Użytkownicy
Grupy
Statystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Poziom oleju w skrzyni biegów - kontrola.
Autor Wiadomość
Emmm

Mój samochód: Citroen C5 II
Poj. silnika (cm3): 1.6
Paliwo: ON
Wersja:: Kombi
Rok prod.:: 2007
Dołączył: 03 Paź 2019
Posty: 28
Skąd: Północ
  Wysłany: 11 Listopad 2021, 15:11   Poziom oleju w skrzyni biegów - kontrola.

Witam Fanki oraz Fanów Cytrynek!
Od pewnego czasu niepokoi mnie dziwne buczenie/huczenie podczas przyspieszania lub hamowania silnikiem. Początkowo tylko w czasie przyspieszania i raczej sporadycznie. Obecnie również po redukcji biegu i wyraźniej słyszalne a także na trasie, przy prędkościach powyżej setki "szum" jakiego wcześniej nie słyszałem. Po wybraniu luzu dźwięku nie słyszę. Mechanik podejrzewał przegub/przeguby ale jakoś mnie to nie przekonuje. Obstawiam olej w skrzynce. Pytania:
1. Jak najprościej i najszybciej sprawdzić poziom oleju?
2. Jak sprawdzić stan oleju i rozstrzygnąć czy dolać, czy wymienić?
3. Jak wymienić i na jaki olej, jaka pojemność?
Wiem, że gdzieś na boku skrzyni powinna być śruba do kontroli poziomu ale nie wiem pod jaki klucz i konkretnie w którym miejscu szukać. Nie wiem też czy jest korek spustowy (gdzie, jaki klucz), czy odsysać przez otwór kontrolny?
Pozdrawiam i liczę na pomoc. :-)

_________________
Pozdrawiam
 
 
sasun71
Mechanik
Krzysztof:)



Mój samochód: Citroen C4 II 1.6HDI
Poj. silnika (cm3): 1.6
Paliwo: diesel 92km
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2015
Pomógł: 175 razy
Dołączył: 17 Lis 2012
Posty: 4244
Skąd: Ostrzeszów
Wysłany: 11 Listopad 2021, 18:00   

14 lat olej to bym raczej wymieniał-podobnie miałem kiedyś z xsara.Tylko ja oprócz wymiany dodałem xado do skrzyń.Warsztat pewnie dużo nie weźmie za taką usługe i masz z głowy stary olej co z nim zrobić.i pytanie jaki przebieg mimo tych 14lat oleju w skrzyni..

 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg
Wysłany: 11 Listopad 2021, 18:18   

Witam. Jesli masz mechaniczna skrzynie to sprawdzenie poziomu oleju jest bardzo proste: wystarczy odkrecic korek na klucz 19 umiejscowiony od strony polosi na obudowie blaszanej V biegu. Po odkreceniu korka powinien pojawic sie olej. Do wymiany mozemy spuscic stary olej korkiem na obudowie przekladni glownej na samym dole (klucz to kwadrat 10mm) . Napelniamy otworem kontrolnym do momentu wyplywania oleju ze skrzyni. Olej to 75w80 GL4 albo GL5. Niestety , stan oleju starego mozna ocenic tylko po jego spuszczeniu, patrzymy na jego kolor i ewentualnie na wtracenia metaliczne, pochodzace z zuzywania sie kol zebatych. Stare , zuzyte oleje z reguly sa czarne , czesto rowniez geste . Generalnie warto wymieniac olej, zawsze jest to polepszenie warunkow pracy skrzyni biegow. Co prawda przy stosowaniu syntetycznych oleji okres uzywania moze sie wydluzyc, ale przy mineralach zaleca wymieniac sie , co dwa, trzy lata , przy przebiegu okolo 60 tys. km. Do tej skrzyni wchodzi prawie 2.0 l oleju. Powodzenia

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FMC created by ROBSON from FORUM MIŁOŚNIKÓW CITROENA