Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

C5 - Stuki w zawieszeniu

pittr - 19 Czerwiec 2013, 16:35
Temat postu: Stuki w zawieszeniu
Ostatnio w moim C5 zaczęło coś postukiwać. Delikatnie jak jadę po nierównościach to słyszę, ale jak przejeżdżam przez śpiącego policjanta (czy to obydwoma kołami jednocześnie czy jednym) to wydaje mi się, że jest ok, nie ma żadnych głośnych stuków.

Podpowiedzcie na co zwrócić uwagę przy diagnozie?
W PIW-ie (podręcznej instrukcji warsztatowej) znalazłem takie pozycje:
(1) Mocowanie górne elementu nośnego 7 ± 0,7
(2) Mocowanie elementu nośnego do nadwozia 4,3 ± 0,6
(3) Mocowanie górne łącznika stabilizatora przechyłów 6,4 ± 0,6
(4) Mocowanie dolne łącznika stabilizatora przechyłów 6,4 ± 0,6
(5) Mocowanie przegubu kulowego 4,5 ± 0,4
(6) Mocowanie przegubu kulowego do zwrotnicy 25 ± 2,5
(7) Mocowanie elementu nośnego do zwrotnicy 5,4 ± 0,5
(10) Mocowanie przedniej części wahacza 13 ± 1,3
(11) Mocowanie tylnej części wahacza 8 ± 0,8
(12) Mocowanie łożyska stabilizatora przechyłów do kołyski 4,2 ± 0,6
Mocowanie drążka dystansowego do kołyski

Jak zajrzę pod samochód to pewnie zlokalizuję te elementy, ale który może postukiwać?
No i jak to sprawdzić?

roman40 - 19 Czerwiec 2013, 16:44

A czy nie lepiej jechac do diagnosty na trzepaczke? koszt ok 20 pln.Ja czasami zajade i dogaduje sie z diagnosta.Na poczatek mowie ze dam 50 zl ekstra jak cos znajdzie :)
pittr - 20 Czerwiec 2013, 15:18

No w sumie to jest chyba niezły pomysł. Jutro to zrobię. Bo to stukanie, niby ciche, ale je słyszę i mnie wk...
Sebastian FOTOS - 20 Czerwiec 2013, 15:35

Pittr teraz małe stuki, a potem rozochoci się i będzie nawalać jak u kowala :))) żarty żartami, ale luzy rzeczywiście mnie też wkurzają, a do tego potem psuje się wiele, jak są zaniedbane.
pittr - 20 Czerwiec 2013, 16:24

No właśnie, zawsze uważałem, że lepiej wcześniej wymienić niż jeździć do momentu w którym się samo urwie ;) chociaż wielu tak robi!
pittr - 25 Czerwiec 2013, 23:13

No i po oględzinach na stacji diagnostycznej miły Pan stwierdził, że do wymiany po lewej stronie łącznik stabilizatora i warto by jeszcze tylną gumkę/tuleję wahacza.

Koszt diagnozy z oglądaniem/łomowaniem/bujaniem i innymi atrakcjami ze stacji diagnostycznej - 40 zł

Całe szczęście koszt niewielki. Mam nadzieję, że jak to wymienię to rzeczywiście przestanie stukać.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group