Użytkownicy
Grupy
Statystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Dodatkowe oświetlenie w Xantii (LED)
Autor Wiadomość
Sidi25


Mój samochód: 2 szt Xantia Break
Poj. silnika (cm3): 20002100
Paliwo: Pb + Lpg Diesel
Wersja:: SX Exclusive
Rok prod.:: 1999
SKYPE - login: koffcio.sko
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Posty: 76
Skąd: Skarżysko-Kamienna
Wysłany: 1 Grudzień 2012, 11:02   Dodatkowe oświetlenie w Xantii (LED)

Witam przedstawiam wam mój niedawno dokonany projekt w Xantii x2.

Głównym celem jest podświetlanie pod drzwiami (tak jak w xm-ach) oraz koło nóg (bogato wyposażone Xantie)

Tak więc w lista użytych części/elementów:
-taśma led 2m biała kolor zimny w silikonie
-taśma led 2m niebieski w silikonie
-przewody około 8m
-cyna, kalafonia, lutownica
-izolacja, rurki termokurczliwe 8mm bądź 10mm średnicy

Potrzebne narzędzia:
-śrubokręt płaski oraz krzyżak
-torxsy
-nożyczki
-linka hamulcowa bądź drut do przeciągania przewodu


Tak więc postanowiłem podłączyć się pod oryginalną instalacje oświetlenia która znajduje się w słupkach (lampki)

Przystępujemy do demontażu plastikowej osłony słupka która zakrywa nam instalacje i pas bezpieczeństwa. Trzymają go dwie śruby torksy. Odkręcamy mechanizm blokady pasa jest to śruba z rozmiarem 17#. Następnie należy usunąć osłonę głośnika (delikatnie podważamy od góry płaskim śrubokrętem)
Kolejna czynność to wyjęcie głośnika oraz gumowego węża łączącego drzwi z słupkiem B.




Teraz przeciągamy linkę hamulcową przez gumowy wąż i zaczepiamy przewód, ciągniemy i mamy już go przeciągniętego.

Koniec przewodu montujemy we wnętrzu słupka B a drugi wyciągamy z wnęki po głośniku.

lampki demontujemy z słupka i także przeciągamy przewód od dołu słupka B do naszej lampki.
Dolna część słupka wnęka na mechanizm pasa będzie naszym punktem połączeniowym wszystkich idących przewodów.

W moim przypadku dodałem przewody do oświetlenia nóg z tyłu u pasażera.

W przypadku drzwi przednich należy usunąć uszczelkę drzwi, tapicerkę podłogową i pociągnąć wzdłuż progu przewody, teraz będzie najtrudniejsze bo wyjmowanie przewodów w słupku A które biegną do drzwi, jest utrudniony dostęp wiec liczcie się z siłowaniem się z uszczelką wewnętrzna przewodów.



Po tej czynności chwytamy za naszą linkę i przeciągamy przewody od wnętrza do słupka A i ze słupka A przez wąż połączeniowy do drzwi (czynność utrudniona)
Taka samo postępujemy jak w tylnych drzwiach (demontaż osłony, głośnika...)

Koło słupka A umieściłem kostkę z której mam wyjście na podświetlenie nóg kierowcy.


Listwy led tniemy na pożądane długości
U mnie wygląda to tak 40cm taśmy białej na każde drzwi, 50cm niebieskiej na przedniej oświetlenie nóg oraz 45 na tylne wiec 4*40cm białej oraz 2x50cm i 2x45cm niebieskiej.

Podłączamy naszą instalacje równolegle, następnie podłączamy się pod lampkę w słupku.
Ustawiamy na pozycje zapaloną i łączymy Taśmy led za pomocą lutownicy.


Po podłączeniu wszystkich taśm przyklejamy białe do obicia drzwi (musiałem użyć punktowego klejenia cyjanopanem ponieważ klej na taśmie jest słaby)

Obie lampki także przerobiłem zakładając w nie 2 paski niebieski i biały

To samo czynimy z obu stron auta.

Czas jaki powinniśmy poświecić to około 6h zależy czy jest pomocnik.

Kosztorys
4m taśmy led 24zł + wysyłka 12zł
resztę rzeczy posiadałem

Efekt końcowy:













 
 
robson


Mój samochód: citroen XM 2,5TD /Xsara 1,4HDI/C4GP 2,0HDI
Poj. silnika (cm3): 2446/1398/1997
Paliwo: olej napędowy
Wersja:: exclusive/std/exclusive
Rok prod.:: 27
SKYPE - login: citroen.org.pl
Pomógł: 102 razy
Dołączył: 07 Lis 2008
Posty: 5038
Skąd: Środa Śląska
Wysłany: 2 Grudzień 2012, 23:07   

Niebiesko mi ;)

_________________
XManiak
Proszę nie pisać do mnie na PW w sprawach technicznych. Od tego jest forum! Chętnie pomogę (jeżeli jestem w stanie), a przy okazji inni z tego będą mogli skorzystać.
 
 
miroslaw998


Mój samochód: xantia
Poj. silnika (cm3): 1800
Paliwo: etylina+gaz
Wersja:: 5dr
Rok prod.:: 1994
Dołączył: 16 Mar 2012
Posty: 165
Skąd: Toruń
Wysłany: 3 Grudzień 2012, 10:28   

Ja także pozwoliłem sobie na przerobienie ale chwilowo tylko w kwestii środkowego.Muszę niestety przyznać że oddzielenie tego powiedzmy klosza od reszty wymaga ostrej gimnastyki aby nie połamać.Ktoś napisał że trzeba delikatnie podważyć.Może u niego,bo ja mam niby oryginalną lampkę ale rozdzielenie zabrało najwięcej czasu.Zamiast kolorowych pasków aby uniknąć "pstrokacizny" zastosowałem panel z czterema ledami w kolorze biały-zimny.Pasuje idealnie a efekt taki że wreszcie jest widno.Na kolejnej fotce w środkowym panelu pokazuję lampkę dumnie sprzedawaną jako lampka led do czytania.Cena na Alledrogo.pl to około 5 złotych.A napiszę krótko-jaka cena taki wyrób.Pomysłodawcę na tydzień bym zamknął w aucie i kazał mu czytać.Po tygodniu ślepy jak kret.Szczerze nie polecam.



Zdjęcie0046.jpg
I wspomniana lempka led do czytania.
Plik ściągnięto 869 raz(y) 19,34 KB

Zdjęcie0045.jpg
Po zainstalowaniu ledów.
Plik ściągnięto 846 raz(y) 18,79 KB

_________________
Nie wystarczy mieć sprawny umysł, trzeba go jeszcze dobrze używać. Kartezjusz.
 
 
Sidi25


Mój samochód: 2 szt Xantia Break
Poj. silnika (cm3): 20002100
Paliwo: Pb + Lpg Diesel
Wersja:: SX Exclusive
Rok prod.:: 1999
SKYPE - login: koffcio.sko
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Posty: 76
Skąd: Skarżysko-Kamienna
Wysłany: 3 Grudzień 2012, 13:24   

miroslaw998 lampki ze słupka są trudne do rozdzielenia (obudowa z kloszem) kombinowałem sporo czasu nawet z wrzątkiem, grzaniem i nic to nie dało. Znalazłem cienki nóż i nim przejechałem po obwodzie tam gdzie styka się klosz z obudową i łala odskoczyło :)

Najpierw zamontowane miałem diody led w obudowie w5w kolor zimna biel lecz dawały słabe światło.

robson Wybór padł na niebieski kolor podświetlania nóg ponieważ auto jest w podobnym kolorze oraz z racji mojego młodego wieku :-P

Efekt wieczorem jest przyjemny dla oka lecz jak miał bym jeździć z włączonym podświetleniem w nocy to kategorycznie bym to wyłączył ;-) W tym wypadku mogę włączać i wyłączać kiedy mam ochotę :->

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FMC created by ROBSON from FORUM MIŁOŚNIKÓW CITROENA