Forum Miłośników Citroena
forum miłośników marki citroen XM xantia BX C1 C2 C3 C4 C5 C6 ZX

Forum towarzyskie - Błędy ortograficzne na forum

robson - 9 Maj 2010, 15:20
Temat postu: Błędy ortograficzne na forum
Mam pytanie, na które raczej nie ma odpowiedzi - lecz i tak je zadam.
Co to się dzieje, iż z dnia na dzień wzrasta liczba osób piszących (na tym forum) z rażącymi błędami?
Nie mówię, że ja piszę w 100% poprawnie, czasami się długo zastanawiam co jak napisać a i tak pojawia się byk - ale by pisać np "ktury", "spokuj" itd. ? To są podstawy! Szanujmy swój język ojczysty. Jak ktoś wejdzie na nasze forum z za granicy i zechce skorzystać z google-translatora to co zobaczy?! Na pewno nic nie zrozumie! Powiedzmy, że wejdzie ktoś, kto już dawno w Polsce nie mieszka - to także to jest dla niego zgubne, bo utrwali mu się to, że takie błędy są poprawne.
Rozumiem, że większość Polaków nie zna języków obcych ale na dodatek by nie umieć pisać w swoim własnym języku!?
Zwłaszcza w czasach wszędobylskiego "podkreślania" błędów przez przeglądarki (o, pisząc to słowo niechcący zrobiłem "a" i już wiedziałem że muszę poprawić - to NIE boli!). Naprawdę wystarczy tylko trochę chęci.

Wodnikczek - 9 Maj 2010, 21:54

Rozumiem popełniam błędy orograficzne i jest mi z tego powodu osobiście głupio i źle się z tym czuje od Kont zacząłem pisać . Niestety jestem fotografikiem i dyslektykiem mam na to papiery i wiele bym dał żeby pisać poprawnie. Jeśli komuś to strasznie przeszkadza mogę nie pisać już w cale.
pianka - 9 Maj 2010, 23:32

wiesz jak pisze posta to mi się pojawia czerwony szlaczek do poprawy
robert - 9 Maj 2010, 23:49

nie potrzeba żadnego dodatkowego programu, wystarczy za to odrobina chęci. Obecnie chyba każda przeglądarka internetowa ma opcję sprawdzania pisowni. Więc nie jest to trudne, wystarczy odrobina dobrej woli. Oczywiście frakcja przeciwna Robsonowi będzie robić na złość i będzie pisać posty z błędami.
Na jednym forum o tematyce technicznej w regulaminie jest zapis że posty z błędami będą kasowane. Piszą tam też ludzie z dysortografią i jakoś nie robią błędów. Dla chcącego nic trudnego.

mhm - 10 Maj 2010, 11:00

citro napisał/a:
Panie administratorze proszę wkleić program aby poprawiał nasze błędy , ale błędy ortograficzne nie są tak rażące jak błędy popełniane przez Administratora w sprawach klubowych ...................................................................................................... .


Citro - ależ jest moduł wyłapujący błędy (ortograficzne oraz składniowe). Zauważ iż kiedy piszesz posta w edytorze to błędne słowa są podkreślane na czerwono. Wystarczy na taki słowie kliknąć prawym klawiszem myszki i wyświetli się lista z podpowiedziami jak poprawić to słowo. Albo ręcznie je poprawić :)

mhm - 10 Maj 2010, 11:06

Citronauta napisał/a:
a mi to lata jestem dysortografem i czasami pisze jak pisze i pisac inaczej niebędę...


Bez urazy, ale 15min ze sobą walczyłem aby nie odpisać na tego posta.

Dysortografia = Lenistwo ^ n

Taka jest prawda. Teraz każdy uczeń który nie chce się wysilić idzie do odpowiedniego lekarza i sobie załatwia papierek na odpowiednie "dyscośtam" i cześć.

Miałem w klasie kilku dysortografów - zostali przez polonistkę wyleczeni. Wystarczyło, że udało się ich zmusić do przeczytania kilku lektur. Ich poziom sadzenia błędów ortograficznych spadł i to diametralnie.

Wodnikczek - 10 Maj 2010, 13:00

mhm napisał/a:
Taka jest prawda. Teraz każdy uczeń który nie chce się wysilić idzie do odpowiedniego lekarza i sobie załatwia papierek na odpowiednie "dyscośtam" i cześć.

Miałem w klasie kilku dysortografów - zostali przez polonistkę wyleczeni. Wystarczyło, że udało się ich zmusić do przeczytania kilku lektur. Ich poziom sadzenia błędów ortograficznych spadł i to diametralnie.


Może było to dobre w ich przypadku ale ja przez całe 8 lat w podstawówce miałem 3 razy w tygodniu zajęcia wyrównawcze w poradni psychologiczno pedagogicznej.
Następnie w Technikum miałem to samo . I niemów mi kórna że to z lenistwa. Bo nawet niewierz robaczku ile bym dał żeby pisać poprawnie ortograficznei fonetyczne .

[ Dodano: 2010-05-10, 13:28 ]
A jak zauwarzyłem są nowe kolorki ników dla stowarzyszenia i aktywistów
Proponuje kolorek różowy dla urzytkowników, który nie umią z lenistwa pisać po Polsku porawnie.

mhm - 10 Maj 2010, 15:12

Wodnikczek napisał/a:

Może było to dobre w ich przypadku ale ja przez całe 8 lat w podstawówce miałem 3 razy w tygodniu zajęcia wyrównawcze w poradni psychologiczno pedagogicznej.
Następnie w Technikum miałem to samo . I niemów mi kórna że to z lenistwa. Bo nawet niewierz robaczku ile bym dał żeby pisać poprawnie ortograficznei fonetyczne .

A jak zauwarzyłem są nowe kolorki ników dla stowarzyszenia i aktywistów
Proponuje kolorek różowy dla urzytkowników, który nie umią z lenistwa pisać po Polsku porawnie.



Dobra, odwołuje. Jednak nie wmówisz mi, że nie jest lenistwem sprawdzenie przez piszącego, które wyrazy są podkreślone przez program na czerwono i pomyślenie "dlaczego".

Wodnikczek - 10 Maj 2010, 18:22

Mam zainstalowana pisownie IE8 i sprawdzam pisownie ale i tak popełniam błędy chodziarz nie chce ich i nie widzę jak poniektórzy
robson - 10 Maj 2010, 18:53

Wodnikczek napisał/a:
Mam zainstalowana pisownie IE8 i sprawdzam pisownie ale i tak popełniam błędy chodziarz nie chce ich i nie widzę jak poniektórzy

A ja widzę, że jednak kolega używa Firefox'a :)
Wracając do tematu. Nie chcę nikogo uczyć ortografii ale dziś to jednak mamy XXI wiek i są sposoby i metody na to aby usprawnić sobie pisanie. Nie lubię czytać, może i inni też, zdań ze strasznymi bykami. To się może udzielać, gdyż nawet polonistki po przeczytaniu setek wypracowań, gubią się i zastanawiają czy to ma być tak, czy inaczej napisany wyraz. :) Jeżeli ktoś nie chce, nie zmuszę go ale jak to będzie wyglądać, gdy 90% z nas powie, że nie chce bo nie?! Nikt nie zrozumie nic z tego co tu jest w niektórych postach napisane. Wiem, że czyta nas cały świat i gdy nie będziemy się starać to nikt do nas więcej już nie zajrzy. Mam kilka osób z za granicy, które naprawdę się interesują tym co tu piszemy, szczególnie w dziale technicznym. Dostaję pytania na mail w sprawie szczegółów, które wyjaśniło by tylko poprawne napisanie postu. Resztę załatwia google translator. Proszę weźcie to pod uwagę. Chcecie być chyba znaczącym się klubem miłośników citroenów, ale nikt nie chce choć trochę wysiłku ze swojej strony włożyć. Rozumiem wodniczka, że to dla niego uciążliwe bo to jego prawdziwa przypadłość, choć to także wymagało by tylko trochę więcej wysiłku z jego strony. Reszta osób to po prostu robi ze zwykłego lenistwa i widzimisię. Proszę weźcie sobie to do serca a naprawdę to może się jeszcze w życiu każdego przydać. Pisząc np poprawnie pismo urzędowe, na pewno będziemy potraktowani poważnie. Nigdy nie widziałem aby ktoś do pisma urzędowego, dołączał dokument stwierdzający naszą dysortografię. Nawet taka osoba, po prostu korzysta z pomocy innej osoby lub Worda i nie popełnia błędów. Naprawdę nikomu korona z głowy nie spadnie jak się troszeczkę postara... Tak dla potomności i poziomu naszego forum a także, ze względu na poszanowanie naszego języka ojczystego.

robert - 10 Maj 2010, 21:41

mhm napisał/a:
....
Citronauta napisał/a:
a mi to lata jestem dysortografem i czasami pisze jak pisze i pisac inaczej niebędę...

Bez urazy, ale 15min ze sobą walczyłem aby nie odpisać na tego posta.
Dysortografia = Lenistwo ^ n
Taka jest prawda. Teraz każdy uczeń który nie chce się wysilić idzie do odpowiedniego lekarza i sobie załatwia papierek na odpowiednie "dyscośtam" i cześć.
Miałem w klasie kilku dysortografów - zostali przez polonistkę wyleczeni. Wystarczyło, że udało się ich zmusić do przeczytania kilku lektur. Ich poziom sadzenia błędów ortograficznych spadł i to diametralnie....


Zgadzam się z kolegą, po za niewieloma wyjątkami, którzy naprawdę mają z tym problemy. Osobiście nie znam zasad ortografii, a mimo wszystko w szkole za dyktanda zawsze dostawałem wysokie oceny. Metoda przytoczona przez Maćka jest naprawdę skuteczna. A co do papierków to u mnie w V klasie (w technikum) było 75 % dysortografów, co ciekawe w III klasie był 1.

mhm - 10 Maj 2010, 22:31

Citronauta napisał/a:

No ale przeciez wy wiecie wiecej bo kazry kto jest inny jest od razu kiciarzem i przekrętem... Troche mi przykro że z powodu czegoś co nie jest ode mnie zalezne jestem tak oceniany no ale dobrze wiedziec co i jak :)


Napisałem na wstępie - bez urazy.
Znam wiele osób (ok. 50) z papierkiem orzekającym dysortografię, ale wiem, że tylko dwoje z nich naprawdę ma ten problem. Reszta to lenie. Nie mieli ochoty ani wkuwać zasad ortografii, ani czytać książek. Ogólnie mieli to w d6. Dlatego mnie irytuje jak ktoś stwierdza, że on ma papier iż jest dysortografem i nie będzie pisał bezbłędnie.

mhm - 10 Maj 2010, 22:40

Citronauta napisał/a:
NO wiesz wydaje mis ie ze należy najpierw porozmawiac z kimś o problemie a nie klasyfikować go od razu


Jeszcze raz przepraszam. Przeważnie tego nie robię.

Cytat:
a tak jak mówie jeśli masz chęc to moge ci dogłębnie zademonstrowac na czym polega dysortografia i dysleksja...


Nie musisz :) Znam ten temat dość dokładnie. Moja babcia była polonistką.

Ryszard - 12 Maj 2010, 18:42

Witam wszystkich
Jakiś czas nie odwiedzałem forum.Byłem w Londynie a tam żona i syn dawali mi wiele powodów do tego bym na jakiś czas zapomniał o rodzimych problemach.Dziś postanowiłem się przywitać i podzielić się z Wami drobnym problemem, a tu niespodzianka.Na forum zawrzało! I to od czego? A no od znakomitej inicjatywy Robsona, aby wydać walkę wszechobecnemu niechlujstwu i poniżającemu traktowaniu języka POLSKIEGO.Świadomie podkreślam "POLSKIEGO" bo nikt od Was nie wymaga pisania postów w języku japońskim czy chińskim.Nikt też nie wymaga korzystania z cyrylicy lub alfabetu hebrajskiego.Tu chodzi tylko o Wasz język ojczysty.
Nie ośmieliłbym się zabrać zdania gdybym po apelu Robsona ujrzał zdanie: dobra.Postaramy się zwrócić na to baczniejszą uwagę.
I byłoby po sprawie.Błędy zdarzały się,zdarzają i zdarzać się będą.Można jednak je OGRANICZYĆ! Do tego potrzeba minimum dobrej woli a nie zacietrzewienia.
Szczególnie zabolała mnie postawa rammstein'a i tomkatb.Pierwszy ciężko obrażony nie wiedzieć za co "odgryza się" w sposób niegodny polemiki,drugi wykazuje totalny "tumiwisizm" stawiający go na krawędzi kompromitacji.A obaj są sympatycznymi,inteligentnymi ludźmi.Skąd zatem ten niekontrolowany wybuch niepotrzebnej agresji?Tym bardziej,że Robson nikogo nie wymienił z imienia.To był apel o charakterze ogólnym.Przemyślcie Panowie swą postawę zanim palniecie znowu coś niegodnego Waszych osobowości.
Zaś jeśli chodzi o Citronautę i Wodniczka: Panowie! Radzicie sobie doskonale zwłaszcza jeśli uwzględni się fakt, iż cierpicie na dysortografię i dysleksję.Nie ma powodu do robienia sobie wyrzutów,a tym bardziej do atakowania osób,które nie są świadome waszych problemów.Choć przyznam,że pomysł,który ktoś rzucił o specjalnym oznakowaniu tekstów przez Was pisanych jako dysortografiach jest niegłupi.Po pierwsze: dałoby Wam to większą swobodę pisania bez niepotrzebnej presji,po drugie:goście forum nie mieli by powodu do jakiegokolwiek "kwalifikowania" Waszych wypowiedzi.Zyskałyby one w ten sposób na swej merytorycznej wartości,bo skądinąd zasługują na najwyższy szacunek pod tym względem.
To tyle w sprawie obrony języka i znakomitej akcji Robsona.A jakie to może dać rezultaty? Spójrzcie na poziom dyskusji forum www.elektroda.pl. Możemy tylko pozazdrościć i mieć nadzieję,że nie okażemy się gorsi.
I jeszcze jedna prośba na koniec (chyba do moderatora): na stronie głównej naszego forum widnieje ogłoszenie o zbliżającym się zlocie.Jest tam napisane dużymi literami: 11-13 czerwiec.Powinno być: 11-13 czerwca. Dlaczego? Czerwiec jest tylko jeden-szósty.Nie ma czerwca jedenastego,dwunastego ani nawet trzynastego :-)
Pozdrawiam,Rysiek

pianka - 12 Maj 2010, 20:06

tomek nic nigdy nie powstaje hop np. za kolejny rok może nas zaskoczyć jakiś inny nowy temat, wcale nie jest powiedziane że temat powstanie od administratora ;-)
pianka - 12 Maj 2010, 20:18

rami po co te uwagi, rozwiewasz złość a wiesz że złość piękności szkodzi ;-)
ANETA. - 13 Maj 2010, 00:29

tomektb napisał/a:
(od roku administratorowi to wisiało, ale teraz znalazł temat zastępczy)
Zostawiam to Tomek bez komens

[ Dodano: 2010-05-13, 00:31 ]
rammstein napisał/a:
to jak ja bym wymyślił że nie podoba mi się kolor strony klubu
a mi się nic nie podoba i nie narzekam :-P
robert - 7 Wrzesień 2010, 22:53

BYKOM STOP!

Nazwa akcji nie jest nowa. Kilka lat temu istniała witryna .www.BYKOM-STOP.top.pl , strona kampanii na rzecz przestrzegania reguł ortografii w sieci. Można tam było dyskutować na forum, nadsyłać adresy stron rojących się od błędów, spróbować swoich sił w dyktandzie lub skorzystać ze słownika ortograficznego.

Skąd pomysł?
Wśród młodzieży, ale nie tylko, panuje jakaś dziwna moda na ignorowanie ortografii, interpunkcji i różne ‘uRoZMAicENIa tekstuff’. Popatrzcie tylko na większość blogów. Byk na byku, wielkie i małe literki, dziwne zapisy… Aż oczy bolą. Nikt się nie przejmuje. Ba! Spora liczba osób się wręcz obraża, gdy im się zwróci uwagę. Mają gdzieś ortografię i zasady pisowni, uważają to za zbędne wymysły nauczycieli i rodziców…

Jestem „dys”!

Ogromna liczba osób zasłania się zaświadczeniem „na dysleksję” i uważa, że to je zwalnia z obowiązku poprawnego pisania. Otrzymując stosowne zaświadczenie z poradni trafiają do raju na ziemi – nauczyciele nie sprawdzają błędów w wypracowaniach / na dyktandach, więc po co się uczyć ortografii? Po co wysilać swoje pozostałe szare komórki i zastanawiać się, jak się pisze dany wyraz? Piszę, jak popadnie, dorzucę (D) w kółeczku przy nazwisku i mam spokój.

Od razu uprzedzamy – nie jest to nagonka na osoby, które naprawdę mają poważne problemy z pisownią. Wiemy, że są tacy, znamy ich osobiście i podziwiamy ich chęć do doskonalenia swoich umiejętności i przezwyciężania dysfunkcji. Tępimy natomiast osoby, które robią masę błędów i zasłaniają się stosownym oświadczeniem… z własnego lenistwa!

Komputer za mnie sprawdzi!

Przyzwyczailiśmy się do tego, że komputer sprawdza za nas pisownię. Ale pamiętajmy, że nie wszystkie programy mają taką opcję – cały czas musimy zwracać uwagę na sposób, w jaki piszemy. Taka opcja w edytorze tekstu jest naprawdę rewelacyjną rzeczą, ale nie polegajmy wyłącznie na niej. Wstyd popełniać błędy w najprostszych wyrazach…

„oj bo na gg fajnie siem kreca”

Ile razy widzieliście na różnych stronach wypowiedzi, gdzie po każdym zdaniu jest po kilkanaście wykrzykników czy znaków zapytania? Czemu wszędzie zamiast standardowego pojedynczego znaku zapytania widzimy po dwa? Ano dzięki naszemu kochanemu Gadu-Gadu. Bo ktoś wpadł na pomysł, aby takie podwójne „!!” i „??” zamieniać na animowane ikonki. I teraz każdy tak pisze „bo na gg fajnie siem kreca”… Taaaak… Ale tak jest tylko na GG! Nigdzie indziej nic się nie zamieni, a to tylko wkurza pozostałych.

Cel akcji

Od razu zaznaczę, że celem akcji nie jest tępienie każdej możliwej literówki. Kilka takich byków zostało znalezionych nawet na tej stronie „Errare humanum est” (łac. „mylić się jest rzeczą ludzką”). Celem akcji jest ograniczenie masowego zalewu postów z niezliczoną ilością błędów, które znajdziemy na każdym forum dyskusyjnym. Czym innym jest kilka literówek w dłuższym tekście, a czym innym 10 lub więcej błędów w zaledwie kilkulinijkowych postach…

Świata nie zbawimy, ale namawiając i przekonując użytkowników na naszych stronach, blogach czy forach dyskusyjnych, może uda się nawrócić chociaż kilka osób. Dla ratowania ojczystego języka, dla uświadamiania młodzieży… Jeśli nie macie takich wielkich ambicji, to pomyślcie choćby o naszych oczach, aby nie były kaleczone milionami błędów…

Jak pisać poprawnie?
Pisząc poprawnie, pokazujesz swoją klasę. Drobna rzecz, a cieszy. Warto jest pokazać się z dobrej strony!

Ortografia – to nie jest trudne!

Aż oczy bolą, gdy widzimy błędy w tak prostych i tak często używanych wyrazach jak „mugł” , „ktury” , „karzdy” , „rzaden” . Wiele osób razi taka ignorancja i potrafią wyrobić sobie negatywne zdanie o autorze takiego tekstu już po pierwszych jego zdaniach.

Interpunkcja – żeby można nas było zrozumieć.

Mówiąc coś, musisz zrobić sobie co jakiś czas przerwę na zaczerpnięcie powietrza. Jeśli chcesz podkreślić zdanie, to mówisz głośniej, jeśli chcesz zadać pytanie – odpowiednio je intonujesz. W tekście pisanym funkcję taką spełniają znaki interpunkcyjne. Kropki, przecinki, średniki, wykrzykniki, nawiasy itp. znaki są po to, żeby odpowiednio oznaczyć dany tekst, podzielić go na logiczne części. Dzięki temu części tekstu nie zlewają się ze sobą i nie męczymy się podczas czytania.

NIE KRZYCZ!!!

Nikt nie lubi, gdy się na niego krzyczy. A w Internecie się ogólnie przyjęło, że pisanie zdań WIELKIMI LITERAMI oznacza krzyk. Miliony wykrzykników po każdym zdaniu. Oduczmy się więc wciskania CAPS LOCK-a i przesadzania z wykrzyknikami.

Ni3 PisHmY ff TeN SpoS00b

Teksty pisane w ten popularny sposób wcale nie są ładniejsze. Takie „upiększacze” w postaci wielkich i małych literek, fonetycznego zapisu czy stosowania cyfr zamiast liter tylko utrudniają czytanie tekstu.

Polskie znaki

Wciąż trwa spór o to, czy stosować polskie znaki diakrytyczne w Internecie, czy nie. Głównym argumentem za niestosowaniem polskich znaków jest najczęściej wygoda – to tak, jakbyśmy tłumaczyli przejeżdżanie na czerwonym świetle tym, że nie chce nam się przekładać nogi na pedał hamulca. Powinniśmy stosować polskie znaki w tekstach na stronach WWW, blogach czy pisząc teksty na forum dyskusyjnym, podczas rozmowy na Gadu-Gadu, gdyż tu nie ma żadnych przeciwwskazań.



Oto link do słownika ortograficznego online. Dla chcącego nic trudnego

Materiały ze strony: bykom-stop.avx.pl

robson - 8 Wrzesień 2010, 01:20

Szkoda, że strona już nie działa.... Ale jest wiele innych: klik
A znacie to? Chuck Norris popiera akcję BYKOM-STOP! i kopie za błędy ortograficzne z półobrotu! :lol:

robert - 8 Wrzesień 2010, 02:36

robson napisał/a:
Szkoda, że strona już nie działa.... Ale jest wiele innych: klik
...

Własnie na podstawie materiałów z tej strony powstał mój post.

mhm - 8 Wrzesień 2010, 08:09

robert, ale robson ma racje :(

"Serwis www o takim adresie nie istnieje na tym serwerze."

Albo adres jest błędny, albo strona znikła.

robert - 8 Wrzesień 2010, 11:31

mhm napisał/a:
robert, ale robson ma racje :(

"Serwis www o takim adresie nie istnieje na tym serwerze."

Albo adres jest błędny, albo strona znikła.


Dokładnie.
robert napisał/a:

" ...Kilka lat temu istniała witryna .www.BYKOM-STOP.top.pl ..."

Więc od samego początku wiadomo, że witryna obecnie nie istnieje.

mhm - 8 Wrzesień 2010, 14:28

robert napisał/a:

" ...Kilka lat temu istniała witryna .www.BYKOM-STOP.top.pl ..."
Więc od samego początku wiadomo, że witryna obecnie nie istnieje.


Upss... nie doczytałem, że tam jest czas przeszły :)

robson - 12 Wrzesień 2010, 14:37

Co Wy na to aby wgrać na forum coś takiego jak dodatek w FF?! Nie wszyscy używają takiej uniwersalnej i wspaniałej przeglądarki, więc będzie to dobre dla tych co używają niebieskiego E. itp. Będzie to podkreślać lub zmieniać kolor byków. Jak ktoś w swoim poście zobaczy masę błędów ortograficznych, to może jej użyć. Prawda jest niestety taka, że Ci , którzy mają dysortografię , będą chętnie korzystać z tego, bo to jest dla nich pomoc. Natomiast ci , którzy wpadają na forum jak burza i mają gdzieś to, czy napiszą "który" czy "ktury" to i tak z tego nie skorzystają.
Nie chcę robić coś w rodzaju blokowania postów z bykami bo i tak można by było ;) Jest to niestety niemożliwe bo wiele słów po prostu nie da się zamknąć w rami i wrzucić do słownika. Weźmy dla przykładu nicki, które są unikatowe i niepowtarzalne. Rzadko kiedy są one słowami ze słownika ;)

P.S.
Prawda, że teraz bardziej razi taki byk? Aż chce się go poprawić w tym poście bo świeci jak żarówa!

mhm - 12 Wrzesień 2010, 15:56

Jestem ZA. Oby tylko faktyczni ludzie chcieli z tego udogodnienia korzystać.
elv1sone - 12 Wrzesień 2010, 21:49

Bardzo mnie cieszy fakt, że ktoś ponownie podjął jakąś akcję i nie olał tego tematu.
Chciałbym powiedzieć że to wstyd pisać w sposób jak niektórzy piszą na różnego rodzaju forach i blogach. Człowiek musi się często zastanowić o co chodzi piszącemu. Myślę że po zainstalowaniu tego dodatku będzie widać kto chce pisać poprawnie, a kto ma to wszystko w .... .

robert - 12 Wrzesień 2010, 23:50

Cieszy mnie fakt, że nowi użytkownicy też to dostrzegają i chcą pisać poprawnie w języku polskim.
qwerty - 27 Luty 2011, 21:05

oddałem swój głos i wynika ze 70% głosujących rażą błędy ortograficzne.

Anetko wracając do słowa "mędy" i użytkownika co je napisał, następnym razem będę bardziej wyrozumiały :P

pozdrawiam

robson - 30 Marzec 2011, 10:37

Odświeżę może temat ;)

Polszczyzna łączyła w przeszłości i łączy dziś wszystkich Polaków, bez względu na miejsce zamieszkania, wiek, poglądy polityczne i wszelkie inne różnice i odrębności. Nie ma innego dobra tak powszechnego i tak ważnego dla nas wszystkich jak język ojczysty. Po polsku rozmawiamy, przekazujemy swoje uczucia, uczymy mówić małe dzieci, wyznajemy wiarę, piszemy wiersze. Możemy mieć różne poglądy, zajmować różne stanowiska w wielu kwestiach, możemy się spierać, dyskutować, ale zawsze będziemy to robić po polsku i nie jest obojętne, czy będzie to język różnorodny i bogaty, piękny i poprawny, etyczny i estetyczny, czy też ubogi i prymitywny pełen sloganów i nieporadnych sformułowań, niepotrzebnych zapożyczeń i wulgaryzmów. Język jest podstawowym składnikiem tożsamości Polaków i dobrem kultury narodowej. Ochrona i rozwijanie języka polskiego pozwoli zachować tożsamość kulturową i świadomość odrębności we wspólnej, ale przecież różnorodnej Europie. Wejście do Unii Europejskiej spowodowało, że troska o polszczyznę nabrała nowego wymiaru: nasz język stał się piątym (pod względem liczby użytkowników ) językiem Unii Europejskiej i istnieje duża szansa na to, by stał się także jednym z najważniejszych języków europejskich. Polszczyzna nas łączy- niech to będzie język bogaty, poprawny i piękny. Czystość języka , jego poprawność, umiejętność sprawnego wyrażania myśli w mowie i piśmie winno być naszym pierwszoplanowym zadaniem.
A wiecie skąd ten powyższy tekst pochodzi?!
Otóż zdziwicie może się ale jest to:
UCHWAŁA SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 22 grudnia 2005 r.
w sprawie ustanowienia roku 2006 Rokiem Języka Polskiego.

Przytoczę tu jeszcze kilka pięknych cytatów, naszych wspaniałych poetów polskich. Może sobie co poniektórzy przypomną lekcje języka ojczystego, ze szkolnej ławki :) Zobaczcie jaki nasz język był piękny i jakże wychwalany przez nich:

Powoli rosła nasza mowa.
Początek jej daleki.
Powoli gromadziła słowa,
przez wieki, długie wieki.
Nie żałowali mnisi ręki,
niewczasu i mitręgi,
polszczyzny pierwsze szorstkie dźwięki
wpisując do swej księgi.
Ubogim rymem częstochowskim
Rej ładził język zgrzebny.
Ludowej gwarze Kochanowski
wskazywał lot podniebny.
(Roman Pisarski ; O mowie polskiej, fragm.)

I wdarłem się na skałę pięknej Kalijopy,
Gdzie dotychmiast nie było znaku polskiej stopy.
I teraz ci z Libanu niosę Dawidowe
Złote gęśli, a przy nich polskie pieśni nowe:
Psałterza pięć książeczek.
(Jan Kochanowski — Psałterz Dawidów, fragm.)

Chodzi mi o to, aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa:
A czasem był jak piorun jasny, prędki,
A czasem smutny jako pieśń stepowa,
A czasem jako skarga nimfy miętki,
A czasem piękny jak aniołów mowa...
Aby przeleciał wszystka ducha skrzydłem.
Strofa być winna taktem, nie wędzidłem.
(J. Słowacki)

Hej, ty mowo, nasza mowo,
Znasz ty zaklęć wielkie słowo,
Masz ty siłę piorunową!
(Maria Konopnicka — Na piastowym Sląsku, fragm.)

Bądź z serca pozdrowiona,
Ojczysta, święta mowo!
Niby łańcuchem złotym
Wiąże nas twoje słowo.
Twój dźwięk przez góry, morza
Łączy i w jedność splata
Wychodźców polskich rzesze
We wszystkich częściach świata.
Tyś nasza twierdza, tarcza,
Opieka i obrona,
Ojczysta święta mowo,
Bądź z serca pozdrowiona!
(Leopold Staff — Mowa ojczysta)

Mowo polska! Orlico swobodna,
Tyś wichr wzlotów, tyś krwawych miecz starć!
Mowo polska! Słoneczna i miodna,
Tyś pachnąca ojczystych lip barć.
Mowo polska! Pacierzu i gromie,
Tyś szept matki nad dziecka złym snem!
Mowo polska! Ojczyzno i domie!
(Artur Oppman — Mowa polska, fragm.)

A w tej naszej ojczyźnie
wiatr piosenkę nam gwiżdże,
szumią kłosy i brzozy, i sosny.
Lecz najmilszym w niej dźwiękiem
polska mowa brzmi pięknie,
słowa, które z tej ziemi wyrosły...

Towarzyszą nam wszędzie,
w marszu, w hymnie, w kolędzie,
i zabawa je rodzi, i praca.
Odbijają się w gwiazdach,
ptak je niesie do gniazda,
kiedy wiosną do kraju powraca...

Na dzień dobry co rano,
na wieczorne dobranoc
są przy tobie, dopóki nie uśniesz.
Niech śpiewają i płyną
nad rodzinną krainą,
niech w niej mieszka i spokój, i uśmiech...

(Hanna Łochocka — Słowa ojczyste)


MOWO,
„A my — jakąż się odpłatą
Wywdzięczymy tobie za to,
że nas moc twa ubezpiecza?"
Szanuj ją dziecko! Strzeż jak źrenic!
Dbaj, aby była czysta!
To muzyka naszej ziemi.
Melodia to ojczysta...

(Roman Pisarski — 0 mowie polskiej, fragm.)

A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają!


Mikołaj Rej, który jako pierwszy pisał wyłącznie w języku ojczystym - głosił powyższe słowa, dla podkreślenia konieczności zerwania z panującą nadal w okresie renesansu modą pisania po łacinie.
Tak jak kiedyś - ludzie lubili posługiwać się wytworną, klasyczną łaciną, tak dziś nie sposób zachować język ojczysty.
Jakież to jest na czasie....
Teraz, gdy jesteśmy "Keine Grenzen," i w pracy szefowie są obcojęzyczni. Nie sposób zachować natarczywych wtrąceń i języka w stylu ponglish (EN+PL)
Szanujmy zatem swój język i nie kaleczmy go. Aby zostało coś z niego dla naszych potomków...

Z poważaniem - Robert

P.S.
Pole krzykaczy, jak już zapewne zauważyliście to tylko u nas ;) KLIK

Wodnikczek - 30 Marzec 2011, 22:10

A mnie się nikt nie czepia bo jestem w grupie dys-coś-tam. Chcesz mieć spokój zapraszam w szeregi
robson - 24 Czerwiec 2011, 01:07

Wodnikczek napisał/a:
A mnie się nikt nie czepia bo jestem w grupie dys-coś-tam. Chcesz mieć spokój zapraszam w szeregi
Po przedstawieniu odpowiedniego zaświadczenia z poradni - nie ma problemu ;)
Jacoll - 11 Sierpień 2011, 08:41

Przypomnę ten temat, co by nie zaginął. Też mi się zdarzają błędy, ale staram się jak mogę żeby je wyłapać. Po za tym każdy bykol jest podkreślany i tylko od nas zależy, czy to przepuścimy, czy nie. ;-)

Nie będę robił wykładu, bo nie chcę powtarzać zagadnień już tu opisanych. Zapraszam jednak do przeczytania tego tematu od samego początku.

Proszę jeszcze tu zajrzeć.

Chyba czas, żeby regulamin zaczął być przestrzegany. Dokładnie w punkcie 16 jest mowa o błędach.

Nie chcę się tu wymądrzać, ale musiałem to napisać bo ostatnio coraz częściej posty są mało czytelne i z mnóstwem byków. :-/

Proszę więc poprawiajcie błędy !!!
:568:

robert - 11 Sierpień 2011, 18:27

:evil: A jak nie, to zastosujemy środki przymusu bezpośredniego. :evil:
robson - 12 Sierpień 2011, 15:40

Ostatnio coraz częściej zaczynam poprawiać jedną osobę, co pisze śruby przez "ó". Bardzo to razi w oczy i nie nadążam już z tym ponawianiem. Zatem piszemy ŚRUBY!. To naprawdę razi po oczach, jeżeli w jednym poście jest tego nawet 5... Poza tym nie widać aby ta osoba popełniała jakieś rażące błędy. Zatem do grupy dys-coś tam nie zapiszemy ;)
Wodnikczek - 12 Sierpień 2011, 21:40

a dlaczego z niecierpliwością czekam na nowych piszących inaczej. Np śruba - piszący mam na myśli małą śrubę pisząc sróba - myśli o większej sróbce 8-)
Automach - 13 Sierpień 2011, 01:14

Jeżeli chodzi o błędy :-/ muszę się przyznać i przeprosić wszystkich jestem dyslektykiem walczę z tym,ale nie zawsze mi się udaje :oops:

Mam słownik w kompie i staram się zwracać uwagę na to jak piszę , kolejną sprawą jest spełnione 7 lat poza krajem co też powoduje u mnie problemy w pisaniu zwłaszcza na polu krzykaczy :-/

Więc z tego miejsca pragnę wszystkich przeprosić ;-) i prosić o wyrozumiałość bo naprawdę się staram :-)


Pozdrawiam Krzychu ;-)

robert - 14 Sierpień 2011, 01:43

Walczymy bardziej z osobami, których dewizą są słowa: "mam papier i mam to w d.... Jak się wam nie podoba to nie będę wogóle pisał".
Każdemu może się przydarzyć jakiś błąd i to rozumiemy, ale są słowniki i różne pomoce z których należy korzystać. Mój język świadczy o mnie. nie mamy zamiaru kogoś pouczać jak należy składać zdania itp., ale błędy ortograficzne są często popełniane z lenistwa i olewatorstwa, a z tym niestety trzeba walczyć.

robson - 6 Listopad 2011, 13:17

Odświeżam temat i przypominam o tym aby trochę dbać o naszą polszczyznę. Ostatnio coraz więcej się błędów ortograficznych zaczęło pojawiać.
donalehandro - 6 Listopad 2011, 19:36

brat robson ma dzis zly dzionek , wiec podreczyc nas maluckich postanowil aby stresy jakowes wywolac w osobach naszych . :oops: lyk napoju bogow cytrynowka zwanym cuda uczyni i dusze twa zjadliwa bracie na dzien dzisiejszy uleczy abys mogl rada i pomoca wspierac umeczonych braciszkow , by przy ich karocach pracowalo im sie razniej . niech moc bedzie z toba o wielki robsonie,ty co stronice owe raczyles zalozyc i piescisz je calym sercem i dusza swa walecznego woja . rzeklem . twoj druch w doli i pognebieniu donalejandro de la vega :-P
robson - 29 Styczeń 2012, 14:58

BYKOM-STOP!

PRZYPOMINAM! ;)

donalehandro - 29 Styczeń 2012, 18:04

he :shock: obudzil sie :mrgreen:
robson - 29 Styczeń 2012, 18:08

donalehandro napisał/a:
he :shock: obudzil sie :mrgreen:
No bo zapominacie się!
donalehandro - 29 Styczeń 2012, 18:51

:-P
ANETA. - 31 Styczeń 2012, 19:06

nawet najlepszym się zdarza. Czasami robimy błędy nie świadomie :)
Dzimi - 12 Listopad 2012, 17:35

i ja robię błędy, strzelenie byka to nic złego, pod warunkiem, że się nie robi tego nagminnie, sam osobiście piszę często bez polskich znaków.
Znam wiele osób które mimo tego, że są dyslektykami potrafią pisać poprawnie, ale boli mnie to jak ktoś na forum mi pisze, że robi błędy bo ma stwierdzoną dysortografię, a mnie to po prostu nie obchodzi, pisać do kogoś z takimi błędami to jest typowy brak szacunku, tak jak bym pisał do tej osoby "on" coś zrobił, zamiast "On" z tego da się wyjść, tylko wystarczy chcieć a nie wybraniać się durnym papierkiem.
Ten papierek służy TYLKO do tego, żeby w szkole dana osoba miała więcej czasu na zastanowienie się, czy pisze poprawnie, sprawdzić błędy oraz je poprawić (wbrew pozorom zajmuje to więcej czasu) ale czy w normalnym życiu pisząc mail do Firmy w sprawie pracy, albo jakiejś oferty to Ci się przyda ? nie :) bo prędzej wyląduje się na zbity pysk za rypanie błędów niż ktoś weźmie pod uwagę "papierek" z podstawówki czy gimnazjum.
Życie bywa okrutne i tyle i albo Ty się przystosujesz do większości albo jest jedna wielka kicha i tyle.

Tak więc dzieciaki uczcie się ortografii i tyle ;) a życie będziecie mieli łatwiejsze bez tego papierka niż z nim ;-)

miroslaw998 - 12 Listopad 2012, 21:23
Temat postu: Błędy ortograficzne na forum
W tym temacie fantastyczną "robotę" wykonał chyba w sobotę henryxm. Jeden z kolegów pyta. Cyt: "chodzi mi o kość u mnie nie mam kości i niewiem jak to podłonczyć z góry dziękuje pozdrawiam wszystkich dodam auto jest z klimom".Kolega henryxm odpisał:"
Tu piszą podobnym " językiem"
Postaraj się o napisanie postu by można było Cię zrozumieć."
Tam gdzie go odesłał był tekst tłumaczony chyba z czeskiego.W telewizorni dawno nie było fajnej komedii,dlatego naśmiałem się aż mnie boki bolały.
Konkretnie ,dosadnie a za jakiś czas zobaczymy czy skutecznie.
Ja też czasami coś "przepuszczę" ale faktycznie bardzo to drażni a jest kilku "artystów" do których nic nie trafia.

banan - 13 Listopad 2012, 17:27

no to ja tez dorzuce woje 3 grosze:)

w wielkiej brytanii, a przynajmniej w anglii, jezyk jest traktowany jako dziedzictwo narodowe. jako cos cennego. i wszelka jego odmiana jest ceniona- w przeciwienstwie do polski gdzie za gware sie gani.
tutaj dzieciaki ucza sie w szkole lokalnej odmiany jezyka, bo to dobro ktore trzeba szanowac i tak dalej :) tak przy okazji bardzo sa promowane lokalne pomysly, biznesy, itd...
czy pomysl dobry? nie oceniam, chociaz sa i minusy: czasami nawet dwom brytyjczykom jest sie ciezko dogadac :D

Dzimi - 13 Listopad 2012, 23:20

to tak samo jest w Holandii, mimo że Holenderski jest jeden to jego pochodnych (dialektów) jest aż kilkanaście i tam Holender z Holendrem się potrafi nie zrozumieć :roll:
banan - 14 Listopad 2012, 00:59

az kilkanasice? :) tu kazda wieksza wiocha czy region ma swoj dialekt.

pracuje w sklepie na pograniczu anglii i szkocji, w bardzo turystycznej miejscowosci. ostatnio trafil mi sie gosciu ktorego opisalem tak: pijany, sepleniacy szkot, ktorego matka byla walijka, ojciec pochodzil z irlandii. a gosciu wychowal sie w yorkshire. krotko mowiac ja (orlem z angielskiego nie jestem) i trzech rodowitych tubylcow nie bylo go w stanie zrozumiec. dobiero za ktoryms razem ktos zalapal o co chodzi.

co do angielskiego jeszcze: malo kto tutaj umie POPRAWNIE przeliterowac wyrazy. to tez jakas forma analfabetyzmu. chociaz troszke sie to zmienia, e-readery sa popularne jako prezent i troche osob zaczelo tak czytac ksiazki. wiec jest nadzieja, ze sie podciagna z pisowni. mam nadzieje, ze ta moda na elektroniczne czytanie nie jest tylko chwilowa fanaberia.

grigori333 - 14 Listopad 2012, 08:02

banan napisał/a:
dobiero
to też gwara ?
Dzimi - 14 Listopad 2012, 09:30

grigori333 napisał/a:
to też gwara ?


to chyba normalne jest bo też mi się zdarza mylić "p" z "b" i nie wiem czemu potrafię tak wklepać

grigori333 - 14 Listopad 2012, 09:38

Ja mam prościej bo jak strzele byka to mi od razu na czerwono podkreśla
Dzimi - 14 Listopad 2012, 10:42

grigori333 napisał/a:
Ja mam prościej bo jak strzele byka to mi od razu na czerwono podkreśla


to nie jest byk typowo byk, tylko przekręcenie litery a to nie boli, samemu mi się zdarza, chociaż też mam podkreślanie błędów

grigori333 - 14 Listopad 2012, 10:59

Dzimi napisał/a:
samemu mi się zdarza, chociaż też mam podkreślanie błędów
takiego czegoś to już całkiem nie rozumiem
Dzimi - 14 Listopad 2012, 11:19

grigori333 napisał/a:
takiego czegoś to już całkiem nie rozumiem


ale czego nie rozumiesz ;) to że podkreśli że wyraz jest błędny ? lub nie zwróci się na to uwagi ? ja np. osobiście patrzę na to jak piszę i wychwytuję automatycznie błędy ale wkradnie mi się literówka i tego już czasami nie wyłapię i tyle ;) chociażby ta zamiana litery "p" z "b" i czepianie się akurat o tego typu błąd to już przerost formy nad treścią, tym bardziej że ta osoba pisze poprawnie, więc tematu raczej nie ma, ale pamiętaj, że baletnicy to i rąbek u spódnicy ;-)

grigori333 - 14 Listopad 2012, 13:08

Dzimi napisał/a:
ale czego nie rozumiesz
nie rozumiem jak można nie zauważyć , że podkreśliło , bo np. jak napisze " dobiero " myląc "b" z "p" co też i mi się zdarza w pośpiechu to nie ma opcji żebym nie zauważył czerwonej kreski pod wyrazem
Dzimi - 14 Listopad 2012, 15:17

grigori333 napisał/a:
nie rozumiem jak można nie zauważyć , że podkreśliło , bo np. jak napisze " dobiero " myląc "b" z "p" co też i mi się zdarza w pośpiechu to nie ma opcji żebym nie zauważył czerwonej kreski pod wyrazem


zawsze się coś przeoczy i tyle :)

Jacoll - 14 Listopad 2012, 19:55

Dzimi, grigori333, Zaraz zarobicie po razie i Wam przejdzie. :wpale: :wpale: Starać się pisać porządnie i po dyskusji. :-P
Dzimi - 15 Listopad 2012, 01:17

Jacoll napisał/a:
Dzimi, grigori333, Zaraz zarobicie po razie i Wam przejdzie. Starać się pisać porządnie i po dyskusji.


Amen prze Pana :P

grigori333 - 15 Listopad 2012, 05:49

Jacoll, :511:
henryxm - 15 Listopad 2012, 09:48

Dzimi napisał/a:
Amen prze Pana
Amen i tylko tak???
Myślałem,że chwycicie do broni chociaż ...
:502: :504:

Jacoll - 15 Listopad 2012, 20:46

henryxm, Nie dolewaj oliwy .... bo i Tobie się oberwie .... :569: :wpale:
Dzimi - 3 Grudzień 2012, 12:14

grigori333 wybacz że się przyczepię ale zrobiłeś byka, mimo że się czepiasz o podkreślanie postów :)

grigori333 napisał/a:
a z kąt ta pewność , ja kupując C5 dostałem rachunek z serwisu kiedy był wymieniany , dla pewności odkręciłem osłonę i pasek jak i rolki były w dobrym stanie


sam widzisz, człowiekowi zdarzają się błędy i są nieuniknione, więc zrobienie jednego czy po prostu pominięcie go to żaden grzech :)

Jacoll - 3 Grudzień 2012, 12:45

Dzimi, Miałeś zakopać topór wojenny. :evil:
Bardziej chodzi o wypowiedzi bez znaków interpunkcyjnych i nagminnymi bykami. ;-)

grigori333 - 3 Grudzień 2012, 12:49

Jacoll, ja zakopałem
Jacoll - 3 Grudzień 2012, 12:53

grigori333 napisał/a:
ja zakopałem

Miło z Twojej strony. :-D

Dzimi - 3 Grudzień 2012, 13:30

nie nie to nie odkopywanie, tylko rozmowa, ale dobra ja już nic nie piszę :mrgreen:
Jacoll - 4 Grudzień 2012, 08:15

Dzimi napisał/a:
ale dobra ja już nic nie piszę

Tego akurat nie zabraniam. ;-)

robson - 4 Grudzień 2012, 18:46

Dzimi, Trzeba tu naprawdę odróżnić nagminne błędy ortograficzne od literówek! Nikt się nie czepia takich błędów! Każdemu może się zdarzyć, jak piszesz. Musimy starać się pisać aby można było nas zrozumieć (interpunkcja) oraz bez rażących błędów, w co drugim wyrazie.
Dzimi - 4 Grudzień 2012, 19:27

robson ależ ja Cię rozumiem :) tyczy się to troszkę czego innego, ale ja już zakopałem topór wojenny :D
robson - 4 Grudzień 2012, 19:34

Dzimi, No to PEACE ;)
Sm0kus - 7 Maj 2013, 17:45

Pisze i bede pisal bez polskich znakow - tak jest mi wygodniej i szybciej. Jesli komus to przeszkadza - moze mnie poprawiac, jesli tez uslysze ze mam sobie pojsc (i bynajmniej nie uzyjecie czasu przeszlego od slowa isc) to zrobie to dopiero zmuszony admina/moderatora reka. Staram sie pisac ktory przez o, nie przez u.

Bardzo chetnie bym sie zamienil z kims kto nigdy nie mial dysgrafi i dysleksji - chociaz na jeden dzien. Zobaczyliby niektorzy, jaki to wstyd jak sie chce, ale nie moze sie napisac poprawnie i czytelnie (jestem leworeczny, jak 11% populacji swiata, niestety przez cala podstawowke uczono mnie na sile pisac prawa reka - dzieki czemu jestem w zasadzie obureczny - niemniej jednak preferuje i dominujaca jest u mnie lewa strona kinetycznie i prawa polkula mozgowa). Albo jaki to wstyd np. w jezyku angielskim pracowac i nie umiec 1 slowa bez translatora napisac (nie dlatego ze sie slowa nie zna, tylko nie umie sie zapamietac kolejnosci literek).

Niestety albo naszczescie moj umyslowy niedowlad zostal mi wynagrodzony w inny sposob: potrafie rozwiazywac problemy, analizowac i logicznie myslec (i zapamietywac dlugie nawet ciagi cyfr) - czego 95% Polakow piszacych poprawnie NIE POTRAFI. Jesli kosmetyke i kolory zaczniemy przedkladac nad rozwiazania problemow, niedlugo Forum bedzie odbiciem Naszego pieknego kraju - w ktorym jedyny towar eksportowy to prawie darmowa sila robocza i kurze lapy - bo nie potrafimy ich nawet przerobic na kolagen (ktory jest z nich pozyskiwany). Naprawde chory kraj... gdzie ludzie wiecej uwagi przywiazuja do wymyslonej samoograniczajacej zasady niz do zdrowego rozsadku i prawdziwych problemow.

Popieram - usuwac debili ktorzy notorycznie pisza ktury, rze itp... no ale ludzie - nie o to chodzi w forum zeby eseje pisac heksametrem z bezwzglednym zastosowaniem ortografi.

I na koniec: nie robi mi roznicy, czy ktos mi robi łaske, czy laske - jedno i drugie chetnie przyjme.

robson - 3 Listopad 2013, 20:04

Coś w tym temacie:


sasun71 - 3 Listopad 2013, 20:12

musisz pisać real...bo jak na czacie napiszesz żę w realu sie spotkasz to ci kobita odpisze że u niej tylko biedronka...Ale to co gada to po części racja bo dochody zyski za granice idą..a my kupujemy nie swoje produkty bo większość naszych marek już nie nasza.
robson - 16 Październik 2014, 17:06

Coś na temat nowoczesnego języka polskiego ;)
Myślę, ze to powinien być obowiązkowy temat dla uczniów.



Mathew51 - 24 Marzec 2017, 10:58

Są specjalne programy , które wykrywają błędy ortograficzne. Wystarczy wpisać w gogle program do wykrywania błędów , i na pewno coś znajdziecie. Polecam mnie to nauczyło poprawnie pisać;)
robson - 24 Marzec 2017, 23:36

Mathew51, Tak jak napisałeś, wystarczy trochę chęci ;)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group