Użytkownicy
Grupy
Statystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Płyn hydrauliczny (olej) LDS - parametry techniczne
Autor Wiadomość
ktosiek68


Mój samochód: CITROEN C-5
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: DIESEL
Wersja:: KOMBI
Rok prod.:: 2006
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Kwi 2011
Posty: 334
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 28 Styczeń 2019, 11:55   Płyn hydrauliczny (olej) LDS - parametry techniczne

W związku z tym, że muszę wlać ze dwa litry świeżego LDS (po awarii) trochę mnie wnerwiło, że w tej chwili rynek opanowała firma TOTAL z ceną od 30 PLN za litr.
Pamiętam, że kupowałem w ubiegłym roku (po wymianie amortyzatora) olej innej firmy,
po 18 zeta.
Zacząłem się zastanawiać dlaczego nigdzie nie można znaleźć parametrów technicznych LDS-u m.in. klasy lepkości ani żadnej normy jaką spełnia.
Czy to jest rzeczywiście cud technologiczny czy ktoś tu kogoś ładuje w butelkę.
Chyba, że TOTAL zastrzegł patentem nazwę i skład ?
W związku z tym, że nikt z nas nie lubi jak robią z nas wała (Francuzi szczególnie) mam pytanie.
Może ktoś zna trochę parametrów do ewentualnego zastępstwa olejowego.
Za podpowiedź oczywiście z góry dziękuję. ;-)

 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg
Wysłany: 28 Styczeń 2019, 12:37   

Istnieje duzo zamiennikow LDS, wiec nie rozumiem dlaczego potrzebujesz sklad.
LDS rozprowadza Febi, Mannol i wiele innych. Nawet pasuje olej od wspomagania VW zielony. Zobacz na opakowania oleju do servo czy nie jest wpisana rowniez nazwa LDS.

 
 
ktosiek68


Mój samochód: CITROEN C-5
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: DIESEL
Wersja:: KOMBI
Rok prod.:: 2006
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Kwi 2011
Posty: 334
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 28 Styczeń 2019, 12:50   

Wiem o tym, że są (abo były) inne LDS-y, bo takie kupowałem. Chodzi o to, że w tej chwili w Polsce w sklepach i na znanym portalu aukcyjnym jest tylko TOTAL.
Tak dumałem, czy właśnie nie można kupić czegoś podobnego o podobnej lepkości i syntetycznego. Ten olej od VW jest zielony a LDS pomarańczowy - może on jest bardziej podobny do mineralnego LHM-u ?

 
 
pawlus17


Mój samochód: Citroen C5 3.0 V6, 2CV 1986, C2, C2, C3,C3,C4
Poj. silnika (cm3): 2997
Paliwo: Diesel
Wersja:: Exlusive
Rok prod.:: 2011
Dołączył: 08 Sie 2013
Posty: 75
Skąd: Billerbeck 48729
Wysłany: 28 Styczeń 2019, 12:55   

ktosiek68 napisał/a:
Wiem o tym, że są (abo były) inne LDS-y, bo takie kupowałem. Chodzi o to, że w tej chwili w Polsce w sklepach i na znanym portalu aukcyjnym jest tylko TOTAL.
Tak dumałem, czy właśnie nie można kupić czegoś podobnego o podobnej lepkości i syntetycznego. Ten olej od VW jest zielony a LDS pomarańczowy - może on jest bardziej podobny do mineralnego LHM-u ?

2 litry Totalu wg twojej ceny to 60 zł.
2 litry innego wg starej ceny to 36 zł...
zaoszczędzisz 24 zł a będziesz błądzil i szukał jakiegoś wynalazku.
----------------------
To tylko moje zdanie, nie chce Cię krytykować ... pytanie jaki masz teraz LDS W układzie?? skoro chcesz dolać to proponował bym ten sam.

_________________

 
 
ktosiek68


Mój samochód: CITROEN C-5
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: DIESEL
Wersja:: KOMBI
Rok prod.:: 2006
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Kwi 2011
Posty: 334
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 28 Styczeń 2019, 13:29   

Nie chodzi mi o różnicę 24 złotych (chociaż czemu nie) tylko o to dlaczego zniknęły inne płyny LDS ? Wnerwia mnie jak nas traktują jako konsumentów. Mamy kupować co ONI nam każą a nie co MY chcemy kupować. Ja chcę zjeść np. banana dużego, o długości 20 cm (jadłem takie w Maroku) a nie specjalnie zakrzywionego o długości 15 cm wg. norm UE.
Przez to producent musi zrywać małe i całkowicie zielone na czym traci full kasy.
Ja np. nie chcę wspierać finansowo Francuzików bo mam prawo ich nie lubić (chociaż jeżdżę jeszcze ich wyrobem). Chcę kupić najtaniej a nie najdrożej - takie jest niezmienne prawo natury ludzkiej :-D
PS. a za 24 zeta można wypić choćby flaszkę :-D :-P :shock:

 
 
ktosiek68


Mój samochód: CITROEN C-5
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: DIESEL
Wersja:: KOMBI
Rok prod.:: 2006
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Kwi 2011
Posty: 334
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 28 Styczeń 2019, 14:26   

Kto szuka nie błądzi. Znalazłem w końcu kartę katalogową LDS TOTAL-a.
Takie same jak nie lepsze parametry ma większość hydraulicznych olejów syntetycznych produkowanych przez ORLEN, z tą małą różnicą, że NASZE kosztują 10 PLN za litr.
Ot cała tajemnica :mrgreen:



LDS ENG.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 355 raz(y) 339,18 KB

LDS PL.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 471 raz(y) 106,65 KB

 
 
jarulis
Mechanik



Mój samochód: C5
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Sedan
Rok prod.:: 2010
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 491
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 28 Styczeń 2019, 14:43   

Jak często wymieniasz ten LDS?

_________________
Pozdrawiam! Jarek

https://www.pajacyk.pl/#index
 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg
Wysłany: 28 Styczeń 2019, 22:53   

ktosiek68 napisał/a:
Ten olej od VW jest zielony a LDS pomarańczowy


Dolewalem olej do hydrauliki w paru C5 wlasnie zielony ze specyfikacja LDS (Febi) i zauwazylem, ze przestaly pocic sie weze gumowo-metalowe. Hydraulice kolor nie przeszkadza, oby tylko skladniki byly odpowiednie.

 
 
ktosiek68


Mój samochód: CITROEN C-5
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: DIESEL
Wersja:: KOMBI
Rok prod.:: 2006
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Kwi 2011
Posty: 334
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 29 Styczeń 2019, 11:05   

Kupiłem LDS ale nauki i nowej wiedzy nigdy za wiele .... chociaż patrząc w TV czasami w to wątpię. Do wymiany całej objętości oleju w aucie z pewnością właściwy będzie olej
ORLEN OIL AGRO STOU 10W/30 albo ORLEN OIL AGRO UTTO 10W/30.
PS. w ciężkich czasach jak LHM był w Pewexie, mój znajomy zjeździł 2 CX-y a oleju hydraulicznego jakiego używał - to był jakiś HIPOL albo zwykły silnikowy ;-)

 
 
jarulis
Mechanik



Mój samochód: C5
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Sedan
Rok prod.:: 2010
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 491
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 29 Styczeń 2019, 12:01   

W karcie charakterystyki ORLEN OIL AGRO STOU 10W/30 klik
zapisano:

1.2. Istotne zidentyfikowane zastosowania substancji lub mieszaniny oraz zastosowania odradzane

Zidentyfikowane zastosowania: mineralny olej silnikowo-hydrauliczo-przekładniowy do smarowania głównie sprzętu rolniczego
Zastosowania odradzane: inne zastosowanie niewskazane.


Kolego potrzebujesz w pełni syntetycznego dobrego jakościowo płynu hydraulicznego, który zabezpieczy układ hydrauliczny i przekładnię kierowniczą Twojego samochodu.
Tutaj się nie oszczędza! Wymieniasz go co 200 tys. km!

_________________
Pozdrawiam! Jarek

https://www.pajacyk.pl/#index
 
 
ktosiek68


Mój samochód: CITROEN C-5
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: DIESEL
Wersja:: KOMBI
Rok prod.:: 2006
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Kwi 2011
Posty: 334
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 29 Styczeń 2019, 15:44   

Ok. Katalog Orlenu dostępny dla wszystkich. Oznaczenie 10 W świadczy o tym, że to olej półsyntetyczny z oryginalnymi super dodatkami.
Chce zwrócić uwagę na specyficzną metodologię badania przez PSA olejów za pośrednictwem firmy ASTM, gdzie wszyscy w europie stosują normy w miarę zunifikowane.
Patrząc na normy ASTM - zupełnie w poprzek normom, którymi posługuje się ORLEN. Po za tym, na świecie jest tylko 4 producentów magicznego mazidła stanowiącego główny komponent olejów (w tym Orlen). Reszta tzw. producentów olejów to blendownie z dobrym brandem. TOTAL na pewno jest blendownią tak jak Castrol i wszystkie inne europejskie wynalazki. Przodują Amerykanie, ruscy no i my ;-)



D2270.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 1300 raz(y) 88,6 KB

 
 
jarulis
Mechanik



Mój samochód: C5
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Sedan
Rok prod.:: 2010
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 491
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 30 Styczeń 2019, 09:21   

Nie bardzo rozumiem co chcesz udowodnić.
Czy ten olej ktoś polecił? - poza sprzedawcą.
Jeśli szukasz różnego typu zamienników (mniejsza o powody) to takim moralnym obowiązkiem byłoby opisanie efektu eksploatacji. Zwłaszcza jeśli idzie o płyny ustrojowe, które wpływają na pracę naszych samochodów i nasze bezpieczeństwo. Pamiętaj, że ktoś może skorzystać z Twojej rady...

W temacie LDS powiem tyle: niedawno wymieniłem LDS u jednego z najlepszych specjalistów od Citroenowych instalacji hydropneumatycznych w Katowicach. Nie pytał mnie co chcę, wlał Totala. Kosztowało mnie to nie więcej niż 250zł. Więc koszty jak przy corocznej wymianie oleju silnikowego lepszej klasy...

W temacie produktu Orlenu powiem tyle: ponad 10 lat temu do ZX 1.6i na 3 może 4 wymiany oleju użyłem Platinum o odpowiedniej klasie lepkości. Tzn. mechanik wlał, polecał, bo dobry i niedrogi.
Silnik zaczął zimą wyrzucać olej wszystkimi otworami (bagnetem 3 razy, 3 razy uszczelką pokrywy zaworowej, itp.). Czyściłem odmę niewiem ile razy. Mierzyłem kompresję, bo mechanicy uważali, że silnik się kończy... Myłem silnik... Szukałem powodów. Łącznie z tym, że chciałem zabudować grzałkę odmy. 3 mechaników odmówiło mi pomocy.
Poradziłem sobie sam, wystarczyło zmienić olej. Zgadnij co wlałem? Totala ;)

Ale nie o to chodzi, żeby antypatriotycznie reklamować obce produkty. Chodzi, żeby szukać technicznie/jakościowo lepszych rozwiąząń.

_________________
Pozdrawiam! Jarek

https://www.pajacyk.pl/#index
 
 
ktosiek68


Mój samochód: CITROEN C-5
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: DIESEL
Wersja:: KOMBI
Rok prod.:: 2006
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Kwi 2011
Posty: 334
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 30 Styczeń 2019, 12:31   

I to są właśnie nasze stereotypy ...... Kolego mój drogi. Mam kumpla po Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (specjalizacja paliwa i oleje smarne - inż chemik) - pracuje obecnie w bazie paliw Orlen w Olsztynie. Nie wytrzymałbym żebym nie zadzwonił i nie podpytał.
OK. Z tą podmianką może to i zbędne ponieważ generalnie C-5 tki z hydrauliką raczej nie mają problemu. Natomiast twierdzenie, że oleje z naszego polskiego Orlenu są gorsze od zagranicznych - TO WIERUTNE KŁAMSTWO. Jak pisałem wyżej. Większość firm sprzedających m.in. oleje silnikowe TO BLENDOWNIE (mieszacze poszczególnych substancji) w tym TOTAL, Castrol, co do Schela i BP mogę się pomylić - ale z pewnością jest to grupa EXXON USA.
Po za tym dobre oleje syntetyczne ORLENU 0W, 5W są droższe od Totala - idę o zakład.

PS. NAJLEPSZE OLEJE MARKOWE najlepiej kupować w sieciach hipermarketów (tak jak i markowe akumulatory). SATYSFAKCJA GWARANTOWANA.

PS II. Pamiętajmy tylko, że wszystkie samoloty tankowane na polskich lotniskach również leją paliwo z ORLENU. Pozdro i kończę. ;-) :lol:



02.jpg
Plik ściągnięto 32 raz(y) 149,98 KB

01.jpg
Plik ściągnięto 26 raz(y) 193,53 KB

Ostatnio zmieniony przez ktosiek68 30 Styczeń 2019, 13:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jarulis
Mechanik



Mój samochód: C5
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Sedan
Rok prod.:: 2010
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 491
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 30 Styczeń 2019, 12:52   

A mój kolega uważa, że najlepsze oleje są na ropie pensylwańskiej, nie ruskiej ;)

Kolego czytaj ze zrozumieniem. Nie mam nic do konkretnych firm, marek. Opisałem moje doświadczenie. Akurat w temacie prod. Orlenu vs. Total, ale domyślam się, że każdy inny olej zawierajacy mniej parafin spełniłby swoje zadanie.
Pomogła mi zmiana oleju? Pomogła.
A ilu jest takich, którym zaszkodziła zmiana na nieodpowiedni?

Teraz Ty nalej AGRO do C5 i opisz swoje doświadczenia.
Ale bezwzględnie, bo z Twoich wypowiedzi wynika, że TEN olej jest lepszy... bo Orlenowski ;)

_________________
Pozdrawiam! Jarek

https://www.pajacyk.pl/#index
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FMC created by ROBSON from FORUM MIŁOŚNIKÓW CITROENA