Użytkownicy
Grupy
Statystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Nie działa esp w DS3
Autor Wiadomość
Barmi

Mój samochód: citroen ds3
Poj. silnika (cm3): 1.6
Paliwo: diesel
Wersja:: hatchback
Rok prod.:: 2013
Dołączył: 14 Lut 2023
Posty: 6
Skąd: podlasie
Wysłany: 7 Kwiecień 2023, 12:29   Nie działa esp w DS3

:-( Od ok. 2 miesięcy walczę z przypadłościami DS3 1.6 HDi 92 (DV6DTED) start-stop 2013 r. Jest to przekładka z anglika więc nie jestem pewien czy zamontowane są w nim właściwe podzespoły. Po sprawdzeniu instalacji i naprawie wiązek wiele błędów zniknęło. Po wymianie pompki sprzęgła na taką z halotronem, wrócił tempomat, limiter i zniknęły kolejne błędy.
W chwili obecnej pozostały dwa błędy w sterowniku ABS/ESP (MK100):
- U1321-Defekt działania układu kierowniczego ze wspomaganiem elektrycznym.
- U1121-Błąd braku komunikacji z kalkulatorem elektrycznego wspomagania.
Przy każdym uruchomieniu silnika wyświetla się komunikat o nieprawidłowy działaniu ABS/ESP. Test wspomagania elektrycznego wychodzi prawidłowo i sam sterownik nie pokazuje błędów.
Podejrzenie pada na kilka elementów:
- czujnik skrętu koła kierownicy (diagbox pokazuje komunikat "wartości nieprawidłowe"),
- sterownik wspomagania,
- sterownik ABS/ESP.
Połączenia między tymi sterownikami była sprawdzane.
Dlatego potrzebuję pomocy posiadacza auta, takiego jak moje, aby ustalić nr sterownika wspomagania, sterownika abs i przełącznika zespolonego. W serwisie nie są w stanie mi pomoc bo bazują na vin.
Może ktoś miał podobną sytuację i mi pomoże ? :-(

 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg
Wysłany: 7 Kwiecień 2023, 17:18   

A moze po prostu problem lezy w zlym montazu ukladu kierowniczego? Radzilbym podlaczyc jakikolwiek tester i odczytac, jaka wartosc pokazuje czujnik skretu gdy kola stoja na wprost? To czesty blad popelniany przez mechanikow przy wszelkiego rodzaju przekladkach ukladu kierowniczego. ESP nie bedzie dzialac prawidlowo, gdy nie widzi wlasciwej wartosci kata skretu. W przypadku bledu w sterowniku brak tez prawidlowej komunikacji miedzy ESP a wspomaganiem kierownicy. Zacznij od tego.

 
 
Barmi

Mój samochód: citroen ds3
Poj. silnika (cm3): 1.6
Paliwo: diesel
Wersja:: hatchback
Rok prod.:: 2013
Dołączył: 14 Lut 2023
Posty: 6
Skąd: podlasie
Wysłany: 18 Kwiecień 2023, 12:06   

dejnekomirek napisał/a:
Radzilbym podlaczyc jakikolwiek tester i odczytac, jaka wartosc pokazuje czujnik skretu gdy kola stoja na wprost?

Test był robiony i pokazuje komunikat "wartości nieprawidłowe". Przełącznik zespolony jest z innego rocznika niż auto. Szukam teraz na podmianę jakiegoś taniego przełącznika, żeby wykluczyć przełącznik zespolony.
Może orientujesz się czy przełącznik po wymianie jakoś adaptuje się, czy powinien od razu działać.

 
 
dejnekomirek
Mechanik
Technik samochodowy


Mój samochód: Citroen C5 x7
Poj. silnika (cm3): 2000
Paliwo: diesel
Wersja:: limuzyna
Rok prod.:: 2009
SKYPE - login: dejnekomirek
Pomógł: 204 razy
Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 2735
Skąd: Duisburg
Wysłany: 18 Kwiecień 2023, 19:48   

Wymiana przelacznikow pod kierownica nie wymaga zadnej adaptacji, ale , czasami trzeba wyzerowac czujnik polozenia kierownicy. Warto tez przy montazu dobrze sprawdzic wartosc kata skretu , aby nie popelnic bledu. Najlepiej ustawic kola na wprost , czujnik polozenia podejzec testerem - powinien pokazywac kolo 0° i w tej pozycji montowac. Jesli bedzie pokazywal inne wartosci , ESP nie bedzie dzialac. Moze na poczatek sprawdz jaka wartosc pokazuje aktualny w parametrach, bo moze wszystko w porzadku, tylko jest zle skorygowany z kierownica. ( czesto ludzie zmieniajacy kolumne kierownicy montuja ja zle , w zlej pozycji i potem sa problemy z poprawna praca ESP.

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FMC created by ROBSON from FORUM MIŁOŚNIKÓW CITROENA