Użytkownicy
Grupy
Statystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Podmiana BSI
Autor Wiadomość
Adam1965

Mój samochód: Xara Picasso
Poj. silnika (cm3): 1.6 NFU
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Family
Rok prod.:: 2008
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 09 Lis 2022
Posty: 214
Skąd: Chełmek
Wysłany: 30 Grudzień 2022, 20:10   Podmiana BSI

Moje boje z BSI.
Zakupiłem z allegro BSI od Peugot benzyna z takimi samymi oznaczeniami z czyli 965799970 BSI E02-00 MG S11808522o F
(ten drugi człon też jest ważny).
Pojechałem do elektronika aby zrobił klona z mojego.
Na początku elektronik zauważył że zakupiony ma podejrzany pobór prądu.Powinien mieć ok 20mA a ma ok.200 mA.
Ale stwierdził że może być gdzieś zawilgocenie bo nie wiadomo gdzie leżał i gdy się podsuszy w aucie może przejść.
I mogę sobie tokontrolować sam robiąc pomiary.
Potem sprawdzanie dalej i wyszło że ma też wyższy soft od mojego więc o klonie można zapomnieć. Zrobił go więc na Virgin.
Ale miał też u siebie takie samo BSI od XP od 1.6HDi który też miał inny soft więc znowu Virgin.
Uzbrojony więc w dwa BSI pojechałem do domu montować.

Najpierw ten zakupiony na allegro.
Podłączenie wtyczek do niego , włączenie diagboxa i łączenie się z samochodem.Digbox wyświetlił że nie widzi Vin więc w automacie
zażądał połączenia z internetem .Odrzuciłem bo bałem się uwali mi się interfejs bo można się domyślać jaki mam.
Wszelkie próby połączenia spełzy na niczym.
Porada od kolegi Pyotrek , próba połączenia się przez Peugot.
Też nic.
No to uznałem że BSI uwalony.
Ponowne nurkowanie pod deskę , wypięcie tego i wpięcie od 1.6hdi.
I ponownie zonk.
W końcu przypomniałem sobie że w Merivie Opcom przy wymianie modułu BSM podawał polecenie że trzeba wyłaczyć zapłon bez wyjmowania
kluczyka.
Okazuje się że ruszyło.
Czyli diagbox prosi o wpisanie Vin.Wpisalem.
Potem zaznaczenie modelu, i prośba o wpisanie kodu OPR 5 znakowego ze słupka drzwi.Wpisałem.
Dalej pokazało się test globalny. Zrobiony.
Wyświetliło się po nim tylko BSI.
Co dalej?
Wszedłem w części zamienne jak wiele razy doczytałem w internecie.Aletam nic nie ma.
Więc postanowiłem dopisać obecne kalkulatory. Miałem skopiowane przez zrzuty programem FastStone Capture bo nie umiałem znaleźć
zapisu w programie.Może trochę ze stresu bo we francuzie robię to pierwszy raz bez prowadzenia za rączkę czego nauczył mnie OPCOM.
Po zaznaczeniu wszystkich kalkulatorów które miałem wcześniej , telekodoawnie i wpisanie kodu 5 znakowego dla Citroena 03114.
Telekodowanie przeszlo.
Dalej sama opcja telekodowania.Znowu zaznaczenie wszystkich opcji działania BSI i znowu kod 03114.Poszło.
Wszystkie opcje w BSI działają.
Ale auto nie odpala.
Więc znowu szukanie gdzie można wpisać kluczyki.
Została mi jeszcze nie sprawdzone polecenie za którego przetłumaczenie ktoś powinien dostać Nobla.
"ROZPOZNANIE"
Wszedłem i tam jest "Uczenie kodów kluczy" oraz "Inicjalizacja BSI".
Pierwsze się wyświetla uczenie więc klik a tam polecenie że trzeba najpierw inicjalizację.
No więc inicjalizacja. Trzeba podać dwukrotnie pin immo 4 znakowy. Dostałem go wcześniej w ASO ale do zakupionego nie musiałem mieć
bo był czysty.
Po wpisaniu tego pinu wychodzą polecenia o wkładaniu poszczególnych kluczy.
Potem wychodzi polecenie o zsynchronizowaniu pilota.
Przetłumaczone jako tako z błędami i nawet częściowo po francusku.( nie przeszlło ale kij z pilotem).
Próba odpalenia i auto pali.
No więc powrót do opcji synchronizacji. Nie idzie. Ale że mam autodatę więc tam skorzystałem z opisu. Cztery próby i się w końcu
udało.Trzeba to robić w odpowiednich odsępach czasowych a ze moje łapska są jak grabie to moglo się nie udawać.
Pilot działa. Tak mnie zapewniał elektronik ale już nie do końca mu wierzyłem.
Naczytalem się że może nie działać bez nowych transponderów i elektroniki pilota.
A na szczęście działa.

No ale najważniejsze dla czego wymieniałem BSI.
Powrót do BSI i test elementów wykonawczych , sprawdzenie sterowania sprzęgłem sprężarki.
No i srzęgło klika pomimo że klima pusta. Bo w sumie powinno klikać bo po to są takie testy.

Czyli wszystko działa.
Miałem tylko obawy że nie spasuje mi BSI od diesla bo gdy dopytywałem się jednego elektronika to poinformował mnie że trzeba
w takim przypadku przelutowywać procesor.
Jednak nie trzeba.
Zobaczymyjak będzie XP jeździło na tym BSI

Napisałem tego manuala w formie monologu dla ludzi którzy szukają takich porad bo sam się nieźle naszukałem a nigdzie konkretnie co
i jak należy robić krok po kroku nie znalazłem
Krok po kroku bo nie każdy jest lotny a ja się bardziej zaliczam do tych nielotów


Jeżeli ktośbędzie uważał że za bardzo to zagmatwalem to poprawię .
Ale starałem się opisać jak to jest bawić się z takimi rzeczami trochę błądząc.



2022-12-30_182305.png
Plik ściągnięto 30 raz(y) 19,24 KB

 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg
Wysłany: 31 Grudzień 2022, 00:12   

Brawo! To wszystko jest trudne pierwszy raz, nastepny bedzie prostszy. Ja to robilem z 10 lat temu i w C5 . Z tym, ze ja znalem kod BSI i wystarczylo go wpisac, aby auto ozylo. Generalnie takiej wiedzy nie powinno sie rozpowszechniac. Mysle, ze manuala nie powinienes robic , bo moga byc klopoty na forum. Ta wiedza jest niezlym narzedziem dla ludzi o nieczystych zamiarach.
Gratuluje! Zuch!

P.S. Dalej podtrzymuje zdanie, ze sygnal z BSI uruchamia przekaznik w BSM .

 
 
Adam1965

Mój samochód: Xara Picasso
Poj. silnika (cm3): 1.6 NFU
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Family
Rok prod.:: 2008
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 09 Lis 2022
Posty: 214
Skąd: Chełmek
Wysłany: 31 Grudzień 2022, 09:11   

Przez takie podejście moim zdaniem upadaja fora motoryzacyjne. Gdzie się podziała nasza polska współpraca z lat 90 ?
Fora motoryzacyjne są po to aby dzielić się wiedzą . Więc się dzielę. Nie robię tego dla kasy lecz aby inni mieli lżej. Kto się odważy to to zrobi a kto się bedzie bał to pojedzie do mechanika.

 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg
Wysłany: 31 Grudzień 2022, 11:38   

Kolego , Ty dalej nie rozumiesz , co napisalem? Ciekawe, czy chwlilbys sie zamontowanym systemem alarmowym w swoim domu, czy tez mieszkaniu. Opisz dokladnie, jak rozbroic ochrone swojej wlasnosci z podaniem kazdego szczegolu! Ludzie dzisiaj boja sie umieszczac swoje nazwisko na spisie lokatorow, takie mamy czasy mowiac klasykiem, a Ty chcesz pokazywac krok po kroku, jak uruchomic obcy samochod. Pochwalilem Cie za opanowanie tematu, a Ty pewnie myslisz, ze ja szydze z Ciebie? Druga sprawa to to , ze fora nie sa dla kazdego. To jest miejsce, gdzie spotykaja sie pasjonaci, ludzie potrafiacy czesto wiecej niz niejeden mechanik. Kolo potrafi zmienic prawie kazdy. Jest jednak wiedza, ktora nalezy chronic i nie mozna kazdemu dawac jej do reki. To tak , jak i z dostepnoscia Lexii. Dzis kazdy za pare grosikow moze dzialac nia w swoim samochodzie nie majac wiedzy , ile zlego dla samochodu mozna nia zrobic tylko z powodu braku wiedzy. Tej wiedzy, ktora wielu z nas zdobywalo przez cale swoje , czesto dlugie zycie. Czasami trzeba wiedziec tez, ze ta wiedza , chroniaca nasz pojazd, moze byc niebezpieczna dla wlasciciela. W przypadku Citroena jest ona troche nietypowa i dobrze, bo chroni dobrze nasze pojazdy. Statystycznie Citroeny nie sa popularna marka dla zlodziei i niech tak zostanie jak najdluzej!
Zapytaj moderatorow na tym forum, czy zgadzaja sie na taka wiedze udostepniana dla kazdego, zaloze sie, ze beda mieli obiekcje. To nie jest wiedza dla kazdego i niech zostanie tak dalej.
Cieszy mnie, ze przebrnales przez ten gaszcz w swojej drodze do sukcesu, ale nie rozpedzaj sie tak z tym udostepnianiem. Zycze dalszych sukcesow z Xsarka, ale tez prosze o troche refleksji.
Szczesliwego nowego Roku 2023.

 
 
Adam1965

Mój samochód: Xara Picasso
Poj. silnika (cm3): 1.6 NFU
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Family
Rok prod.:: 2008
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 09 Lis 2022
Posty: 214
Skąd: Chełmek
Wysłany: 31 Grudzień 2022, 14:53   

No trudno jeżeli moderatorowi nie zależy na rozwijaniu się forum to muszę forum pożegnać.
Ogólne porady są o kant tyła roztrzaskać.
Na razie moderator olewa jak widać to forum.
Kilka razy prosilem moderatora o interwencję w sprawie wydzielenia tematów itp.i żadnego odzewu nie miałem.

Nie gadaj mi o mieszkaniu itp.
Nie powiesz mi że tajemna wiedza jest niedostępna dla użytkownika starego trupka jakim jest XP 2008.
Powiedz mi kto chciałby ukraść mojego trupa.
Pokaż mi takiego to chętnie go wystawię na parking i pokaże lokalizację gdzie stoi.
Każdy dobrze wie że te pieprzone zabezpieczenia utrudniają życie nie dla złodzieja lecz dla użytkownika.
Złodziej jak będzie chciał to mi XP zapieprzy w 5 sekund a ja żeby dojść do tego co pisałem dochodziłem tygodniami

I teraz mam wlaśnie prośbę do moderatora aby wydzielił tą naszą rozmowę do tematu ogólnego bo uważam że coś co jest poradą w dosłownym tego znaczeniu nie powinno być zaśmiecane ogólną dyskusją.

Uważam że jeżeli ktoś wykonał manual ( czyli ten post) to jedyne co można w nim dopisywać to nie przekomarzanie się co wolno, komu i jak ale dopisywanie przez innych userów swoich prób z problemami związanymi z tym tematem.

Nie ma więc sensu pisanie offtopu no chyba że chodzi o rozmycie sedna sprawy.


Pozdraiwiam Adam

 
 
sasun71
Mechanik
Krzysztof:)



Mój samochód: Citroen C4 II 1.6HDI
Poj. silnika (cm3): 1.6
Paliwo: diesel 92km
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2015
Pomógł: 175 razy
Dołączył: 17 Lis 2012
Posty: 4243
Skąd: Ostrzeszów
Wysłany: 31 Grudzień 2022, 17:11   

Adam1965, To że udało się to zrobić Gratuluje :-) Ale nerwy nie potrzebne żadnemu;) A to że Admin nie reaguje to nie znaczy że tego nie widzi..I nie każdy ma tu wszystkie uprawnienia ;-) .W sumie jestem ciekaw czy klimatyzacja ruszy czy znowu zwarcie..

 
 
Adam1965

Mój samochód: Xara Picasso
Poj. silnika (cm3): 1.6 NFU
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Family
Rok prod.:: 2008
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 09 Lis 2022
Posty: 214
Skąd: Chełmek
Wysłany: 31 Grudzień 2022, 17:22   

Nie ma zwarcia.
Nie ma błędu w BSI od sterownia klimą.
Nabiłem kompresorem 6 bar wypiąłem wtyczkę od kompresora , wpiąłem żarówkę i włączyłem AC.
Wentylator ruszył na małych obr. i żarówka się oświeciła.
Czyli mogę odbudowywać klimę.


Nie ma u mnie nerwów.
Po prostu jestem dożarty jeżeli chodzi o wyjaśnianie problemów.
I jeżeli zaczynam coś robić to raz że dzielę się tym z innymi bez profitów tym bardziej że dostaję pomoc w pewnej formie.
Mam taką naturę że gdy dostaję pomoc dzielę się podwójnie.
Nie zatajam wiedzy dla siebie.
Po to też są takie fora.

 
 
Adam1965

Mój samochód: Xara Picasso
Poj. silnika (cm3): 1.6 NFU
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Family
Rok prod.:: 2008
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 09 Lis 2022
Posty: 214
Skąd: Chełmek
Wysłany: 7 Marzec 2023, 21:55   

No i jeszcze nie zdążyłem odbudować klimy a BSI podmienione znowu pada. Kto te badziewia produkuje.
Przestały mi świecić postojowe prawa strona.Okazało się mam spaloną żarówkę W5W z przodu. Mój BSI oryginalny zawiozłem do Rybnika tym razem . Elektronik stwierdził że te BSI są wrażliwe na takie usterki żarówek. Na szczęście tylko to nie działa. Bedę musiał na razie zmostkować przód z lewym przodem i tył też z lewym tyłem. Oczywiście przez przekaźniki aby nie obciążać lewej strony.
Próbowałem na lewą do tylnej lampy założyć P21/5W led aby i lewą stronę odciążyć i się okazuje że BSI nie puszcza prądu na postojowe led. Zakładam zwykłą żarówkę P21/5W - świeci , zakładam ledówkę nie świeci postojowe( ledówka sprawdzona i świeci) Wyjąłem wkładkę lampy , podpiąłem do prostownika do ścieżki od postojowego i świeci, stop też działa. Podpinam do wtyczki lampy i postoju nie ma .Ten francuz doprowadzi mnie do szewskiej pasji.

 
 
sasun71
Mechanik
Krzysztof:)



Mój samochód: Citroen C4 II 1.6HDI
Poj. silnika (cm3): 1.6
Paliwo: diesel 92km
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2015
Pomógł: 175 razy
Dołączył: 17 Lis 2012
Posty: 4243
Skąd: Ostrzeszów
Wysłany: 8 Marzec 2023, 17:19   

Adam1965, Bo Auto traktuje Leda jak spaloną ,Led musi być z oszustwem;) tzw -canbus ..Osobiście wyleczyłem się z ledów i w nowszym tylko zwykła żarówka jak przez ledy nawaliło oświetlenie wnętrza w xsarze..

 
 
Adam1965

Mój samochód: Xara Picasso
Poj. silnika (cm3): 1.6 NFU
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Family
Rok prod.:: 2008
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 09 Lis 2022
Posty: 214
Skąd: Chełmek
Wysłany: 8 Marzec 2023, 19:36   

Właśnie specjalnie kupowałem z canbus i dalej nie widzi. Chciałem odciążyć uklad i się nie da

 
 
sasun71
Mechanik
Krzysztof:)



Mój samochód: Citroen C4 II 1.6HDI
Poj. silnika (cm3): 1.6
Paliwo: diesel 92km
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2015
Pomógł: 175 razy
Dołączył: 17 Lis 2012
Posty: 4243
Skąd: Ostrzeszów
Wysłany: 9 Marzec 2023, 20:16   

Adam1965, Pytanie czy canbus ma canbus bo różne rzeczy widziałem w komentarzach allegro;) Tak jak w necie 100ah akumulator do solarów jako bank energii ,a w nim 10ah i kabelki do bolców a wkoło piasek dla wagi :mrgreen:

 
 
Adam1965

Mój samochód: Xara Picasso
Poj. silnika (cm3): 1.6 NFU
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Family
Rok prod.:: 2008
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 09 Lis 2022
Posty: 214
Skąd: Chełmek
Wysłany: 9 Marzec 2023, 20:31   

Pewnie canbus na papierku .Zamówiłem już inne żarówki , założę i zobaczę czy puści prąd

 
 
Jacoll
Mechanik
Jacek



Mój samochód: Xsara Picasso
Poj. silnika (cm3): 1,6
Paliwo: benzynka
Wersja:: Pikuś
Rok prod.:: 2008
SKYPE - login: jacoll72
Pomógł: 176 razy
Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 3828
Skąd: Lipinki Łużyckie
Wysłany: 10 Marzec 2023, 18:19   

Adam1965, nie jestem pewny czy nasze bolidy są aż tak inteligentne :roll: zmieniałem u siebie ostatnio parę żarówek i nawet nie pomyślałem o canbusie... wszystko świeci aż miło 8-)

_________________
Pozdrawiam Jacek :-)
 
 
Adam1965

Mój samochód: Xara Picasso
Poj. silnika (cm3): 1.6 NFU
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Family
Rok prod.:: 2008
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 09 Lis 2022
Posty: 214
Skąd: Chełmek
Wysłany: 10 Marzec 2023, 20:11   

No widzisz a u mnie blokuje. Przyszły mi inne żarówki to jutro muszę je powymieniać.Zobaczymy czy one zadziałają.
Ale elektronik z Rybnika powiedział mi że tak może się dziać. Pochwaliłem się mu że chcę wszystkie postojówki puścić na przekaźnikach aby w tym przypadku odciążyć BSI ,I właśnie powiedział żebym tego nie robił bo BSI odetnie mi prąd.




Dzisiaj nie miałem czasu bo wymieniałem sprężyny przód na nowe.

 
 
Adam1965

Mój samochód: Xara Picasso
Poj. silnika (cm3): 1.6 NFU
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Family
Rok prod.:: 2008
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 09 Lis 2022
Posty: 214
Skąd: Chełmek
Wysłany: 20 Marzec 2023, 16:29   

No i okazuje się że elektronik się mylił. Elektronik zadzwonil że nie oplaca się naprawiać mojego BSI.Kupiłem inny BSI , zawiozłem do niego na sklonowanie. Chciał go sklonować ale pomimo że zgadzały się numery na obudowie , oraz numer wewnętrzy nie przyjął klonowania. Wiec wyczyścił. Podpiąłem do auta , dopisałem i zonk . BSI inne też ma ten sam błąd i nie puszcza napięcia na prawe pozycyjne. Odpuściłem sobie więc zabawy z następnym BSI i postanowiłem zastosować jednak Ledy P21/5W i podlączyć prawy tył do lwewgo tyłu , ale był problem z ich świeceniem.
Najdziwniejsze że lewy tył(sprawny) polączony jest z oświetleniem tablicy rejestracyjnej. A tam mam ledy W5W i one świecą a po założeniu Led P21/5W pozycyjnych nie ma. Doczytałem na elektrodzie że tak się może dziać bo mieszają w tym przypadku światła stop. Czyli przy właczeniu stopu napięcie jest na dwóch pinach żarówki( stopi i pozycyjne) . Po wyłączeniu stopu moduł podaje minus na pin od części od stopu i pozycyjne nie będą świecić. Rozwiązaniem jest dioda zamontowana na zasilaniu stopu. Zamontowałem więc diodę i postój led świeci.Połączyłem więc prawą do lewej i też tam dałem diodę . I cały tył dziala . I pozycyjne i stop. Podmieniłem więc dla sprawdzenia czy zadziała żarówka bez Canbusa i działa.

Ale co do elektronika to nie miał racji że sterownik odetnie obwód po zalożeniu ledów. Mam ledy na stopie , na postoju przód i tył oraz na oświetleniu tablicy rejestracyjnej i u mnie nic nie odcięło



Moderatora prosiłbym aby dla przejrzystości wydzielił część tematu dotyczącą żarówek i utworzył nowy temat który będzie mówił o nich.



2023-03-20_162601.png
Plik ściągnięto 2636 raz(y) 13,88 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FMC created by ROBSON from FORUM MIŁOŚNIKÓW CITROENA