Użytkownicy
Grupy
Statystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Istotne parametry opon - decyzja przed zakupem
Autor Wiadomość
parkowy
[Usunięty]

Wysłany: 4 Kwiecień 2019, 06:52   Istotne parametry opon - decyzja przed zakupem

Jakie są istotne parametry opon. Wkrótce będę musiał podjąć decyzje o zakupie. Zanim to zrobię, chciałem dopytąć na jakie kwestie trzeba zwracać uwagę? Indeks prędkości, indeks nośności itd. No trochę tego jest. Będę wdzięczny za sugestie.

 
 
pedro
Aktywny
Citroen Kalisz



Mój samochód: Citroen C5 X7 2.0HDi, C4 3D 1.6HDi
Poj. silnika (cm3): 2000;1600
Paliwo: Diesel
Wersja:: 163KM Sedan , VTR-3D
Rok prod.:: 20102005
SKYPE - login: pedro-kalisz
Pomógł: 71 razy
Dołączył: 25 Sty 2009
Posty: 2346
Skąd: Kalisz
Wysłany: 4 Kwiecień 2019, 07:10   

Najlepiej kupić takie jak wskazuje producent auta.
Na naklejce z ciśnieniem opon masz podane parametry opony.
W zasadzie każdy parametr jest ważny, rozmiar daje odpowiednią wysokość i wielkość balonu co przekłada się na komfort i wskazanie licznika, nośność ma znaczenie przy prowadzeniu- czy opona bedzie za twarda czy za miękka, a indeks prędkości tak naprawdę nie jeździmy z max prędkością....
Parametry zużycia paliwa do "d" czy "e" to niewielka różnica, jednak odprowadzanie wody już tak, tu szukać tak "b""c"max, hałas hmm mam u siebie 68 db i są naprawdę ciche.

_________________
LEXIA/PP2000
C5 X7 2.0HDi FAP 163KM na hydro
C4 3D 1.6 HDi
kiedyś:
GSA,BX 1.4, ZX 1.8i, ZX 1.4, BX 1.9D, XM 3.0V6 ,Xantia 1.8i, Xantia 2.1TD,Xantia 1.8i+gaz,C5 2.2HDi EXCLUSIVE HB, Xsara VTS 2.0 HDi, C4 Picasso 1.6 HDi, C5 FL 2.0HDi
Kliknij"POMÓGŁ"jak tak się stało
 
 
igorsm
[Usunięty]

Wysłany: 4 Kwiecień 2019, 11:31   

Tylko, że producent (w instrukcji obsługi - bo rozumiem,ze to masz na myśli), wskazuje co najwyżej parametry jeżeli chodzi o rozmiar opony. Nie wspomina jaka ma zostać zastosowana mieszkanka, indeks prędkości czy inne tego typu istotne elementy. To zwykle dobieramy indywidualnie, w zależności od posiadanego budżetu.
W związku z tym, że opony były stosunkowo łagdone, wielu kierowców decyduje się na opony całorocne (zwykle są to letnie, ale z homologacją zimową).
Proponuję sprawdzić jeszcze tutaj pod linkiem: http://racerpolska.pl/opo...alne-maja-sens/ - tematyka ta została tam fajnie opisana.

 
 
arturromarr
Aktywny



Mój samochód: Citroen XM
Poj. silnika (cm3): 1998
Paliwo: E5 / LPG
Wersja:: TURBO
Rok prod.:: 1995
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Mar 2018
Posty: 578
Skąd: centralna Polska

Wysłany: 12 Maj 2019, 19:16   

Nie chcę uruchamiać dyskusji na wyższością jednych opon nad drugimi, ale argument o łagodnych zimach mnie nie przekonuje. Co z tego, że średnie warunki są łagodne, jeśli przy naszym zmiennym klimacie zdarzają się te ekstremalne, a auto musi być pewnie bezpieczne za każdym razem. Nawet jeśli to będzie kilka dni, nawet nie w każdą zimę, to ja nie zostanę wtedy w domu. Każdy patrzy przez pryzmat własnych doświadczeń, a ja miałem sytuację kiedy dobra zimowa opona uratowała mi tyłek w trudnych warunkach.
Wolę zmieniać opony dwa razy w roku, bo nasza strefa klimatyczna jest zbyt zmienna i nikt nie przewidzi kiedy będzie potrzebował maksymalnej przyczepności, nawet jeśli to będzie kilka dni w roku.
Opony obok hamulców to najważniejsze podzespoły wpływające na bezpieczeństwo.

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FMC created by ROBSON from FORUM MIŁOŚNIKÓW CITROENA