Użytkownicy
Grupy
Statystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Wymiana gałki/mieszka manualnej skrzyni biegów
Autor Wiadomość
Chip


Mój samochód: Citroen C4
Poj. silnika (cm3): 1800 (EW7A)
Paliwo: Benzyna + LPGTech DUO
Wersja:: Grand Picasso I (UA)
Rok prod.:: 2007
Dołączył: 04 Kwi 2019
Posty: 136
Skąd: Legnica
Wysłany: 16 Kwiecień 2019, 23:53   Wymiana gałki/mieszka manualnej skrzyni biegów

Podobnie jak w temacie żarówek pod lusterkami, tak i tego szukałem i nie znalazłem. A więc także tutaj warto dla potomnych Cytryniarzy zostawić jakiś tutorial... :-)

W swojej świeżo kupionej C4GP mieszek manualnej skrzyni miałem w stanie nieco agonalnym, więc trzeba się było za to wziąć...

1 - ściągnięcie gałki z lewarka robimy tak:
https://www.youtube.com/watch?v=D9vhPbUEpyw
chociaż uprzedzam że aż tak łatwe to nie jest i ja u siebie musiałem się mocniej natarmosić. Ale generalnie faktycznie gałka jest niejako tylko "zatrzaśnięta" na lewarku. Po jej zdjęciu zostanie nam nim tylko taki otok do którego przypięty jest mieszek. W tym momencie Ci którzy chcą zmienić wyłącznie gałkę nabijają sobie na lewarek nową i mogą iść na browar... :-D Planujący wymianę mieszka czytają natomiast dalej...

2 - otaczającą mieszek na dolę ramkę trzymają w obudowie trzy zatrzaski rozmieszczone co 120 stopni. Widać je na załączonym zdjęciu nr 1. Samą ramkę najlepiej natomiast podważyć w okolicy godziny 3, tj. od strony pasażera (fotka nr 2) Najlepszy do tego będzie niezastąpiony przy takich pracach cienki śrubokręt do robótek elektrycznych.

3 - wypiętą ramkę ciągniemy do góry przewlekając ją na lewą stronę i odsłaniając miejsce przypięcia trytytką do lewarka. Pamiętać trzeba że szew mieszka jest teraz skierowany w stronę podłogi samochodu i tak samo trzeba będzie założyć nowy. Odcinamy trytytkę trzymającą czubek mieszka na otoku lewarka i całość mamy uwolnioną. W tej chwili jeszcze raz zapamiętujemy położenie ramki i szwu mieszka względem deski rozdzielczej. Możemy teraz sam mieszek powypinać z 9 ząbków trzymających go w ramce.

4 - nowy mieszek, wywrócony na lewą stronę wpinamy w ramkę zakładając dziurki mieszka we wspomniane zaczepy. Ja miałem mieszek dedykowany pod C4GP i miał już nacięte otworki które pasowały idealnie. Pamiętajmy tez o położeniu szwu, w stosunku do ramki. Ramka ma bolec ustalający i inaczej się jej z powrotem nie przypnie, więc jeśli źle założy się mieszek,to szew może wyjść na boku. Dedykowany mieszek można kupić np. tutaj:
https://allegro.pl/oferta/mieszek-skora-citroen-c4-grand-picasso-2006-7756652379?snapshot=MjAxOS0wNC0wNVQyMjo0MjozNS41MTRaO2J1eWVyOzliYWRhMmMzYTNkNDM3NTJiYTI0OGY1YTMzMDgyM2E3YTVmNzExZTFiY2YyYTJmOWRhMTlmMzFiYzJlOTlkMGY%3D

5 - po zapięciu mieszka w ramce, czubek mieszka naciągamy na plastikowy otok na lewarku (pamiętać o położeniu szwu!). Mieszek naciągamy tak, aby ego krawędź zrównała się z krawędzią otoku. Teraz zostaje tylko zaciągnąć nową trytytkę, którą zaciskamy w rowku biegnącym wokół otoku. Odcinamy nadmiarowy ogonek trytytki i cały mieszek z ramką przewlekamy z powrotem na prawą stronę w kierunku deski. Jeśli niczego nie poprzekręcaliśmy to ramkę z bolcem ustalającym i trzema zatrzaskami wciskamy na swoje miejsce.

6 - nabijamy na lewarek gałkę od zmiany biegów i po ułożeniu i wyrównaniu nowego mieszka biegniemy na piwo za kolegami którzy wymieniali tylko gałkę... ;-) :-D

Ogólnie temat jest do ogarnięcia w 15 minut, oczywiście przy założeniu że mieszek założymy od razu dobrze na ramkę i nie trzeba będzie tego drugi raz demontować...



mieszek2.jpg
Plik ściągnięto 174 raz(y) 46,34 KB

mieszek1.jpg
Plik ściągnięto 156 raz(y) 35,59 KB

_________________
"Pierwszego samochodu nigdy nie zapomnisz. Pierwszej żony też..." - Stirling Moss
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FMC created by ROBSON from FORUM MIŁOŚNIKÓW CITROENA