Użytkownicy
Grupy
Statystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Automat świec żarowych XM
Autor Wiadomość
robson


Mój samochód: citroen XM 2,5TD /Xsara 1,4HDI/C4GP 2,0HDI
Poj. silnika (cm3): 2446/1398/1997
Paliwo: olej napędowy
Wersja:: exclusive/std/exclusive
Rok prod.:: 27
SKYPE - login: citroen.org.pl
Pomógł: 102 razy
Dołączył: 07 Lis 2008
Posty: 5038
Skąd: Środa Śląska
Wysłany: 11 Maj 2010, 20:50   Automat świec żarowych XM

Ostatnio zauważyłem, że samochód coraz ciężej pali. Od razu pomyślałem o świecach żarowych. Okazało się, że nie za każdym razem one grzeją. Zdemontowałem automat świec żarowych i zauważyłem, że jest bardzo dużo rdzy na końcówkach prądowych. Przeczyściłem to ale nadal zdarzało się, że świece nie grzeją.


fot.1 Widok całego elementu załączającego świece.


fot.2 Widok od spodu. Korozja połączeń śrubowych.

Postanowiłem iść po nitce do kłębka i poszukać prawdziwej przyczyny niedomagań. Najgorsze to to, że efekt uszkodzenia nie był trwały i tylko cyklicznie, od czasu do czasu były problemy z zapaleniem i bezpośrednio to powodującym - brakiem prądu w obwodzie świec.
Moje poszukiwania nie trwały długo, gdyż rozpocząłem je od :siedliska zła" czyli sławnej skrzynki bezpieczników, znajdującej się pod maską. Wszystkie większe prądy zasilające nasze auto, w tym miejscu rozpoczynają swój bieg. Częste problemy w tym miejscu, powoduje brak styku na bezpieczniku 30A, który zasila naszą klimę i dmuchawę. Duże prądy płynące od tej małej puszeczki, wilgoć i korozja, powodują właśnie te częste niedomagania.
No ale wróćmy do tematu. Postanowiłem rozmontować ten węzeł gordyjski na czynniki pierwsze. Jakież było moje miłe zaskoczenie, gdy podczas tej operacji zauważyłem stopiony i przepalony konektorek, który prowadzi cały prąd do automatu świec żarowych.


fot.3 Widok po odłączeniu przewodu zasilającego świece. (Żółty,nadpalony kolor końcówki)




fot.4 i fot.5 Widok podwójnego złącza, który był przyczyną niedomagań.

Po naprawie i przeczyszczeniu złącza, znów autko było w pełni sprawne! Czasami taka drobnostka się trafi, a jak jest upierdliwa w skutkach...





fot.6 i fot.7 Demontaż, czyszczenie i naprawa złącza.

_________________
XManiak
Proszę nie pisać do mnie na PW w sprawach technicznych. Od tego jest forum! Chętnie pomogę (jeżeli jestem w stanie), a przy okazji inni z tego będą mogli skorzystać.
 
 
donalehandro
Mechanik



Mój samochód: citroen bx
Poj. silnika (cm3): 1900
Paliwo: diesel
Wersja:: hathback
Rok prod.:: 1987
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 27 Lis 2009
Posty: 780
Skąd: zabkowice slaskie
Wysłany: 11 Maj 2010, 20:52   

no i po klopocie

_________________
chwalcie pana i podawajcie amunicje http://www.kortunal.com/news.php nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FMC created by ROBSON from FORUM MIŁOŚNIKÓW CITROENA