleju
HPBaxxter - 13 Luty 2024, 18:38

W zależności od modelu BSM opisy są różne i często są w związku z tym mylące… ja mam BSM-B3 i u mnie numer 15 pod maską ma 30A. Na pewno jest poprawny bo patrzyłem na używki na allegro i wszędzie tak samo. Co do świec… pierwszy bezpiecznik spalił się jak auto pracowało na luzie. Po prostu zgasło a bezpiecznik się przepalił. Zatem może to niekoniecznie świece, skoro one tylko grzeją przed rozruchem? Następne bezpieczniki już palone były przy samym przekręceniu klucza na zapłon lub na rozrusznik który kręci i nie odpala z wadliwym bezpiecznikiem.
HPBaxxter - 13 Luty 2024, 18:43

Aa i taki mały szczegół. Auto czasem po wymianie odpali, pochodzi. Czasem bezpiecznik się przepali i nie odpali… a czasem po przejechaniu jakiegoś dowolnego dystansu, zwykle małego - podczas postoju na światłach zgaśnie. Wtedy tylko modlitwa czy wymiana bezpiecznika pomoże, bo raz spaliłem 5 pod rząd. Zatem usterka pojawia się i znika- ciężka do diagnozy
sasun71 - 13 Luty 2024, 18:57

HPBaxxter, Patrz na kable wejście i wyjście do BSM jak i pod BSM ,bo może w chwili otarcia z masą robi się zwarcie skoro czasem pracuje a takie kable już widziałem na YT aż zielone od nalotu z miedzią na wierzchu,co do świec znam przypadek że gotował się alternator komuś jak przekaźnik nie rozłączał świec i pracowały....na zimnym raczej zawsze idzie na grzanie świec ..
dejnekomirek - 13 Luty 2024, 19:57

sasun71 napisał/a:
komora silnika 15 to światła 10a,


Ten opis jest do nowszej wersji C3 - tak to robi sie szum informacyjny. Ludzie pisza bzdury bez sprawdzenia.

Swiece sa zasilane z innego miejsca. Niemozliwe, aby to one wywalaly ten bezpiecznik.

sasun71 - 14 Luty 2024, 20:20

dejnekomirek, A niby lata produkcji pasują a na foto wersja I-potem się błądzi...Zresztą w xsarze w ciągu pół roku między wersjami też były zmiany.. :roll:
HPBaxxter - 12 Marzec 2024, 10:37

Problem długo się nie pojawiał. Wrócił znów, niestety w trakcie jazdy... Przestał podawać paliwo (zgasł w trakcie jazdy) aż stanął - bezpiecznik przepalony. Teraz wygląda nieco inaczej. Po wymianie bezpiecznika mogę odpalić auto, ale kiedy wrzucę 1, puszczam sprzęgło i dodaje gazu żeby ruszyć, wtedy gaśnie - przepala bezpiecznik. Może to trochę ukierunkuje w czym leży problem.
test - 13 Marzec 2024, 20:41

A czy ten bezpiecznik się mocno grzeje? Czasem problem jest w słabym styku i bezpiecznik się przegrzewa w gnieździe. Tym sposobem się przepala. Dobrze byłoby także zmierzyć orad płynący przez niego. Wtedy można zaobserwować w którym momencie idzie prąd o najwyższym natężeniu, który powoduje zadziała nie bezpiecznika.
sasun71 - 13 Marzec 2024, 21:07

Co do auzji kolegi Test wyżej..,może jaka kiepska masa zaśniedziała lub zerwana plecionka masy..

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group