Użytkownicy
Grupy
Statystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
EW10A bogata mieszanka
Autor Wiadomość
grzechu9009

Mój samochód: C5 X7
Poj. silnika (cm3): 1997
Paliwo: Benzyna
Wersja:: Sedan
Rok prod.:: 2009
Dołączył: 04 Sie 2022
Posty: 1
Skąd: Kije
Wysłany: 4 Sierpień 2022, 20:14   EW10A bogata mieszanka

Witam,

Mam problem ze skladem mieszanki w 2.0 benzyna 16v EW10A w C5X7. Tak mi sie przynajmniej wydaje, gdyz swiece sa suche ale sa czarne.

Problem jest nastepujacy: auto ladnie odpala ale po kilku sekundach zaczyna kulec i trwa to tak ze 2min. Dodatkowo jezeli chce ruszyc, pedal hamulca jest strasznie twardy.
Jezeli wylacze klimatyzacje, nawiew i swiatla kulenie silnika nie wystepuje, wiec ma to zwiazek z obciazeniem na biegu jalowym.
Jezeli zdejme pasek osprzetu, auto po odpaleniu po kilku sekundach przez chwile chodzi jakby na trzy cylindry i nie reaguje na dodawanie gazu.
Akumulator naladowany, economy mode nie pojawia sie. Raczej nie obstawiam winy akumulatora.

Co juz zrobilem:
*Wymieniona sonda lambda w kolektorze
*Alternator zregenerowany
*Wtryski sprawdzone diagboxem, kazdy daje rowna mgielke w tescie
*Cewki tak samo, wszedzie jednakowa iskra
*Swiece nowe, 4 elektrodowe jakie podobno ida na pierwszy montaz (na zwyklych bylo to samo)
*Elektrozawor par paliwa dziala bo w tescie slychac stukanie
*To samo z zaworem od faz rozrzadu
*Czujnik temp powietrza i plynu wydaja sie byc ok
*Mozliwe ze o czyms zapomnialem napisac ale wyjasni sie w poście.

Czasy wtrysku zaraz po odpaleniu: 4.20ms, na wszystkich wtryskach jednakowo.

Dysponuje diagboxem, wiec moge sprawdzac wszystkie sugestie. Adaptacja przepustnicy pomaga na jakies 2000km, potem znowu sie zaczyna.

Bledy mam tylko od modulu naladowania akumulatora, ledowych postojowek i predkosci pojazdu w kalkulatorze zawieszenia.

Meczy mnie to juz :/

 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg
Wysłany: 4 Sierpień 2022, 23:43   

Moim zdaniem masz nieszczelnosc przed pierwsza sonda w wydechu, np nieszczelny kolektor, wydmuchana uszczelka kolektora wydechowego, ssacego , generalnie za duzo powietrza przed sonda w spalinach. Sprawdz korekcje dlugoterminowe, moim zdaniem sa wysoko w plusie, tj dodaja duzo paliwa do mieszanki.Mozesz to zrobic najprostszym ELM, gdyz w Lexii nie ma takiej funkcji. Jest to efekt doplywu falszywego powietrza do ukladu wydechowego przed sonda Lambda. Widzi ona uboga mieszanke i sterownik dodaje paliwa. Druga sprawa to sterownik wykrywa wypadanie zaplonu w cylindrach z powodu zbyt bogatej mieszanki i odlacza zaplony. Tak dziala ochrona czystosci spalin w tym silniku. Po zgaszeniu i ponownym odpaleniu objawy znikaja na jakis czas i wracaja.
Niepotrzebnie wymieniales sonde , to ona raczej pokazuje, ze jest problem z mieszanka. Mozliwe rowniez jest, ze jest problem w dolocie z falszywym powietrzem, sprawdz w parametrach cisnienie w kolektorze, a raczej podcisnienie (powinno zawierac sie w wartosci 0.3 do 0.4 Bar) . Twardosc pedalu hamulca swiadczy o jakims zaburzeniu w kolektorze. Oczywiscie praca w trybie ssania zmienia troche wartosc podcisnienia, ale pedal nie powinien byc twardy po odpaleniu silnika.
Ta tzw. adaptacja pomaga na jakis czas, bo tak naprawde jest to reset wartosci przyuczonych, a wiec mapa silnika wraca do wyjsciowej. Niestety zaburzenia w skladzie mieszanki szybko zmieniaja ten stan i sytuacja sie powtarza. Sonda stoi na ubogo , sterownik zwieksza dawke, swiece sa czarne, auto duzo pali i problem , spowodowany falszywym powietrzem w dolocie, albo w wylocie przed sonda.

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FMC created by ROBSON from FORUM MIŁOŚNIKÓW CITROENA