Użytkownicy
Grupy
Statystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
2.0 16v Silnik nie dogrzewa sie do odpowiedniej temperatury
Autor Wiadomość
Andrut

Mój samochód: Citroen XM mk2
Poj. silnika (cm3): 2.0
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 1997
Dołączył: 05 Lip 2019
Posty: 12
Skąd: Kraków
Wysłany: 20 Luty 2020, 18:54   2.0 16v Silnik nie dogrzewa sie do odpowiedniej temperatury

Cześć, mam następujący problem z XM mkII 2.0 16v. Temperatura silnika w korkach wynosi 90 stopni, jednak jak tylko przejadę kawałek spada do 80, czasami nawet niżej. Wymieniłem termostat sytuacja się nie poprawiła. Zastanawiam się nad wymianą czujnika, ale słyszałem że jest to częsty problem przy tym silniku i nic nie pomaga. Tak ma być?
Może ktoś miał podobnie i udało mu sie to rozwiązać?

 
 
arturromarr
Aktywny



Mój samochód: Citroen XM
Poj. silnika (cm3): 1998
Paliwo: E5 / LPG
Wersja:: TURBO
Rok prod.:: 1995
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Mar 2018
Posty: 578
Skąd: centralna Polska
Wysłany: 21 Luty 2020, 00:07   

A jaką wskazywał temperaturę, kiedy była stabilna? Może czujnik się rozjechał i te 90 stopni to już delikatne przegrzewanie. Jeśli termostat jest dobry, to niestety wahania temperatury oznaczałoby kłopoty z uszczelką pod głowicą. Sprawdź, czy nie gazuje w zbiorniczku wyrównawczym albo nie ma mleka pod korkiem oleju. Najlepsze są testery na obecność CO2 w układzie chłodzenia.
Natomiast jeśli się nie dogrzewa przy sprawnym termostacie to może wentylator na chłodnicy się załącza niepotrzebnie.

_________________
Klasykiem nie opłaca się jeździć na co dzień, ale warto.
 
 
Andrut

Mój samochód: Citroen XM mk2
Poj. silnika (cm3): 2.0
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 1997
Dołączył: 05 Lip 2019
Posty: 12
Skąd: Kraków
Wysłany: 21 Luty 2020, 10:51   

Normalnie w trasie pokazuje około 80. Na początek wymienię czujnik.
Jeżeli okaże się, żę wentylator załącza się niepotrzebnie to co z tym zrobić?

 
 
arturromarr
Aktywny



Mój samochód: Citroen XM
Poj. silnika (cm3): 1998
Paliwo: E5 / LPG
Wersja:: TURBO
Rok prod.:: 1995
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Mar 2018
Posty: 578
Skąd: centralna Polska
Wysłany: 21 Luty 2020, 13:17   

U mnie też normalnie pokazuje 80 i nie zmienia się, dlatego więcej w połączeniu z wahaniami przy normalnej jeździe wydaje mi się niepokojące.
Najpierw wymień czujnik i zatrzymaj się kilka razy, żeby sprawdzić, czy wentylator nie pracuje.
Z temperaturą 90, jeśli jest prawdziwa, to nie ma dramatu, ale trzeba być czujnym.

_________________
Klasykiem nie opłaca się jeździć na co dzień, ale warto.
 
 
Andrut

Mój samochód: Citroen XM mk2
Poj. silnika (cm3): 2.0
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 1997
Dołączył: 05 Lip 2019
Posty: 12
Skąd: Kraków
Wysłany: 21 Luty 2020, 14:06   

Skoro ma być 80 to nie będę już niczego wymieniał. Słyszałem, że wiele osób ma podobny problem. Może 80 to odpowiednia temperatura. 90 mam tylko jak podjeżdzam w korku albo zostawię odpalony samochód. Po przejechaniu kilku kilometrów temperatura wynosi 80 stopni.

 
 
arturromarr
Aktywny



Mój samochód: Citroen XM
Poj. silnika (cm3): 1998
Paliwo: E5 / LPG
Wersja:: TURBO
Rok prod.:: 1995
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Mar 2018
Posty: 578
Skąd: centralna Polska
Wysłany: 21 Luty 2020, 22:41   

Całkiem prawdopodobne. Wentylatory warto sprawdzić, bo może odwrotnie , nie załączają się przy przekroczeniu temperatury. Jak sytuacja będzie się nasilać to sprawdź obecność co2 w układzie.

_________________
Klasykiem nie opłaca się jeździć na co dzień, ale warto.
 
 
jarulis
Mechanik



Mój samochód: C5
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Sedan
Rok prod.:: 2010
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 491
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 22 Luty 2020, 10:35   

Jeśli miałeś wcześniej, a teraz wymieniłeś na taki sam termostat - o temp. otwarcia 82°C, to normalne moim zdaniem. Jeśli masz termostat o temp. otwarcia 89°C to anomalia.

_________________
Pozdrawiam! Jarek

https://www.pajacyk.pl/#index
 
 
sasun71
Mechanik
Krzysztof:)



Mój samochód: Citroen C4 II 1.6HDI
Poj. silnika (cm3): 1.6
Paliwo: diesel 92km
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2015
Pomógł: 175 razy
Dołączył: 17 Lis 2012
Posty: 4242
Skąd: Ostrzeszów
Wysłany: 22 Luty 2020, 16:41   

Andrut, Ten opis według mnie to praca termostatu do pierwszego zagrzania silnika kiedy otworzy się duży obieg i temperatura spada do tych 80 stp .Bo też tak mam z xsarą,dopiero całkowita praca w trasie utrzymuje się te 90 stopni,chyba że jest zimno i chłodnica dobrze wyrabia to mam trochę mniej..I jak pisano wyżej zależy na ile jest termostat jego praca..

 
 
marecel

Mój samochód: Citroen XM 1996 1999
Poj. silnika (cm3): 1998 1998
Paliwo: benzyna/LPG benzyna/LPG
Wersja:: hatchback hatchback
Rok prod.:: 19961999
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Wrz 2015
Posty: 57
Skąd: Piła
Wysłany: 22 Luty 2020, 18:20   

Mam 2 Xmeny :-P 2,0i 16v mk2 hatch gaz :-P jeden z 96' gaz drugi z 99'gaz i w obu temperatura trzyma się identycznie na ok 82*( identycznie leciutko ponad krechę 80*).
Generalnie to obydwa bardzo szybko się rozgrzewają w największym mrozie do tych właśnie ok.82* i tak się trzyma, no może czasem pyknie do 85 i zaraz spada do ok82*
Bardzo rzadko dochodzi do 90* i to w obydwu( w ciągu paru lat tylko parę razy przy cięższej pracy :-P ( lato ponad 40* blachy aż skwierczą a opony śmierdzą i korek 2godziny ) i jak już pykło na 90* albo niecałe 90* to zaraz widać było szybki gwałtowny spadek temperatury do 80-82* :-P .
Też mnie zawsze zastanawiało to z tą temperaturą 82*, ale obserwując te identyczne cały czas zachowania w obydwu takich chyba samych autach to stwierdziłem że widocznie tak ma być.
Ujmę to tak: w obu autach bardzo szybko się rozgrzewa do 80-82* i trzyma się ok80-82* i trzeba latem naprawdę mocno się napracować żeby mu wbić 90* albo niecałe90* a on i tak uparty od razu gwałtownie ciągnie do 80-82* i to w obu autach :-P

Dodam że jak miałem Bx 1,9gti 16v 89' to tam trzymało się na 90* cały czas, a i nawet 95wskakiwało, a poza tym to też bardzo szybko mi rozgrzewał się na mrozie, a po dobiciu do 90 tak sie trzymało. W przypadku Bxa tego i jego 90-95* to myślałem że chyba za wysoka temperatura ale nic się nie działo, a czujniki ok.

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FMC created by ROBSON from FORUM MIŁOŚNIKÓW CITROENA