Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

Pomocne dane techniczne i opisy - Regeneracja poduszki zawieszenia w XMie

robson - 12 Sierpień 2009, 20:34
Temat postu: Regeneracja poduszki zawieszenia w XMie
Witam ponownie po dłuższej przerwie ale remonty samochodów zeszły na plan dalszy z powodu remontu chaty.
Ciąg dalszy cyklu "Niezbędne dane i opisy" będzie cały czas kontynuowany i pewno nadal w większości przeze mnie.

Otóż zaczynam z grubej rury - naprawa tego co w Xmenie decyduje o długości życia samochodu oraz jego pasażerów. Jak większość z nas wie to właśnie poduszka zawieszenia jest najbardziej bolącą sprawą. Po pierwsze ze względu na koszt nowej - ok 1500zł w ASO (niedawno pytałem), co powoduje nieopłacalnym tą inwestycję bo koszt wymiany dwóch to prawie wartość całego auta. Po drugie, to nie można liczyć na jakiś substytut gdyż używki także są "zmęczone" a podróbek nikt się nie podjął produkować.
Zmęczony przez domowy remont, który nadwyrężył moje siły i budżet domowy - przystąpiłem ostro do remontu auta bo już nie mogłem patrzeć na zgniłe i zmęczone przez drogi i czas poduszki zawieszenia. Napomnę jeszcze fakt, że zmusił mnie dodatkowo do tego przypadek naszego klubowicza - citro, któremu to jedna wyskoczyła.... (Zdjęcia tego zdarzenia są w jego galerii - KLIK )
Oprócz tego, że planowałem wymianę poduszki od momentu zakupu auta - tj. ponad 2 lat to nadszedł właśnie w końcu taki dzień, że należało to zrobić natychmiast - unieruchamiając auto i demontując to ustrojstwo. Otóż zauważyłem, że odległość jednej, tej najgorszej poduchy od prawej strony, zdecydowanie zbliżyła się gruszką do metalowego pasa nadwozia. Wyraźnie to widać porównując dwie strony na zdjęciach poniżej:


Lewa - w miarę dobra jeszcze poducha.



Prawa - na którą już nie mogłem patrzeć.



Poniżej jeszcze wyraźniej widać minimalny prześwit gruszki:



Całe szczęście w nieszczęściu, że demontaż tego jest dziecinnie prosty.
Poniżej dwie fotki obrazujące demontaż:




Po demontażu okazało się, że blacha okrywająca gumę to prawie już ser szwajcarski:






Pomysł naprawy tego powstał w ciągu ok 15min. Dzwoniłem po szrotach aby dostać coś lepszego, po wszystkich znajomych - ale nikt mi na tą chwilę nie mógł pomóc.... Auto musiało by zostać unieruchomione na długie tygodnie, na co nie mogłem sobie pozwolić bo do pracy nie jest blisko.
Poniżej mój sposób na poduchę:




Myślę, że wszystkie inne projekty i pomysły jakie widziałem w internecie na pewno nie dorównują wytrzymałości tej poduszki. Chciałem właśnie coś lepszego bo to co do tej pory widziałem to nie wydawało mi się zbyt wytrzymałe. Miała to być tylko prowizorka ale teraz to myślę, że jest to trwalsze od nowej, zakupionej w ASO. Gruba blacha i porządne spawy robią swoje. Prześwit między tuleją wewnętrzną poduchy ma tylko ok 1mm przestrzeni więc nie ma najmniejszych szans aby nawet po rozleceniu się całkowicie tego, co pod spodem - przeleciało przez flanszę. Jest zapewniony jednocześnie ruch poduchy i nadal sprawuje ona swoje zadanie.

Dla tych co by chcieliby to u siebie także zrobić - to podaję wymiary:
Średnica oryginalnej wewnętrznej tulei to 65mm. Ja zastosowałem dysk z wewnętrzną średnicą 66mm ale może być nawet 67- 68 bo to i tak nie przeleci.

Poniżej efekt po malowaniu:






A tutaj widok po założeniu do samochodu ale jeszcze przed obciążeniem:




A tu widać jak pracuje poduszka pod obciążeniem jej ciężarem samochodu:



Powyżej widać także, że odległość gruszki zdecydowanie zwiększyła się i wygląda podobnie jak po stronie lewej.

Zdjęcie ze zbliżeniem strefy pracującej:


Nicpoń - 13 Sierpień 2009, 21:20

Robson, musisz to opatentować i robić na zamówienie :)
robson - 21 Marzec 2010, 21:17

Wiadomość z ostatniej chwili:
Wczoraj byłem przejazdem we Wrocławiu i wpadłem w potworną rozpadlinę!
Od razu poszło mi łożysko w kole i bałem się, że nie dojadę do domu bo strasznie wyje.
Ale wiecie co najważniejsze?! Super-poduszka to wytrzymała bo inaczej miał bym siłownik w masce... Czyli sprzęcik przeszedł potworny test, dzięki któremu jestem pewien trwałości i niezawodności. Choć z drugiej strony następny wydatek bo łożysko się rozsypało....

Nicpoń - 21 Marzec 2010, 21:38

Tylko nie kupuj jakiegoś badziewia typu Optimal czy coś - kup SKF i zapomnisz o łożysku :-D
robson - 21 Marzec 2010, 21:53

Ja zakładam tylko NSR i zapominam o łożysku :)
Nicpoń - 21 Marzec 2010, 22:04

Chyba SNR :-D
robson - 21 Marzec 2010, 22:08

Niech ci będzie! W każdym razie coś takiego:



Tylko przednie teraz muszę zakupić :)

Nicpoń - 21 Marzec 2010, 22:18

SNR i SKF to jedyne warte swoich pieniędzy łożyska
Zi0mal - 4 Czerwiec 2010, 20:23

Czy można prosić o jakieś schematy regeneracji poduszki?? bo jakoś nigdzie nie mogę znaleźć poduszki :(
robson - 5 Czerwiec 2010, 01:46

Jakiegoś specjalnego schematu chyba nie trzeba? Chodzi tylko o zasadę działania tego patentu. Wystarczy wytoczyć dysk o średnicy wewnętrznego otworu ok 67mm i 5 do 8mm grubą. Tniemy to na połowę, aby przełożyć między górną a dolną częścią poduchy. Później pozostaje tylko połączyć ten dysk z dolną częścią poduchy, blachą o grubości ok 5mm.
Zi0mal - 6 Czerwiec 2010, 16:55

Tego " Tniemy to na połowę, aby przełożyć między górną a dolną częścią poduchy. Później pozostaje tylko połączyć ten dysk z dolną częścią poduchy, blachą o grubości ok 5mm." nie mogę sobie wyobrazić może dlatego że nie rozebrałem jeszcze tej poduszki
robson - 6 Czerwiec 2010, 17:29

Zi0mal, Musisz usunąć ten cienki metalowy kielich, który osłania tą rdzę ;) Widać to na fotkach, przed i po przeróbce.
Zi0mal - 6 Czerwiec 2010, 19:04

A co włożyć zamiast gumy tej co tam w środku była?
robson - 6 Czerwiec 2010, 19:22

Guma i ten zadrzewiały kielich pozostaje! Usuwasz tylko ten górny kielich, do niczego nie potrzebny. Nie wiem po co on jest. Chyba tylko dla ładnego design..
smutekh - 25 Marzec 2011, 22:57

Z racji tego że ostatni post ma już kilka miesięcy,pragnę odświeżyć temat.Myślę że wielu zainteresuje.Jako że dotychczas działałem tylko na forum klubu cytrynki siłą rzeczy nie działałem TU.Na tym forum jestem "świeży" ale na cytrynce jestem od 2005 roku i mam ponad 800 postów.Tyle wprowadzenia.Informuje kolegów że od zeszłego roku regeneruję z powodzeniem poduchy.Sam opracowałem oprzyrządowanie i technologię.I poduszka zregenerowana działa i WYGLADA jak oryginał.Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem to należy przeczytać na cytrynce temat "zregenerowana poduszka-pytanie do zainteresowanych"Wątek ma już kilka stron i jest tam wszystko opisane łącznie z opiniami ludzi ,którzy już na tym jeżdżą.Oczywiście jak będzie trzeba to tutaj też odpowiem na pytanka.W skrócie opiszę jak to robię.Poduszkę rozbieram poprzez wypalenie palnikiem starą gumę.Czyszczę i piaskuję tę blaszaną część z czterema szpilkami.Jeśli ma małe wżery to je napawam i szlifuje.Jeśli jest bardzo skorodowana to wymieniam na inną.Mam ich trochę bo klubowicze czasem przysyłają mi stare poduchy.Następnie obie części poduszki składam na przyrządzie mojego patentu.Tam są wzajemnie ustawiane.Pozostaje szczelina na nową gumę.Jest to mieszanka gumowa jaka jest stosowana na tuleje metalowo-gumowe w samochodach.Zajmuje się tym mój wspólnik.Wkłada całość do prasy i wulkanizuje pod wysokim ciśnieniem.Potem to już tylko kosmetyka typu malowanie.Pozdrawiam i pytajcie o co chcecie.
robson - 25 Marzec 2011, 23:01

smutekh, Najważniejsze: - cena ;)
smutekh - 25 Marzec 2011, 23:57

5 stówek.Zdaje sobie sprawe że nie tanio,ale nowa ponad 2 tysiaki i w dodatku nieosiągalna.
Nicpoń - 27 Marzec 2011, 01:36

To już chyba lepiej poszukać drugiego xmena na części, np.:

Klik

KLIK

klik

:-)

smutekh - 27 Marzec 2011, 14:23

Można kupic tez uzywke tylko tez nie wiadomo ile sie na niej pojezdzi.Mżna tez zakladac jakies wynalazki typu lancuchy czy plaskowniki.Ja jedynie poinformowalem kolegow o istnieniu możliwości.Rozumiem też że jak ktoś ma auto za 1500 zł to będzie dziadował zawsze.Ale są XM-y warte znacznie więcej dla swoich właścicieli.Ja np. nie zamienie swoich aut na nic nowszego i będę w nie wkładał kase-bo warto. :lol:
robson - 27 Marzec 2011, 17:23

Nicpoń, Nie kupisz nic lepszego. Kupując drugiego XMa będziesz miał 4 poduchy do wymiany ;)
Nicpoń - 27 Marzec 2011, 21:20

Wiesz, jeżeli kupisz nie zaglądając pod maskę i nie oglądając poduch od spodu, to pewnie tak ;-)
Magalie - 29 Sierpień 2014, 10:27

Panowie, co poradzicie? Muszę wymienić poduszkę w moim żelazku tylko nie wiem czy szukać używki czy jednak regen. Z tego co wyczytałam to regeneracja pozostawia sporo do życzenia; ktoś po pół roku musiał jechać na poprawki... Tyczyło się to zakładu w Wawie o ile dobrze pamiętam.
Wodnikczek - 1 Wrzesień 2014, 08:00

Magalie napisał/a:
Panowie, co poradzicie? Muszę wymienić poduszkę w moim żelazku tylko nie wiem czy szukać używki czy jednak regen. Z tego co wyczytałam to regeneracja pozostawia sporo do życzenia; ktoś po pół roku musiał jechać na poprawki... Tyczyło się to zakładu w Wawie o ile dobrze pamiętam.


smutekh@op.pl 604 084 166 Robert Mulewicz. Słyszałem i widzałem jego regenerację.

Magalie - 11 Wrzesień 2014, 22:55

Brak odpowiedzi
smutekh - 3 Kwiecień 2015, 12:52

Witam.Jakoś tak wychodzi że rzadko tu zaglądam ale to się zmieni.Dalej regeneracje są aktualne.Jeszcze nie było ani jednej reklamacji a najstarsza ma ....już 5 lat.
wolfg84 - 21 Kwiecień 2015, 13:27

Witam
A cena regeneracji cały czas ta sama?

Wodnikczek - 8 Czerwiec 2015, 14:11

Zamówiłe wysłałem odebrałem i oto one. Czy warto ,warto
wojtis1990 - 20 Lipiec 2015, 18:00

smutekh, rozumiem że dalej regenerujesz poduszki w tej cenie ?
smutekh - 15 Sierpień 2016, 19:36

Trochę mnie tu nie było (sorki) ale temat aktualny.Zawsze można do mnie zadzwonić.......Cena się nie zmieniła
smutekh - 14 Listopad 2016, 00:33

Poduszki dalej regeneruję jednak cierpię na brak......materiału do regeneracji.Jakbyście mieli coś na zbyciu to byłbym wdzięczny.
mateusz25 - 17 Sierpień 2022, 10:23

Czy ktoś z forum prubowal regenerować poduszkę poliuretanem? Dzwoniłem do Olkusza czy da się i już mieli taką robotę i nie wyszło. Wiem że kolega z forum naprawia za 500zl sztuka ale chciałem czymś lepszym zrobić. Jak bym chciał koniecznie tym poliuretanem zrobić czy będzie się trzymać do blachy i jak wytrzyma siły od ciężaru auta.
robson - 11 Wrzesień 2022, 20:49

mateusz25, Ktoś musi przetrzeć szlaki. Możesz to być Ty ;)
sasun71 - 12 Wrzesień 2022, 18:00

Poliuretanowe sprężyny bo taka u nas nazwa stosujemy do wykrojników lub wyginaków-po pewnym czasie też pękają lub się rozrywają jeśli to samo mamy na myśli.Jest to z reguły typowa tulejka z otworem różnych wymiarów lub w postaci płaskiego arkusza. Statycznie jako dystans do pewnego obciążenia /nacisku się nadaje-ale tylko do pewnego..
bigsoft - 15 Wrzesień 2022, 18:47

Czy w przypadku XMa (czy innego hydrowozu) założenie, że poliuretan będzie lepszy jest dobre? Guma jest stosunkowo miękka i elastyczna, a sama poducha dosyć mocno się wygina i pracuje w różnych kierunkach (wystarczy bujnąć przodem i ładnie to widać). Czy poliuretan nie będzie czasem za sztywny/twardy, a co za tym idzie nie spowoduje przenoszenia niepotrzebnych drgań z koła na budę auta i czy nie będzie wywierał jakichś sił gnących na sam siłownik? Serio pytam, bo z poliuretanami nie mam doświadczenia.



PS. Robert robi dobrą robotę, mam dwa komplety już ładnych parę lat i nic się z tym nie dzieje, a jak widzę, że ktoś ponad 20 letnie używki strzelające przez maskę sprzedaje 800 sztuka, to... chyba tak drogo u niego nie jest.

wojtis1990 - 17 Wrzesień 2022, 05:33

Też mi się wydaje że poliuretan będzie za twardy i nie sprawdzi się to za dobrze.
mateusz25 - 19 Wrzesień 2022, 08:45

Dostałem odpowiedź od firmy z Olkusza że już robili do xm poduszki z poliuretanu i nie wyszło. Zbieram kase i wyślę do naszego kolegi z forum zeby guma zrobil.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group