Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

Xantia - obrotomierz na maxa - problem z zegarami

driver770 - 19 Styczeń 2012, 16:50
Temat postu: obrotomierz na maxa - problem z zegarami
dziś przy odpalaniu obrotomierz i i licznik kilometrów skoczyły na maxa. Po przejechaniu kilku metrów licznik kilometrów działa dobrze, ale obrotomierz dalej stoi zamknięty. Jak go odblokować?
Jacoll - 19 Styczeń 2012, 20:11

driver770, Trzeba wymontować cały panel zegarów i poprawić "suche" luty na płytce. Są to trzy albo cztery (nie pamiętam dokładnie) duże luty na samym środku płytki. ;-)
Poszukam jeszcze - może znajdę jakąś fotkę.

driver770 - 20 Styczeń 2012, 13:37

Dzięki za podpowiedż Jacoll. Powiem szczerze że jeszcze nie wymontowywałem zegarów. Mógłbyś dać pare podstawowych instrukcji jak powinienem się za to zabrać?
grigori333 - 20 Styczeń 2012, 14:06

driver770 poczytaj TO
grigori333 - 20 Styczeń 2012, 14:31

Albo TO
driver770 - 20 Styczeń 2012, 21:27

Dzięki grigori333 pierwszy komentarz się przyda bo jest bardzo szczegółowo opisany demontaż. W poniedziałek się za to wezmę i dam znać o wynikach. Dzięki jeszcze raz.
Jacoll - 21 Styczeń 2012, 20:43

Trzeba zdjąć ten czarny plastik i ukarzą się luty. Popraw te największe i powinno zacząć chodzić jak książka pisze. Przy okazji sprawdź stan złączek. Może coś nie łączy i też będą cyrki. ;-)
driver770 - 21 Styczeń 2012, 20:53

dzięki , po jutrze zaczne działać, pozdrawiam
driver770 - 24 Styczeń 2012, 16:37

wymontowałem już licznik, ale nie wiem dokładnie o jakie luty chodzi :-( Dodam jeszcze że ostatnio wskazówka licznika kilometrów przycinała mi się najczęściej przy 20 km/h i w czasie jazdy zawyżał mi o jakieś 20 km.
driver770 - 24 Styczeń 2012, 17:51

luty są ok. kilka diód mam spalonych, czyli i tak będę musiał go jeszcze raz rozmontować. W czwartek zamontuję już licznik. Wskazówka zablokowała się na plastiku i nie mogła wrócić. Co do licznika km czytałem posty i możliwe że przez słaby akumulator.
henryxm - 24 Styczeń 2012, 21:08

driver770, Sprawdź wtyczkę czujnika prędkości .Wiesz gdzie znajduje się ten czujnik?

http://screenshooter.net/4547478/cecefes

Jacoll - 24 Styczeń 2012, 21:11

driver770, Coś znalazłem.
driver770 - 24 Styczeń 2012, 23:04

Wrzucam zdjęcia mojego licznika. mam chyba troche inną płytkę. wydaje mi się że wszystko jest dobrze :-?
driver770 - 24 Styczeń 2012, 23:17

licznik
driver770 - 24 Styczeń 2012, 23:21

henryxm, nie bardzo się oriętuję gdzie mogę szukać tego czujnika prędkości.
henryxm - 24 Styczeń 2012, 23:47

Musisz "zapuścić żurawia" na skrzynie biegów, za zbiorniczkiem LHM.
robson - 25 Styczeń 2012, 16:19

driver770 napisał/a:
Wrzucam zdjęcia mojego licznika. mam chyba troche inną płytkę. wydaje mi się że wszystko jest dobrze :-?

Na gołe oko tego nie zauważysz. Musisz wziąć lupkę i przejrzeć w powiększeniu luty. Czasem, aby być w 100% pewnym, w razie wątpliwości, lepiej poprawić lut.

Cragir - 23 Listopad 2013, 21:14
Temat postu: Nie działa prędkościomierz i obrotomierz
Witam, Xantie posiadam od trzech miesięcy, obrotomierz nie działał od kupienie jednak to mi za bardzo nie przeszkadzało, niestety padł prękościomierz i jazda stała się trudniejsza. Dodam, że miałem jeszcze mały problem od przewodu pompy paliwa, kiedyś był przygnieciony i przestał łączyć. Kiedy przewód dogorywał predkościomierz też nie działał. Przewód obecnie jest sprawny. Nie działa również licznik km (Sagem)co jest dość kłopotliwe przy gazie :) Od poprzedniego właściciela dostałem porady żeby sprawdzić czujnik przy kole i kable w miejscu gdzie część modeli ma klawiaturę, ale jako samochodowy laik nie wiem gdzie czego szukać :) Tak wiec prosiłbym o pomoc i skupienie się najpierw na prędkościomierzu, jesli bedzie trzeba jakiś dodatkowych informacji to piszcie postaram się odpowiedzieć :)
shaer - 23 Listopad 2013, 22:16

Witam, mam ten sam problem na Sagemie. Dodam też, że nie działa mi wskaźnik temperatury silnika. Jedyny działający wskaźnik to ten od stanu paliwa. Problemu niestety nie rozwiązałem.
ptaku1234 - 23 Listopad 2013, 22:40

Ja miałem to samo z obrotomierzem a to dlatego że był cofany, uderzyłem reką od góry w deske rozdzielczą i zaczął chodzic, ale znów nie chodzi. Spróbuj może u ciebie pomoże :-D
Cragir - 23 Listopad 2013, 22:53

Z obrotomierzem nic nie było wcześniej robione z tego co mi wiadomo a uderzenie nie działa, próbowałem od razu :D
wojtis1990 - 23 Listopad 2013, 23:00

To ja wam napisze że jest kilka tematów o takich problemach z zegarami sagem na naszym forum i należy poszukać.
Cragir - 23 Listopad 2013, 23:17

Wiem, przeczytałem wszystkie :) Ale założyłem nowy temat, ponieważ jestem zielony w tych sprawach i chciałbym uzyskać konkretną pomoc, czyli co i jak krok po kroku :)
wojtis1990 - 23 Listopad 2013, 23:25

I tam jest bardzo ładnie napisane że należy sprawdzić kostki podłączeniowe i zimne luty.
Cragir - 24 Listopad 2013, 10:57

Jak to rozebrać? Śrubki są widocznych miejscach czy trzeba jakoś kombinować żeby się do nich dostać? Dodam też, że sam licznik km normalnie się włącza, tyle tylko, że pokazuje ostatnią wartość przed padnięciem.
Jacoll - 24 Listopad 2013, 17:51

Cragir,Ten temat powinien troszkę rozjaśnić co nie co. ;-)
miroslaw998 - 25 Listopad 2013, 14:49

Ja jestem jeszcze bardziej zielony i od ponad pół roku szukam rozwiązania bynajmniej nie za wskazówkami.Też chciałbym konkretnej a może nawet bardzo konkretnej odpowiedzi w temacie czy są tam śrubki a ile ich jest a na klucz czy na wkrętak itd.Opanujcie się albo dopisujcie do tematów już istniejących bo przy takim natężeniu nowych [starych] tematów to żadna szukajka świata nie wyświetli nam tego co potrzeba.Tyle razy to już było "wałkowane". Bez urazy kolego Cragir. Chwilowo masz ten problem ale po czasie przekonasz się sam że to forum jest bardzo bogate w informacje ale przebrnąć przez gąszcz tylko tematów takich samych to czasami dramat. ;-)
Cragir - 25 Listopad 2013, 20:22

Nie no, spoko :) To moje nawyki z forum, na którym jestem modem :) W tygodniu postaram się to wszystko rozkręcić i sprawdzić luty. A co do tematu to można skleić z istniejącymi, mi to w niczym nie przeszkadza :)
Cragir - 28 Listopad 2013, 15:01

Po przelutowaniu płytki problem dalej występuje. Oddam jeszcze ją w ręce fachowca, żeby ją dokładnie przejrzał. A sama płytka wygląda tak samo jak płytka driver770 na poprzedniej stronie.
Cragir - 30 Listopad 2013, 07:13

Lutowanie nie pomogło, postaram się o inne zegary i zobaczymy co to da :)
Cragir - 29 Grudzień 2013, 12:02

Małe pytanie. Czy kupując zegary, kody z mojego muszą się zgadzać z tym kupowanym czy wystarczy, że jest licznik z tej samej wersji?
sasun71 - 29 Grudzień 2013, 12:42

ja miałem problem z licznikiem i kupiłem taki sam licznik jaki miałem do xsary czyli dany model sagem . Uwaga! jak na nowym liczniku używce bedzie większy przebieg to taki wskoczy...pamieć przebiegu jest w liczniku i bsi -przynajmniej xsara tak ma
Cragir - 29 Grudzień 2013, 22:30

Czyli wystarczy, że będzie to zegar z tej samej wersji samochodu, tak?
sasun71 - 29 Grudzień 2013, 23:35

Cragir, ja kupiłem identycznie to samo,czyli taki sam model i oznaczenie ,z tymi samymi funkcjami bo jak automat a manual jest róznica ;-) a czy sedan lub kombi już raczej nie robi różnicy kto dawcą .mój symbol jest widoczny na zegarach z przodu i jest pod wyświetlaczem km . (u mnie pod symbolem n6/20kes-sa) -to tak dla przykładu!!! jak poszukasz w internecie na aukcji ;-) Liczniki do Xantii widze II też posiadają juz wyświetlacz elektroniczny km jak u mnie wiec i pod nim bedzie opisany raczej typ.musisz mieć tylko do benzyny bo diesel ma inaczej wartość obrotomierza
sasun71 - 29 Grudzień 2013, 23:39

u ciebie chyba jest taki licznik 1.8 16v w manualnej skrzyni , bo automat ma inną i tu jest podany akurat numer automat
Cragir - 31 Grudzień 2013, 15:19

Ok, dzięki za pomoc :)
Cragir - 14 Styczeń 2014, 11:03

Problem z prędkościomierzem rozwiązany, okazało się, że wtyczka przy impulsatorze spaliła się.
Pytanie odnośnie obrotomierza, skąd idzie sygnał, który generuje jego ruch?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group