Użytkownicy
Grupy
Statystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Tempomat dziwna sprawa
Autor Wiadomość
Leszekpio

Mój samochód: C4
Poj. silnika (cm3): 1.6 Hdi, 2.0 Hdi
Paliwo: Diesel
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2012
Dołączył: 20 Lip 2020
Posty: 23
Skąd: Koszalin
Wysłany: 10 Kwiecień 2021, 12:39   Tempomat dziwna sprawa

Witam
Przeglądałem forum i tematy z tempomatem ale takiego przypadku nie znalazłem. Samochód C4 2.0 hdi 2012 rok wersja exclusive.
Nie działa mi tempomat . Limiter po odpaleniu samochodu działa, można ustawić prędkość, pauzować itp. Po ruszeniu i podczas jazdy limiter działa, tempomat nie działa. Po podpięciu, DB pokazał że pedał sprzęgła jest zawsze naciśnięty.
Co ciekawe po lekkim naciśnięciu sprzęgła /około 1 cm/ DB pokazuje że sprzęgło wyłączone a podczas jazdy przy lekko wciśniętym sprzęgle tempomat działa.
Czujnik sprzęgła wymieniony, wysprzęglik pompka sprzęgła wymieniona, pedał sprzęgła wraca na swoje miejsce/odpowietrzone/ biegi wchodzą płynnie a z tempomatem te same objawy, znaczy klapa.
I dziwna sprawa u żony w C4 1.6, też 2012 rok do czujnika położenia sprzęgła dochodzi wtyczka w gniazdo, z przewodu który idzie do czujnika hamulca.
W moim 2.0 exclusive nie znalazłem takiej wtyczki do gniazda czujnika sprzęgła, albo nie wiem gdzie jej szukać. Instalacja elektryczna wygląda na nie tkniętą, wszystko ładnie ułożone na swoich miejscach, fabryczne izolacje, chyba nikt nie grzebał.
1. Czy spotkał się ktoś z takim przypadkiem i co zrobić aby naprawić?
2. Czy może nie być tej wtyczki do czujnika sprzęgła/ dziwne bo nie ma sygnału do sterownika/ ale tempomat zadziałał po lekkim wciśnięciu sprzęgła mimo braku wtyczki. W aucie brak błędów, wszystko działa oprócz opisanego przypadku.
Ale się rozpisałem, mam nadzieję że logicznie opisałem wszystko.
Pozdrawiam

 
 
robson


Mój samochód: citroen XM 2,5TD /Xsara 1,4HDI/C4GP 2,0HDI
Poj. silnika (cm3): 2446/1398/1997
Paliwo: olej napędowy
Wersja:: exclusive/std/exclusive
Rok prod.:: 27
SKYPE - login: citroen.org.pl
Pomógł: 102 razy
Dołączył: 07 Lis 2008
Posty: 5038
Skąd: Środa Śląska
Wysłany: 10 Kwiecień 2021, 16:50   

Wygląda na to, że czujnik działa jakby odwrotnie. Po naciśnięciu sprzęgła daje sygnał, że jest rozłączone.
Czy wciskając głębiej sprzęgło - też pokazuje , że jest rozłączone czy znów zmienia sygnał na załączone?

_________________
XManiak
Proszę nie pisać do mnie na PW w sprawach technicznych. Od tego jest forum! Chętnie pomogę (jeżeli jestem w stanie), a przy okazji inni z tego będą mogli skorzystać.
 
 
Leszekpio

Mój samochód: C4
Poj. silnika (cm3): 1.6 Hdi, 2.0 Hdi
Paliwo: Diesel
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2012
Dołączył: 20 Lip 2020
Posty: 23
Skąd: Koszalin
Wysłany: 10 Kwiecień 2021, 19:13   

Dzięki robson za odzew. Jak pedał puszczony to pokazuje że załączone. Wciskam około 1 cm rozłączone, wciskam dalej pokazuje prawidłowo że załączone. Puszczam powoli pokazuje że rozłączone, puszczam całkowicie sprzęgło załączone . Myślę że czujnik ok, pokazuje prawidłowo, tylko w pozycji spoczynkowej wariuje. Tak było na poprzednim czujniku, dlatego wymieniłem-myślałem że padnięty. Problemem chyba jest to że pedał wraca za daleko.
Sprawdzę jeszcze wysprzęglik pod pedałem sprzęgła ale to dużo roboty.
Tak jak pisałem wcześniej auto nie ma błędów, zbiera się super, wszystko inne działa oprócz tempomatu :-/
Pozdrawiam

 
 
robson


Mój samochód: citroen XM 2,5TD /Xsara 1,4HDI/C4GP 2,0HDI
Poj. silnika (cm3): 2446/1398/1997
Paliwo: olej napędowy
Wersja:: exclusive/std/exclusive
Rok prod.:: 27
SKYPE - login: citroen.org.pl
Pomógł: 102 razy
Dołączył: 07 Lis 2008
Posty: 5038
Skąd: Środa Śląska
Wysłany: 15 Kwiecień 2021, 12:01   

Zatem musisz tylko zająć się prawidłowym odczytem położenie sprzęgła ;)

_________________
XManiak
Proszę nie pisać do mnie na PW w sprawach technicznych. Od tego jest forum! Chętnie pomogę (jeżeli jestem w stanie), a przy okazji inni z tego będą mogli skorzystać.
 
 
Leszekpio

Mój samochód: C4
Poj. silnika (cm3): 1.6 Hdi, 2.0 Hdi
Paliwo: Diesel
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2012
Dołączył: 20 Lip 2020
Posty: 23
Skąd: Koszalin
Wysłany: 23 Maj 2021, 15:58   

Rozwiązany
Przyczyną wszystkiego była pompa sprzęgła/ ta pod pedałem/. Przy okazji wymieniłem sprzęgło z dwumasą. Aha ten czujnik położenia sprzęgła przy pedale, w moim samochodzie nie jest używany. Wymontowałem go, jeździłem i wszystko ok. Widocznie montują go standardowo w komplecie pedałów do wszystkich aut. Jest on ważny np.w C4 1.6 Pozdrawiam

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FMC created by ROBSON from FORUM MIŁOŚNIKÓW CITROENA