Użytkownicy
Grupy
Statystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
C4 Grand Picasso - szarpanie przy zmianie biegów
Autor Wiadomość
Elandos

Mój samochód: Citroen C4 Grand Picasso
Poj. silnika (cm3): 2.0
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja:: Grand Picasso I
Rok prod.:: 2009
Dołączył: 30 Gru 2022
Posty: 11
Skąd: Elbląg
Wysłany: 30 Grudzień 2022, 15:49   C4 Grand Picasso - szarpanie przy zmianie biegów

Wysłany: Pią 30 Gru 2022, 16:23
Temat postu: Szarpanie przy zmianie biegów - skrzynia półautomatyczna

Hej
Szukam pomocy. Mam Citroena C4 Grand Picasso 2008 2.0 benzyna + LPG w półautomatycznej skrzyni biegów. Jest to mój pierwszy kontakt z tego typu skrzynią. Poprzedni właściciel twierdził, że szarpie bo trzeba wymienić wysprzęglik. Okazało się, że nie tylko wysprzęglik, ale właściwie to sprzęgło się kończyło, ale to już inna pieśń. Wymieniłem cały zestaw. Mechanik zaprogramował, potem jeszcze raz, potem zawiózł do innego mechanika co też zaprogramował i nic nie pomogło. Auto mocno szarpie przy zmianie biegów szczególnie 1-2 i 2-1. Nie da się ruszyć gwałtowniej, potrafi się praktycznie zadusić przy próbie wrzucenia np 2. Dzieje się tak zarówno w trybie automatycznym jak i manualnym. Zarówno na benzynie jak i na LPG. Sama skrzynia nie huczy, nic nie cieknie. Właściwie gołym okiem nie można dostrzec jakiegoś jej defektu.
Podobno mam założony sterownik skrzyni od 1.6 diesla, tak po numerach ustalił mechanik, ale po zamówieniu prawidłowego sterownika dla skrzyni od silnika 2.0 różnicy brak.
Czy ktoś miał podobny problem? Wie jak go rozwiązać? Bo już mnie ku..ica strzela. Za pomoc płacę przelewem, wyślę dobrą flaszkę.

 
 
sasun71
Mechanik
Krzysztof:)



Mój samochód: Citroen C4 II 1.6HDI
Poj. silnika (cm3): 1.6
Paliwo: diesel 92km
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2015
Pomógł: 175 razy
Dołączył: 17 Lis 2012
Posty: 4243
Skąd: Ostrzeszów

Wysłany: 30 Grudzień 2022, 19:09   

Poczytaj: może coś pomoże w temacie: https://www.citroen.org.p...d2d8591f7e5b76a wiadomo że nie w temacie tej skrzyni ale szarpania nawet ze zmiany oleju..

 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg
Wysłany: 30 Grudzień 2022, 19:47   

sasun71 napisał/a:
wiadomo że nie w temacie tej skrzyni ale szarpania nawet ze zmiany oleju..


Ta skrzynia nie ma nic wspolnego ze skrzynia kolegi Elandos. On pisze o skrzyni mcp w ktorej olej nie ma zadnego znaczenia dla jej pracy, oczywiscie w rozsadnych granicach. Wlewa sie do niej zwykly olej przekladniowy. To szarpanie przy ruszaniu i zmianie biegow to pochodna pracy sprzegla i jego przyuczenia. Z uwagi na dluga prace w ustabilizowanych warunkach ( a wiec i przyuczenia) w tych ukladach stosuje sie sprzegla SAC i kolo dwumasowe. Przy wymianie takiego sprzegla wskazana jest wymiana kompletu z uzyciem przyrzadu do montazu sprzegla. Podejzewam, ze mechanik wymienil to sprzeglo na nowe bez uzycia przyrzadu i sprzeglo aktualnie zle pracuje. Tak moze byc, ale widzialem tez w takiej skrzyni najnormalniejsze sprzeglo , bez zadnego systemu SAC, tyle, ze nie w Citroenie. Druga sprawa to umiejetnosc przyuczania takiej skrzyni , a raczej poprawnej pracy sprzegla. Byc moze problem tkwi w zlym przyuczeniu, ale raczej sadze, ze to jednak zla praca sprzegla jest powodem tych zaburzen. Kiedys mozna bylo podejzec na Citroen Serwice typ i numer czesci wystepujacych w danym modelu, dzisiaj jest to jednak niemozliwe dla nas, a jeszcze nie mialem do czynienia z taka skrzynia w takim samochodzie, dlatego nie moge wyraznie okreslic typu sprzegla. Powinno byc SAC , a to wymaga specjalnego przyrzadu do montazu. Jesli takie sprzeglo bylo montowane normalnie , to tu jest przyczyna problemu i sprzeglo do wymiany z uzyciem przyrzadu, niestety.
Warto moze na poczatek sprawdzic ilosc plynu w zbiorniczku na skrzyni. To plyn do hydraulicznego sterowania sprzeglem i zmiany biegow i jego zbyt mala ilosc tez czesto bywa przyczyna zlej pracy skrzyni, ale najczesciej na zimnej skrzyni. Jest to specjalny olej , do kupienia w serwisie. No i zakladam, ze mechanik dobrze odpowietrzyl nowe lozysko wyciskowe? Jest na to specjalna procedura w Lexii.

 
 
sasun71
Mechanik
Krzysztof:)



Mój samochód: Citroen C4 II 1.6HDI
Poj. silnika (cm3): 1.6
Paliwo: diesel 92km
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2015
Pomógł: 175 razy
Dołączył: 17 Lis 2012
Posty: 4243
Skąd: Ostrzeszów

Wysłany: 31 Grudzień 2022, 16:56   

dejnekomirek, To SAC już tu też przerabialiśmy;) jeśli go nie było przy montażu zabawa od nowa jak z wymianą sprzęgła i nowe koszta jak nie wygra z mechanikiem..

 
 
Elandos

Mój samochód: Citroen C4 Grand Picasso
Poj. silnika (cm3): 2.0
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja:: Grand Picasso I
Rok prod.:: 2009
Dołączył: 30 Gru 2022
Posty: 11
Skąd: Elbląg
Wysłany: 31 Grudzień 2022, 20:28   

Cytat:
dejnekomirek

Cytat:
sasun71

Dzwoniłem dzisiaj do mechanika. Twierdzi, że włożył takie jakie było. Sprawdzał też po numerach i zamówił oryginalne. Gorzej, że on nie pamięta już jakie a ja na fakturze nie mam napisane.
Coś sugerował, że może skrzynia biegów jest z innego modelu i najlepiej to by było kupić i włożyć nową skrzynię.

Najgorsze, że człowiek jest totalnym laikiem i jedyne co mi pozostaje to łykać jak młody pelikan :/ [/quote]

 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg
Wysłany: 1 Styczeń 2023, 00:43   

Skrzynie mcp wszystkie oparte sa na takiej samej mechanice, tak wiec nie ma zadnego znaczenia od jakiego modelu jest skrzynia. One roznia sie ewentualnie przelozeniem przekladni glownej i ewentualnie poszczegolnych biegow, ale dla pracy skrzyni nie ma to najmniejszego znaczenia. Obawiam sie, ze jednak czeka Cie wymiana sprzegla na nowe, bo ono musi pracowac poprawnie i to od jego kondycji zalezy poprawna praca skrzyni, jej przyuczanie.
Radze dobrze zastanowic sie nad dalszymi krokami i na spokojnie porozmawiac z mechanikiem. Dobrze byloby odnalesc stare czesci , bo na ich podstawie mozna okreslic dalsze kroki.
Odnosnie skrzyni wystarczy odczytac jej numer i porownac z katalogiem , jaka skrzynia posuje do tego modelu. Ma to tylko znaczenie dla przelozen, ale nie dla pracy skrzyni. Tu najwazniejsze jest sprzeglo. Mechanik, ktory sugeruje zly model skrzyni po prostu nie ma pojecia o tych skrzyniach i raczej to on nie potrafi sobie z nia poradzic. Moze lepiej byloby poszukac ludzi, co znaja dobrze te napedy. To moze byc najszybsza i najtansza w sumie opcja naprawy.

 
 
sasun71
Mechanik
Krzysztof:)



Mój samochód: Citroen C4 II 1.6HDI
Poj. silnika (cm3): 1.6
Paliwo: diesel 92km
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2015
Pomógł: 175 razy
Dołączył: 17 Lis 2012
Posty: 4243
Skąd: Ostrzeszów

Wysłany: 1 Styczeń 2023, 09:44   

Czy tym lub podobnym powinien dysponować mechanik?SAC ,i jeśli mechanik tego nie posiada to jak zrobił sprzęgło jest odpowiedź.. Lub takie

 
 
Elandos

Mój samochód: Citroen C4 Grand Picasso
Poj. silnika (cm3): 2.0
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja:: Grand Picasso I
Rok prod.:: 2009
Dołączył: 30 Gru 2022
Posty: 11
Skąd: Elbląg
Wysłany: 1 Styczeń 2023, 15:15   

Czy to jest olej od skrzyni biegów? Jeśli tak to sucho jak na sacharze tam jest.



F4FEDFD0-6FDB-46ED-B86C-38A563CED026.jpeg
Plik ściągnięto 33 raz(y) 951,74 KB

Ostatnio zmieniony przez Elandos 1 Styczeń 2023, 15:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg
Wysłany: 1 Styczeń 2023, 15:16   

Dokladnie o to chodzi. Lepsze jest to pierwsze urzadzenie, bo posiada mozliwosc centrowania tarczy sprzeglowej. Mam ten drugi zestaw i te wkladki praktycznie nie pasuja do tarcz sprzegla. Wiadomo, chinszczyzna, ale tez mozna uzyc do montazu. Cala idea to dociskanie tarczy docisku przez nacisk na sprezyne centralna , a nie srubam mocujacymi przy montazu. Uzywanie srub mocujacych docisk moze zniszczyc mechanizm regulacyjny i zmniejsza sile docisku sprzegla. Do tego sa problemy z prawidlowym wysprzegleniem sprzegla i w efekcie problem z ruszaniem i zmiana biegow w skrzyniach typu mcp. Niestety wielu , nawet dobrych mechanikow uwaza , ze sa w stanie zamontowac nowe sprzeglo bez przyzadu i kolo sie zamyka. Sprzeglo zniszczone, a mechanik upiera sie, ze niejedno sprzeglo tak montowal (bez przyrzadu) i sprzeglo dziala. Mialem ostatnio zwarcie z jednym sympatycznym mechanikiem , majacym konto na YT wlasnie o sprzegla SAC. Osobiscie od dawna uzywam przyrzadu nawet do demontazu , gdy stare sprzeglo ma wrocic z powrotem, np. przy wymianie uszczelniacza. I to daje mi pewnosc, ze robie wszystko, aby sprzegla samonastwne pracowaly prawidlowo. Spotkalem tez sprzeglo , bodajze Renault, ktore wygladalo jak normalne, a mechanizm SAC byl schowany w srodku docisku, taka ciekawostka. Ostatnio w warsztacie byla corsa w ktorej ktos zamontowal normalne sprzeglo, a powinno byc sprzeglo SAC i nie dalo sie jezdzic. Mechanicy musieli zamontowac SAC i teraz jezdzi bez problemow. Nis nie szarpie i nic nie zgrzyta.

 
 
sasun71
Mechanik
Krzysztof:)



Mój samochód: Citroen C4 II 1.6HDI
Poj. silnika (cm3): 1.6
Paliwo: diesel 92km
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2015
Pomógł: 175 razy
Dołączył: 17 Lis 2012
Posty: 4243
Skąd: Ostrzeszów

Wysłany: 1 Styczeń 2023, 16:48   

Elandos,Wyszukaj tu swoje auto,rozkład na częściSGG.Asia jest opcja Vin lewy górny róg ale nie zawsze łapie..

 
 
sasun71
Mechanik
Krzysztof:)



Mój samochód: Citroen C4 II 1.6HDI
Poj. silnika (cm3): 1.6
Paliwo: diesel 92km
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2015
Pomógł: 175 razy
Dołączył: 17 Lis 2012
Posty: 4243
Skąd: Ostrzeszów

Wysłany: 1 Styczeń 2023, 16:51   

dejnekomirek, Te pierwsze SAC w recenzji jest montaż na sprzęgle ,ktoś wstawił fote :-)

 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg
Wysłany: 1 Styczeń 2023, 18:04   

Elandos napisał/a:
Czy to jest olej od skrzyni biegów? Jeśli tak to sucho jak na sacharze tam jest.


Ten zbiorniczek to olej do sterowania sprzeglem i skrzynia, zmiana biegow. Nie jestem pewien, ale ten olej dostaniesz tylko w Serwisie, normalnie nie jest dostepny. Ostatnio ktos sie o niego pytal na forum. Jego brak, albo zbyt mala ilosc moze byc powaznym powodem problemow ze skrzynia biegow. Powinna byc odpowiednia ilosc oleju, po odpowietrzeniu sprzegla i silownikow zmiany biegow. Wychodzi na to, ze na poczatek trzeba uzupelnic olej , odpowietrzyc uklad i przyuczyc skrzynie. Moze z tym sprzeglem nie jest tak zle? Oby tylko to bylo powodem. A mechanika i tak warto troche przypilnowac. Bo jesli taki jest stan sterowania w skrzyni biegow to najwyrazniej dal ciala i nie ma zadnego pojecia o tych skrzyniach.

 
 
sasun71
Mechanik
Krzysztof:)



Mój samochód: Citroen C4 II 1.6HDI
Poj. silnika (cm3): 1.6
Paliwo: diesel 92km
Wersja:: Hatchback
Rok prod.:: 2015
Pomógł: 175 razy
Dołączył: 17 Lis 2012
Posty: 4243
Skąd: Ostrzeszów

Wysłany: 1 Styczeń 2023, 20:58   

Na Aledrogo są oleje do automatów ,kwestia jaki ma być według książki serwisowej:roll:

 
 
Elandos

Mój samochód: Citroen C4 Grand Picasso
Poj. silnika (cm3): 2.0
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja:: Grand Picasso I
Rok prod.:: 2009
Dołączył: 30 Gru 2022
Posty: 11
Skąd: Elbląg
Wysłany: 1 Styczeń 2023, 23:49   

Co ciekawe podana strona przez Ciebie:
twierdzi że ESSO ATF 4HP20/AL4, zastąpiony przez część 9730 AE
https://allegro.pl/oferta/zestaw-do-wymiany-oleju-w-aut-meyle-11-14-135-0001-12150707713

ale po w wejściu link przenosi do jakiegoś innego oleju, pokazuje numer 9736 22
https://intercars.pl/produkty/433462-olej-przekladniowy-ravenol-atf-54-hp-fluid-4-litry

Sprzęgło. Po numerach 2004CV pokazuje coś takiego.
https://intercars.pl/produkty/963026-zestaw-sprzegla-sachs-3000-950-061
To jest sprzęgło typu SAC?

VIN VF7UARFJH45395692

Ciekawe, który w takim razie powinien być?

PS.
Jutro idę rozmawiać ze swoim mechanikiem. Czy jest możliwe by uzupełnił ten płyn ale skrzynia biegów go gubi? Przejechałem nim może z 700 km przez ponad pół roku.

 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg
Wysłany: 2 Styczeń 2023, 00:29   

https://citroen.org.pl/forum/viewtopic.php?t=14712#gsc.tab=0

Poczytaj to sobie. tam jest wszystko o oleju i jego wymianie. Nie stosuj zadnych zamiennikow i zadnych LDS, albo Dextronow do automatow.
Teraz odnosnie sprzegla: te katalogi maja czesto nieprawidlowe zdjecia, nie mozna na nich sie opierac. Dlatego wazne jest porownanie ze starymi czesciami. Albo byc moze wizyta w serwisie i sprawdzenie po VIN jakie czesci tam ida. Nawet , jak teraz zdejmiesz skrzynie nie bedziesz mial pewnosci , co bylo w oryginale.
Na razie poswiec uwage olejowi w systemie hydrauliki i prawidlowej wymianie i odpowietrzeniu systemu.

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FMC created by ROBSON from FORUM MIŁOŚNIKÓW CITROENA