Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

Modernizacja, tuning - Uniwersalne czujniki parkowania

wojtis1990 - 17 Grudzień 2013, 22:37
Temat postu: Uniwersalne czujniki parkowania
Z racji tego że w Xsarze w hatchbacku tylne słupki trochę ograniczają widoczność za autkiem, a często trzeba parkować w ciasnych miejscach postanowiłem wydać te 50 zł i zamontować czujniki parkowania. W całym pudełeczku dostajemy prawie/wszystko co jest nam potrzebne do montażu. Nie będę opisywał dokładnej instrukcji tylko zarys jak taki montaż wygląda. Instrukcja którą dostajemy jest bardzo dokładna i czytelna, aczkolwiek troszkę odbiegłem od wymiarów w niej zawartych.
Pierwsza rzecz to przygotowanie autka:

Naklejamy sobie paseczek na odpowiedniej wysokości na którym zaznaczymy odległości między czujnikami. U mnie pasek jest na wysokości 55 cm od ziemi a czujniki w odstępach co 40 cm. Jak już powiercimy dziury ( otwornica jest w zestawie ) można sobie przeszlifować otwory papierem ściernym żeby czujniki dobrze pasowały. Dwa czujniki wymagały dodatkowych otworów na kabelki od spodu a pozostałe dwa czaszunia1: przepuścił przez otwory technologiczne.
Następnie wszystkie przewody powędrowały w peszel:

a wszystko zostało przytwierdzone do zderzaka na opaskach elektrycznych.
Do wnętrza auta przebiliśmy się przez dziurkę w macie:

która w najbliższym czasie zostanie uszczelniona silikonem.
Zasilanie bierzemy z żarówki cofania ( u mnie brązowy kabelek ) i montujemy centralkę w dogodnym miejscu:

Mój wyświetlacz powędrował na deskę bo tam ładnie wygląda i jest w zasięgu wzroku między lusterkami. Podłączamy wszystko do kupy i testujemy:

A na koniec cieszymy się efektami:


Chyba o niczym nie zapomniałem, reszta zdjęć dostępna TUTAJ.

Na końcu chcę podziękować koledze czaszunia1 za pomoc i niezłą dawkę humoru po zrobieniu zwarcia :lol:

A, czujniki działają bardzo fajnie, jak dojadę do przeszkody i na wyświetlaczu pokaże czerwone kreski i 0 to tak na prawdę od zderzaka do przeszkody jest jeszcze 15 cm luzu, więc raczej nikomu w hak nie wjedziemy. Czujniki dobra rzecz, ale z lusterek nie należy rezygnować :lol: . Zeszło nam się ze 4 godziny bo a to kawa, a to śledzie, a to coś jeszcze heh.

iparts - 18 Grudzień 2013, 12:51

Nie orientujesz się może ile za montaż takich czujników zażyczyłby sobie przeciętny mechanik? I jeszcze jedno ty wydałeś 50zł, a to były jakieś markowe czujniki czy zamienniki?
sasun71 - 18 Grudzień 2013, 13:44

no pięknie ;-) Wojtek-czaszunia ZUCH :-D
sasun71 - 18 Grudzień 2013, 13:45

iparts, z tego co wiem to produkt czajna eksport ;-) ogólnodostępne na aukcji
wojtis1990 - 19 Grudzień 2013, 01:04

iparts, czujniki tak jak mówi sasun71, chińszczyzna ( z roczną gwarancją ).
Jak masz jakiekolwiek pojęcie to zrobisz to sam, możesz też przyjechać do nas do Lublina to pomożemy ;) a u nas elektrycy wołają ok 100-150 zł.

Damianoss12311 - 20 Grudzień 2013, 18:48

Super.:-D tez chce:)
wojtis1990 - 20 Grudzień 2013, 18:56

Damianoss12311, teraz jestem czasowy więc w razie coś to służę pomocą ;-)
KFR - 8 Listopad 2019, 11:03

Witam,
Nie chce pisać nowego tematu więc odświeżam ten. ;-)
Chciałbym zamontować czujniki cofania w Xarze Picasso z 2002r. Mam zamontowany hak, wiem, wiem podobno jest to najlepszy i niezawodny czujnik ;) , ale raczej nie chciałbym uszkodzić aut sąsiadów na parkingu pod blokiem więc moje pytanie jak zamontować czujniki tak żeby nie widziały haka??
Drugie pytanie wojtis1990 jak sprawowały Ci się te czujniki?? Z tego co czytałem w internecie to te najtańsze czujniki nie mają dobrej opinie i przy pierwszych mrozach/ śniegach lubią zawodzić ponieważ nie są szczelne i przedostaje się wilgoć do środka. Prawda to czy tylko sponsorowane artykuły żeby kupować droższe?
Znalazłem takie czujniki :
https://allegro.pl/oferta/czujniki-parkowania-parktronic-homologacja-czarne-8592068085
Nie chce żadnego wyświetlacza tylko sygnał dźwiękowy ;)

Pozdrawiam

wojtis1990 - 8 Listopad 2019, 11:36

Kupuję zwykłe, chińskie najtańsze i działają kilka lat, tylko jeden się zepsuł, a montowałem 6 kompletów.
Np. https://allegro.pl/oferta/4-czujniki-parkowania-cofania-buzzer-rozne-kolory-7588329413
Jakiś czas temu w swoim Pikusiu też zamontowałem i też mam hak. W galerii w podpisie są zdjęcia, prawie czujników nie widać, zamontowałem je w czarnej listwie. Mase bierzesz ze śrubki pod lampą, szukasz miernikiem/probówką plusa po wstecznych w wiązce lampy i przekładasz kabelki. Jak będą czujniki w dobrych ostępach to nie będą widziały haka.

audikom - 8 Listopad 2019, 12:08

Ja też przymierzam się do czujników
Nie chce mi się wiercić ,więc przymierzam się do takich:
https://pl.aliexpress.com/item/32849348559.html?spm=a2g0o.cart.0.0.3ab23c00sqXfVo&mp=1

Co wy na to miał ktoś te w ramce tab. rejestr.

audikom - 11 Listopad 2019, 09:55

Co wy na to miał ktoś te w ramce tab. rejestr

Wie ktoś coś na temat czujników w tablicy rejstr.,bo lada moment mam kupować

https://pl.aliexpress.com/item/32849348559.html?spm=a2g0o.cart.0.0.3ab23c00sqXfVo&mp=1

sasun71 - 11 Listopad 2019, 11:44

audikom, Zestaw wygląda jak ten co w zderzak montował kiedyś wojtis1990,różnica aby chyba że czujniki zamiast w zderzak to są w ramce tablicy rej.
audikom - 2 Grudzień 2019, 13:00

Zamontowałem taki zestaw:
https://allegro.pl/oferta/czujniki-parkowania-w-ramce-czujnik-cofania-sensor-8523161707?snapshot=MjAxOS0xMS0xOFQwODo0ODoyOS4wNDZaO2J1eWVyOzEyOWEzMTlhNDA5OTFlMjJjZmMyZWIzZGExNjAxZjVlYjI0NDU3YzhkNDk5NDcyZGEyNjViYTFmODYzMzI0ZWU%3D

Tymczasem działa
Wyświetlacz uważałem za zbędny,jako że był, zamontowałem go na tylnej szybie,bo kabelków nie uśmiechało mi się ciągnąć,rozbrajając auto
Widzę go w lusterku,pipek słychać dobrze (mam pomysła co)

Dla hobbystów
Dodatkowo zakupiłem wkrętareczkę :

https://allegro.pl/oferta/yato-wkretarka-mini-akumulatorowa-prosta-lamana-7925004386?snapshot=MjAxOS0xMS0yMFQxNjo1ODo0My44MjNaO2J1eWVyO2ZlNDE5NmJmNjI3MTE3YTIzNTVkMDg1OGQ4ZTI2ODg1MzcwMDA1ZWFlYjdkMTdmMDUwNzc1MDYwOGRkNTRkN2Y%3D

Super jest,dokupiłem wiertełko na bita,daje rade do drobnych robótek,no i w wiele miejsc podejdzie

KFR - 2 Grudzień 2019, 13:34

Ciekawa alternatywa ale mam dwa pytania:)
1. Czy dobrze wyłapuje tylne "rogi" auta ? ;)
2. audikom masz hak? Ja mam i zastanawiam się czy nie będzie wchodził w zakres działania czujników ...

wojtis1990 - 2 Grudzień 2019, 19:22

Używam często takiej samej wkrętarki, tylko że kupiłem w Lidlu. Idealna do śrubek wewnątrz auta jak i jakiś blachowkrętów pod samochodem.
KFR, wyżej pisałem. Też mam hak w Pikusiu i czujniki działają, zobacz sobie zdjęcia.

audikom - 2 Grudzień 2019, 21:15

Jeszcze tak dokładnie nie poznałem działania tego typu czujników
Cofam do ściany ,działa
Cofam do samochodu działa
Mam możliwość ustawienia czujników góra dół,jednak jeszcze tego wszystkiego dokładnie nie testowałem
Haka nie mam
Faktem że działa dosyć blisko przeszkody,trzeba w końcówce cofania być jednak bardzo ostrożnym
Za to montaż wydaje mnie się dużo prostszy,tym bardziej jak jest bez wyświetlacz
Wkrętareczka super
Można dokupić oprzyrządowanie to przewierci i wyczyści w mniej dostępnych miejscach


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group