Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

AutoMotoCitroPedia - DIRAVI

robson - 24 Luty 2009, 19:14
Temat postu: DIRAVI
DIRAVI - system wspomagania kierownicy opatentowany przez firmę Citroen. Zaczęto go stosować w seryjnie produkowanych autach od roku 1970 (model SM)
Nazwa DIRAVI jest akronimem francuskiego określenia: "Direction à rappel asservi" - co oznacza dosłownie: "sterowanie kontrolowanego powrotu". W języku angielskim określa się to: "power steering with power assisted return".
Zadaniem tego systemu jest zmiana siły wspomagania w stosunku do prędkości jazdy - na postoju największa a wraz ze wzrostem prędkości - zmniejszająca się. Drugim zadaniem tego patentu był samoczynny powrót kierownicy do położenia centralnego gdy kierowca puszczał kierownicę z rąk.
System ten był montowany integralnie z zawieszeniem hydropneumatycznym i hamulcami a sterowany za pomocą jednej pompy hydraulicznej, która właśnie dostarczała ciśnienie jednocześnie do DIRAVI, hamulców i zawieszenia.
Stosowany był w citroenie SM, CX, XM (głównie razem z silnikiem V6) a nawet w Maserati Quattroporte oraz Maserati Khamsin.

baksowaty - 15 Czerwiec 2009, 21:12

Witam ostatnio naprawiawiałem puga 605 i tam także jest układ osłabiający siłę wspomagania podczas jazdy.Jest to moduł elektryczno-mechaniczny który przy jakiejś prędkośći przepuszcza ciśnienie z pompy na przelew tym sposobem robi jakby mniejszą wydajność pompy.
wojtis1990 - 25 Styczeń 2014, 23:12

Odgrzebuje heh - własne doświadczenie
Miałem okazję jechać dziś właśnie CXem z 1989 roku 2,5 GTI automat z tym DIRAVI. Bardzo komfortowe autko, po leżących policjantach ( progi zwalniające ) autko dosłownie płynie. Mocy ma chyba 136 koni jest bardzo zrywne, hamulce lepsze niż w mojej xsarze. Samo diravi to ciekawy patent, kierownica sama sobie wraca. Akurat to że wraz ze wzrostem prędkości opór na kierownicy się zwiększa to nie działało i kierownicą można kręcić jak w Pandzie z elektrycznym wspomaganiem - ale dla mnie bomba.
Później przesiadłem się do XMa - hehe to jest taczka w porównaniu do CXa :roll:

kjan5 - 24 Sierpień 2015, 20:04

czy auta z silnikiem ES9J4 ,2.9 w xm montowanym po 97 nie posiadały diravi ?
Marek_Spy - 24 Sierpień 2015, 22:06

W C5 też mam zmienne wspomaganie ... bomba zresztą tym autem super mi się jeździ .. wada duze spalanie w mieście w 3V6 ale takie chciałem to mam
wojtis1990 - 24 Sierpień 2015, 22:21

kjan5 napisał/a:
czy auta z silnikiem ES9J4 ,2.9 w xm montowanym po 97 nie posiadały diravi ?

Nie, tylko MKI miały DIRAVI.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group