Użytkownicy
Grupy
Statystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Awaria scr C4 II 1.6
Autor Wiadomość
ha.maciej

Mój samochód: Citroen C4
Poj. silnika (cm3): 1560
Paliwo: Diesel
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2015
Dołączył: 17 Cze 2023
Posty: 2
Skąd: Poznań
  Wysłany: 18 Czerwiec 2023, 12:42   Awaria scr C4 II 1.6

Hej

Posiadam C4 II z 2015, silnik 1,6 eHDI

Wracając z trasy dostałem komunikatem awaria układu oczyszczania spalin (SCR ), nie pierwszy raz z resztą ale zawsze znikało po jakimś czasie samo. Teraz nie zniknęło i poszło dalej z błędem - odcięcie zapłonu za 1100km. Auto dojechało bez problemu do domu ( około 100 km od komunikatu )

Pojechałem do serwisu, diagnoza :
Zawalony filtr SCR - wymiana tylko w ASO około 10 tyś albo więcej ( zawał :shock: )
Zawalony DFP - do czyszczenia / wymiany
Pokazali mi zdjęcia i faktycznie było widać biały nalot z mocznika przy DPF, SCR i w rurze wydechowej.
Panowie sugerowali wykodowanie adblue i ewentualna naprawę jak pojawią się jakieś tańsze zamienniki.

Wolałbym nie wyłączać Adblue bo pewnie inne problemy zaczną się pojawiać.
Zna ktoś może jakąś alternatywę ? Można czyścic te filtry SCR jak DPF ktoś może coś podpowiedzieć ?

Z góry dzięki

 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg
Wysłany: 18 Czerwiec 2023, 13:39   

Proponuje napisac do Komisji Europejskiej o odszodowanie za zakup ekologicznego gowna. Producent wprowadzil w blad oferujac produkt spelniajacy wymogi eksploatacyjne , zgodne z wytycznymi unijnymi. Produt , ktory okazal sie niespelniajacym podstawowe wymagania, do tego generujacy straszne koszty zwiazane z dalsza eksploatacja. Ostrzegam, ze usuniecie SCR i DPF jest przestepstwem i narusza przepisy homologacyjne. Niech zyje ekologia!

 
 
ha.maciej

Mój samochód: Citroen C4
Poj. silnika (cm3): 1560
Paliwo: Diesel
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2015
Dołączył: 17 Cze 2023
Posty: 2
Skąd: Poznań
Wysłany: 18 Czerwiec 2023, 14:01   

Zdaję sobie sprawę że to nielegalne dlatego nie chciałbym tego robić ale aktualnie nie mam 20k na naprawę :-|

Pytam czy są alternatywy, typu czyszczenie / regeneracja / jakaś magia :)

 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg
Wysłany: 18 Czerwiec 2023, 17:06   

Z DPF nie ma zadnego problemu. Mozna go wyplukac zwakla woda , jesli jest mokry , ewentualnie dac do wyplukania na maszynie z chemia, jesli jest suchy. Natomiast z SCR no coz , mozna sprobowac wypalic w czasie jazdy, tyle, ze najpierw trzeba przywrocic system do stanu sprawnosci. Dokladna diagnoza i naprawa skladnikow uszkodzonych. Nic nie piszesz, co jest powodem zapchania filtra SCR. Moze to byc wina czujnika temp, uszkodzenie wtryskiwacza, pompki, czy tez sond NOx. System musi byc sprawny, aby oczyszczanie filtra zachodzilo automatycznie. Twoim duzym bledem bylo lekcewazenie wczesniejszych sygnalow o niesprawnosci SCR. Teraz pozostaje tylko modlenie sie o maly koszt ewentualnej naprawy. Nie wiem , czy w Polsce ktos zajmuje sie czyszczeniem filtrow SCR, na ile jest to mozliwe? Dla serwisu najprosciej jest wymienic na nowy caly uklad za niebotyczne koszty. Sztuka jest to naprawic za rozsadne pieniadze. Pozostaje rowniez usuniecie tej ekologicznej bzdury, ale w razie wprowadzenia kontroli w Polsce na stan faktyczny spelniania norm w Polsce mozesz miec duze klopoty, nie wspominajac o wyjazdach do krajow, gdzie te normy sa ostro przestrzegane.

Na temat DPF mam duze doswiadczenie z uwagi na pare lat pracy w firmie, ktora czysci filtry, ale na SCR mam slabe pojecie, gdyz te systemy sa mlode i obslugiwane najczesciej przez serwis. Zreszta czesto potrzebne sa najnowsze wersje dedykowanych testerow, aby mozliwe bylo cos z tym zrobic . Czesto wymagany jest dostep online, co kosztuje naprawde duze pieniadze i wielu firm na to nie stac. Taka jest cena nowoczesnosci ekologicznej. To jest tez powod dla ktorego zaczalem jezdzic na PB i LPG i mam swiety spokoj. Pozdrawiam

P.S: poszukaj kogos, kto siedzi w tym temacie i moze pomoc. Serwis raczej omijaj, bo ich interesuje tylko zarobek. Mysle , ze w Poznaniu sa ludzie dajacy sobie z SCR rade.

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FMC created by ROBSON from FORUM MIŁOŚNIKÓW CITROENA